Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Sunt arătate rezultatele de la 11 la 20 din 37

Subiect: Poveste cu final nefericit

Artizan teo15's Avatar
    Data înregistrării
    14.11.2009
    Locație
    in Romania

Implicit

Citat În prealabil postat de TEMBELOO Vizualizare mesaj
    stiam de mult ca exista aliante romanesti pe comx care nu vor sa colaboreze iar aceasta problema se trage din faptul ca alianta x vrea sa fie mai tare decat alianta y pentru ca se vorbeste prea mult in tara si romanii sunt foarte curiosi CARE din aliantele romanesti a castigat ci nu daca au castigat ROMANII dar cam asa se intampla pe fiecare server strain chiar daca sunt o mana de romani resursele furate reprezinta mai mult decat prietenia conationalilor tai(pentru unii)
    mie personal mie rusine ca sunt roman din toate punctele de vedere
    daca ar vedea acum Stefan Cel Mare sau Mihai Viteazul ce se intampla cu tara pentru care ei s-au jertfit......
    Ba e doar un joc.Fiecare joaca cum vrea.
    persoanele care ma contrazic sunt totdeauna subiective si prezinta rationamente false

Meșteșugar RedSkin's Avatar
    Data înregistrării
    26.06.2007
    Locație
    ComX

Implicit

Eu vrut sa particip la alianta romaneasca initiata aici pe forum, dar am ratat startul si acum vegetez undeva la -350. Speram sa ajut si eu mai pe la sfarsit din moment ce nu am avut timp la inceput.
    Din pacate vad ca initiatva a avuta ceeasi soarta ca alianta Pepsi de pe comX-ul precedent. Start fulminant si atat... ComX-ul este plin de jucatori romani buni. Poate mai multi ca orice alta natie.
    Ideea e ca unii privesc un server international ca un server unde se bat "popoarele" intre ele (vezi chinezii, thailandezii, italienii sau bulgarii si polenezii), altii vad in COM doar o provocare de a juca la extrem, cu coplayer de pe alt fus orar sau de a cunoaste alti playeri. Sau fug pe COM doar ca sa scape de monotonia serverelor nationale unde ajungi sa cunosti pe toata lumea si numarul de jucatori e cam in declin peste tot.
    Romanii se pare ca intra in aceasta categorie.

Eu cred ca fiecare are dreptul sa joace cum vrea dar ma eneerveaza la culme sa vad cum bulgaroii au pus stapanire pe un cadran si se bat cu pumnul in piept, iar polonezii la fel.

Ca o paranteza, nu stiu daca ati observat, dar in general, romanii daca sunt prin strainatate si aud printr-o piata vorbindu-se romaneste evita sa se bage in seama. Pe cand un englez sau un neamt sunt mult mai "prietenosi" intre ei. Probabil asta e situatia si trebuie sa o acceptam, ne-am cam saturat unii de altii :)
    Ultima modificare efectuată de RedSkin; 06.01.2010 la 10:05:08.
    DIO com5, ex coplayer on 7keys (comX), ex Iapa Neagra (Spartans) first S4.ro, ex Ozzy (L.Farms*) first speed.ro

exEchipa Treflă's Avatar
    Data înregistrării
    07.08.2007
    Locație
    Italia-Bologna

Implicit

Citat În prealabil postat de RedSkin Vizualizare mesaj

Ca o paranteza, nu stiu daca ati observat, dar in general, romanii daca sunt prin strainatate si aud printr-o piata vorbindu-se romaneste evita sa se bage in seama. Pe cand un englez sau un neamt sunt mult mai "prietenosi" intre ei. Probabil asta e situatia si trebuie sa o acceptam, ne-am cam saturat unii de altii :)

Pefect de acord cu tine, mai ales aici.

Am atitea de zis in aceasta privinta, cred ca as putea umple 3 siteuri sau 3 carti,dar Forumul Travian nu este locul cel mai potrivit.

exEchipa adivro's Avatar
    Data înregistrării
    20.05.2007
    Locație
    Bucuresti

Implicit

Eu vrut sa particip la alianta romaneasca initiata aici pe forum, dar am ratat startul si acum vegetez undeva la -350. Speram sa ajut si eu mai pe la sfarsit din moment ce nu am avut timp la inceput.
    Din pacate vad ca initiatva a avuta ceeasi soarta ca alianta Pepsi de pe comX-ul precedent. Start fulminant si atat... ComX-ul este plin de jucatori romani buni. Poate mai multi ca orice alta natie.
    Ideea e ca unii privesc un server international ca un server unde se bat "popoarele" intre ele (vezi chinezii, thailandezii, italienii sau bulgarii si polenezii), altii vad in COM doar o provocare de a juca la extrem, cu coplayer de pe alt fus orar sau de a cunoaste alti playeri. Sau fug pe COM doar ca sa scape de monotonia serverelor nationale unde ajungi sa cunosti pe toata lumea si numarul de jucatori e cam in declin peste tot.
    Romanii se pare ca intra in aceasta categorie.

Eu cred ca fiecare are dreptul sa joace cum vrea dar ma eneerveaza la culme sa vad cum bulgaroii au pus stapanire pe un cadran si se bat cu pumnul in piept, iar polonezii la fel.

Eu cand am inregistrat contul pe comx aveam chef tare de un Travian. Fiind Multihunter nu pot juca pe serverele .ro asadar comx-ul a parut cea mai buna alegere.

Totul a mers excelent, ajunsesem la 12 sate, medalii de top3 la jefuitori erau usor de luat, aveam 2 sate unde armata mergea non-stop si ma pregateam si de extinse ..

Asta pana in momentul in care unul din jucatorii care au organizat intrarea pe comx, cineva de aici de pe forum, a ales sa treaca in partea cealalta, bineinteles urmat de unii din prietenii lui. In scurt timp, cealalta alianta cu care ne bateam noi pentru suprematia din cadran a devenit incet incet una de romani (nu 100% dar multi membrii au migrat din proiectul initial acolo). Asta in conditiile in care respectiva alianta a fost mereu in razboi cu noi, ne atacam unii pe altii (noi romanii contra lor - Private(2012) vs. MOTH). Niciodata nu s-a pus problema fuziunii sau altceva, pur si simplu unii din lideri au preferat sa schimbe tabara in mijlocul jocului pentru "singuranta" conturilor lor.

Evident ca nu am inceput sa atacam romanii plecati la ei, asta pana in momentul cand "fostii" colegi (vreo 3-4 conturi) au inceput sa atace. Unii aveau conturi de deff tinute de prieteni care au ramas in sanul nostru, cu ajutorul lor acum spionand si indicand satele de ofensive si etc. pentru ceilalti noi "prieteni".

Toata treaba asta mi-a lasat un gust amar si impreuna cu echipa am decis sa nu mai continuam pe acel server. Practic trebuia sa atacam alti romani sau sa ne aparam de atacurile lor. Nu am inteles si nici nu voi intelege vreodata de ce se intampla chestii de genul asta, de ce nu putem respecta un plan pana la capat, de a ne distra. Contul nostru a mai ramas activ inca cateva zile (cam o saptamana) astfel incat colegii care erau in jurul nostru sa ne poata farma iar undeva inainte de Craciun s-a sters.

As participa cu bucurie la un proiect pentru comx intr-o alianta de romani (cat timp am fost private si 2012 eram pe locurile 1 in toate topurile ca alianta).

exEchipa amy_creatza's Avatar
    Data înregistrării
    22.02.2008
    Locație
    brasov

Implicit

sa nu ne mai umflam asa tare in pene....contul dominatrix nu era in top 20...era si el pe undeva in jur de 100,avea o medalie la jefuitori de locul 2...obtinuta usor fara sa trebuiasca sa farmam 2 cadrane,nici nu cred ca se farma 24/24

cat despre SW...nimeni din alianta 2012(care nu era formata din romani 100%) nu a vrut sa fie lider !! de alfel ,in 2012 au intrat tot felul de jucatori fara sa stim cine sunt si de unde,cand ne-am dat seama ca cel putin 50% sunt spioni a fost prea tarziu....am incercat sa formam o alta alianta,din straini si romani-Demons..am rezistat frumos,am reusit sa ii prindem si noi pe cei din moth pe pas gresit si sa demonstram ca nu sunt ei cei mai buni(fara spioni si scripturi sunt chiar 0 ca si alianta/organizare/jucatori...etc..aaa,sa nu uitam de gold)

de altfel Prototype,cel care pusese bazele aliantei 2012 impreuna cu alianta TG a reusit sa distruga atat in offence cat si in defence armate frumusele a celor din MOTH

de pe 20 decembrie mi-am luat vacanta...astfel ca nu mai stiu nimic despre situatia de pe server

trefla...nu cred ca erau doua aliante de romani 100%,....erau aliante formate si din romani si din straini,nu stiu ce sa mai cred...sunt si straini in care poti avea incredere,si sunt jucatori buni,ai nostri cei buni sunt putini,si multi sunt individualisti....pe cand cei din moth au venit mult mai organizati,cu jucatori dispusi sa fie lideri,alta mentalitate...in alianta principala nu se intra cum se intra in 2012 :)

poate pe alt server vorm reusi si noi ceva mai bun ...cum ar fi-terminarea serverului pe contul cu care incepem,in aceasi alianta...cred ca deja visez(nu imi vine sa cred ca multe din fermele mele vor termina serverul =))) )

Meșteșugar RedSkin's Avatar
    Data înregistrării
    26.06.2007
    Locație
    ComX

Implicit

Citat În prealabil postat de amy_creatza Vizualizare mesaj
    ....am incercat sa formam o alta alianta,din straini si romani-Demons..am rezistat frumos,am reusit sa ii prindem si noi pe cei din moth pe pas gresit si sa demonstram ca nu sunt ei cei mai buni(fara spioni si scripturi sunt chiar 0 ca si alianta/organizare/jucatori...etc..aaa,sa nu uitam de gold)
    Ma bucur sa aud ca le-ati platit macar o parte din polite. Totusi MOTH nu sunt chiar o alianta de zero cum spui. Parerea mea... Eu am ratat startul si nu v-am mai contactat ca sa iau parte la Private (2012) pentru ca nu am avut timp/coplayer si am avut ghinionul sa cad exact intre primii 2 de la ei in topurile de farmers si atacatori. E primul server pe care am fost fortat sa-mi iau talpasita in munti :( Ce-i drept e si un server mult mai agresiv decat editia precedenta. Artefactele s-au epuizat in nici 24 de ore...

Un alt aspect care ne poate da de gandit este ca atat bulgarii cat si polonezii au reusit sa domine cadranele fara sa aiba nicio alianta in top 3. Aliante multe si micute dar foarte eficace si probabil bine coordonate ... Cel putin prima alianta bulgareasca este in prezent undeva pe locul 14 iar SE este al lor. Noi am fost si acum si editia trecuta top 1, dar doar pentru primele saptamani.
    DIO com5, ex coplayer on 7keys (comX), ex Iapa Neagra (Spartans) first S4.ro, ex Ozzy (L.Farms*) first speed.ro

lubnani

Implicit Trefla tata

De ce crezi ca nu mai vreau sa joc pe comx ?

Stii ca vorbisem si cu tine sa facem o echipa puternica pe comx "proiectul ROMANIA" sa ne adunam mai multi romani si sa le demonstram tuturor ca nu degeaba se zvoneste ca suntem cei mai buni, dar.....

Din pacate, avem romani care joaca de partea rusilor, si banuiesc ca te-ai lovit cam de aceiasi de care m-am lovit si eu candva pe vremea cand incercam sa unesc romanii sa sustina singurul WW romenesc p-atunci AYANA, unu din ei cred ca-l stii si tu dc nu-l stii intreaba-l pe adivro de prietenul lui "parlitul" aka "4Fun" fost co-player pe contul "scar" liderul rusilor C69 pe vremea aceea era super moderatorul de pe forumul com, Cornel si Claudia iti pot confirma ca a incercat sa bage zazanie intre noi, este un anti-romani convins, el e doar unu si mai sunt si altii ca el care dc te-ai intalni cu ei pe strada in Bologna si i-ai auzi vorbind romaneste, in momentul in care te-ai baga in seama cu ei ti-ar raspunde "sorry English" !!! Acesta este doar unul din multiplele exemple pe care le-as putea da de pe comx, ca sa nu mai zic de aliante intregi de romani care nu au sustinut vreun roman vreodata.

300-Ro alianta condusa de Cornel este singura care reprezinta romanii la ora actuala pe comx, de cand noi am renuntat sa mai conducem PFF care oricum nu era alianta 100% romaneasca, mai e P.V.P. alianta condusa de Towchvtm si care mai are cativa romani prin ea, Dacia este una din aliantele care le-as putea da drept exemplu mai sus (au jucat cu rusii la WW, dupa ce nu au mai avut nicio sansa de castig)

Cand a castigat WW Ayana Comxul am ridicat in slavi romanii chiar daca meritul a fost doar partial romanesc .... Panda era o alianta Multinationala condusa de noi si Elite-PL era alianta poloneza, sau cand castigam cu PFFul comxul la fel ne laudam ca Romanii au castigat dar nu era asa pt ca PFFul a fost o alianta multinationala unde jucau si chinezi, rusi, mexicani, americani si de prin toate colturile lumii dar noi fondatorii si conducatorii eram romani si ne asumam meritul si automat ridicam Romania in slavi ca doar noi eram liderii fondatori romani.

De atunci m-am lasat de gandurile astea marete de proslavire a romanilor si a romanismului pt ca mi-am dat seama ca daca s-ar face o mega alianta romanesca pe comx mai mult rau am face decat bine la capitolul imagine pt ca multi jucatori romani nu stiu sa lase in urma orgoliile de pe serverele romanesti sau de pe alte servere si ar iesi o mare varza romaneasca cu balacareli si alte tiganisme manelare de pe plaiurile mioritice ale tarii noastre la iveala.

Am toata stima pt aliantele de chinezi, italieni, rusi, polonezi, tailandezi, filipinezi, turci, etc... aliante nationale formate din jucatori care pe serverele lor nationale sunt inamici din tabere diferite dar pe comuri cand vin vin sub numele tarii lor si se aduna sub aceleasi culori, steag, imn si idee si-si joaca sansele pana la capat fara a trada cauza comuna.

Trefla tata, iti sugerez sa faci cerere pt cetatenia italiana si sa nu te mai intorci, cand te mai vad pe skype vreau sa-ti povestesc ce mi s-a intamplat mie acum 3 saptamini, o faza care te duce cu gandul la perioada dinainte de '89...

Imi pare rau ca ai constatat pe propriati piele ce se intampla cu romanii pe comx, sa nu-ti mai faci sange rau, astia suntem si ne meritam soarta !!! Vorba lui Dzeu sa-l ierte Silviu Brucan : " Imaginea unui popor este imaginea conducatorilor sai !!!" Noi ce conducatori avem ?

Bafta in continuare si spor la joc !!!

exEchipa adivro's Avatar
    Data înregistrării
    20.05.2007
    Locație
    Bucuresti

Implicit

Citat În prealabil postat de lubnani Vizualizare mesaj
    De ce crezi ca nu mai vreau sa joc pe comx ?

Stii ca vorbisem si cu tine sa facem o echipa puternica pe comx "proiectul ROMANIA" sa ne adunam mai multi romani si sa le demonstram tuturor ca nu degeaba se zvoneste ca suntem cei mai buni, dar...

.....
    Gresesti Calin, nu-i chiar asa de negru romanu. E drept ca avem si noi reprezentantii nostrii de seama care ne trag la fund. Nu trebuie considerata ca neviabila idea organizarii unei aliante de ROMANI care sa joace pe comx, eu sunt chiar fanul #1 a acestei idei.

Problema este cum iti alegi/selectionezi viitorii membrii. Bineinteles ca niciodata pe comx nu vei putea avea o alianta formata 100% din romani daca ai in minte idea de distractie pe server insa te poti super distra cu o echipa bine pusa la punct. Iar jucatori buni si fara aere de superioritate sau orgolii ce tind spre infinit sunt.

Poate cand se va exista odata o pauza de ROX si se vor gandi mai multi si la comx sa se reuseasca ceva.

exEchipa amy_creatza's Avatar
    Data înregistrării
    22.02.2008
    Locație
    brasov

Implicit

Ma bucur sa aud ca le-ati platit macar o parte din polite. Totusi MOTH nu sunt chiar o alianta de zero cum spui. Parerea mea... Eu am ratat startul si nu v-am mai contactat ca sa iau parte la Private (2012) pentru ca nu am avut timp/coplayer si am avut ghinionul sa cad exact intre primii 2 de la ei in topurile de farmers si atacatori. E primul server pe care am fost fortat sa-mi iau talpasita in munti :( Ce-i drept e si un server mult mai agresiv decat editia precedenta. Artefactele s-au epuizat in nici 24 de ore...

Un alt aspect care ne poate da de gandit este ca atat bulgarii cat si polonezii au reusit sa domine cadranele fara sa aiba nicio alianta in top 3. Aliante multe si micute dar foarte eficace si probabil bine coordonate ... Cel putin prima alianta bulgareasca este in prezent undeva pe locul 14 iar SE este al lor. Noi am fost si acum si editia trecuta top 1, dar doar pentru primele saptamani.
    am precizat ca fara vreo 2 lucruri cam asa sunt(spioni si scripturi)....ei 4-5 aliante cate erau,atacuri date aproape fara cap, prost...lui metal cel putin i s-a prins armata pe sat,la secunda cred..pe satul lui nimic deff...
    doar ca noi cei care eram romani,pot spune ca eram prea fricosi sa ne unim toti in aceasi alianta si sa ii atacam impreuna,uitandu-ma prin aliantele moth nu se putea sa nu recunosc vreo minim 5 romani in fiecare...majoritatea preferand sa stea acolo la caldurica,linistiti..asta m-a deranjat cel mai tare....cum am zis,multi sunt individualisti si le pasa doar de bunastarea contului lor

cred ca wingurile bulgarilor sunt facute tot de ei,precum cele Moth,fiecare wing este creat de un jucator de-al lor,ei nu acceptau ofertele altor aliante de a deveni wing

Implicit

Citat În prealabil postat de adivro Vizualizare mesaj
    Gresesti Calin, nu-i chiar asa de negru romanu. E drept ca avem si noi reprezentantii nostrii de seama care ne trag la fund. Nu trebuie considerata ca neviabila idea organizarii unei aliante de ROMANI care sa joace pe comx, eu sunt chiar fanul #1 a acestei idei.

Problema este cum iti alegi/selectionezi viitorii membrii. Bineinteles ca niciodata pe comx nu vei putea avea o alianta formata 100% din romani daca ai in minte idea de distractie pe server insa te poti super distra cu o echipa bine pusa la punct. Iar jucatori buni si fara aere de superioritate sau orgolii ce tind spre infinit sunt.

Poate cand se va exista odata o pauza de ROX si se vor gandi mai multi si la comx sa se reuseasca ceva.
    Uite ca eu am reusit sa fac o alianta 100% formata din romani, serverul acesta merge foarte prost alianta fiind dabia pe locul 21 fara nici o sansa la ww, insa pana acum alianta a mai jucat inca 3 servere de 2 ori terminand pe locul 2 si odata pe locul 1 in topul aliantelor, de 2 ori am avut propriul ww odata ajungand la lvl 98 si MARE ATENTIE atunci deja dadusem in asteptare si lvl 100 si deja se dusesera marile armate de pe server, singurul atac puternic pe care l-am primit si care ne-au oprit din cursa castigarii a fost de la (ghiciti) UN ROMAN!!!

Acum am avut o pauza, nu am tinut alianta serverul trecut, acum 2 servere a fost povestea cu italienii, insa daca se vrea se poate, dar asa cum se stie in orice padure isi are si uscaturile ei, exact aceste uscaturi ne-au tras pe noi mereu in jos!

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Final RO-1, runda a IX-a
    Postat de CM Yaenara în forumul Politica si diplomatie - Server 1
    Răspunsuri: 0
    Ultimul mesaj: 27.09.2015, 00:27:41
  2. Poveste
    Postat de Alkono în forumul Game Room
    Răspunsuri: 61
    Ultimul mesaj: 22.09.2010, 01:58:31
  3. final
    Postat de igi11 în forumul Intrebari Travian