Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Sunt arătate rezultatele de la 1 la 10 din 35

Subiect: Multiacount vs anti-pushing

Fermier
    Data înregistrării
    13.10.2009

Implicit Multiacount vs anti-pushing

Utilizand in comun aceleasi calculatoare cu alti jucatori, in cadrul institutiei in care lucrez, am fost acuzat de multiacount. Am incercat de la inceput sa instiintez despre utilizarea in comun, dar am constatat ca nu mai exista optiunea asta.

Fiind colegi, e firesc ca au existat anumite interactiuni intre conturi, de genul schimburilor si transferurilor de resurse intre unele conturi. Inainte de a face asta, am citit regulamentul si discutiile despre noul sistem anti-pushing, mai mult, am cerut si opinia unui membru al echipei Travian.ro. Nu ii dau numele pentru ca nu are relevanta. Am fost asigurat ca multi-acountul nu mai duce la banare, pentru ca a rezolvat sistemul anti-pushing orice problema pe care o putea genera multi-acountul. In sensul ca orice depasire a unui prag a transferurilor de resurse duce la limitarea transferului.
    Cu toate astea, am fost banat pentru multiacount. Atunci de ce s-a mai introdus sitemul anti-pushing?!

Prezentul topic nu constituie o reclamatie la adresa masurii luate, asta am facut-o, conform regulamentului, trimitand mesaj MH-ului de pe server. Astept inca raspuns.
    Am deschis topicul doar in ideea discutarii aspectului. Poate ca ar fi bine sa se reintroduca optiunea de anuntare a utilizarii in comun a aceluiasi calculator.

O zi buna si Paste Nebanat va doresc .
    Ultima modificare efectuată de Gabi73C; 02.04.2010 la 11:46:48.

exEchipa Bristena's Avatar
    Data înregistrării
    22.11.2007
    Locație
    Timisoara / Berlin

Implicit

Atunci cand un cont este banat pentru multiaccount, nu se iau in considerare interactiuni precum trimiterea de resurse sau de intariri (nu mai exista infractiunea numita "multi&pushing"). Sunt alte elemente pe care le verifica multihunterii. In cazul in care acele elemente coincid si sunt semne ca e vorba despre multiaccount, multihunterul va bana conturile implicate.
    Din iunie 2011, nu mai fac parte din echipa Travian. Va rog sa nu imi trimiteti mesaje private cu intrebari despre joc. Adresati-va membrilor echipei Travian.

Fermier
    Data înregistrării
    13.10.2009

Implicit

Pai si atunci de ce mai este interzis multiacountul, asta nu inteleg! Ce poti face cu multiacount, altceva decat pushing sau farmare (ceea ce oricum limiteaza sistemul de joc)?!

A, da, mai poti face cuceriri de sate, dar aici nu e cazul, serverul e abia la inceput, 99% din jucatori sunt inca la primul sat. Prin urmare?

Sătean
    Data înregistrării
    25.02.2010
    Locație
    Cluj

Implicit

intradevar este foarte ciudat acel sistem anti-pushing va arat un caz real si sa imi spuenti daca as lua bann pe el va rog:

eu am niste prieteni care stau la camin (au doar un singur calculator) sunt 5 in total ..
    eu si cu e jucam pe acelasi server travian .. iar eu sunt barbar si ei daci si romani ..
    eu farmez pe uni . ei nu ma ataca pe mine .
    iar prieteni mei vor sa isi trimita colonisit (cand vor avea) la mine in sat pt a nu fi distrusi ..
    dar pana atunci vor acelasi lucur si cu trupele deff .. unul dintre ei era farmat .. a trimis trupele la mine intariri si cand s-au strans .. mai mult le-a trimis inapoi in baza si a oprit farmatul .
    se specifica clar in regulament ca un jucator are obligatia ca el sa joace in vafoarea lui . (el mi-a trimis intariri dar asta l-a ajutat)
    acelasi lucuru au facut si ceilalti ...
    dar toti pot acum sa "creasca" singuri .. deci au iesit bine?
    daca m-ar fi prins un mh cu intariri la mine mi-ar fi dat bann pt multi-account (lor) dar si mei ?
    tin sa precizez ca imi trimit resurse pe o ora (in schimb eu ii atac pe cei care ii farmeaza) si le distrug trupele

astept un raspuns .
    multumesc anticipat
    MDveli
    Am zis ^_^

sunt sigur de asta ~_^

Data înregistrării
    22.11.2007
    Locație
    Timisoara / Berlin

Implicit

Noul sistem permite trimiterea unei anumite cantitati de resurse, deci pushing tot se mai poate face. In plus, conturile se pot ajuta intre ele cu armata, de exemplu. Chiar si daca nu exista deloc interactiuni: este interzisa detinerea mai multor conturi pe acelasi server.

@mdveli: Faptul ca au trimis colonistii sau trupele la tine nu reprezinta o incalcare a regulamentului, deci nu se baneaza.
    Din iunie 2011, nu mai fac parte din echipa Travian. Va rog sa nu imi trimiteti mesaje private cu intrebari despre joc. Adresati-va membrilor echipei Travian.

Sătean
    Data înregistrării
    25.02.2010
    Locație
    Cluj

Implicit

nu are sens este ff urata chestia .. adica eu ma duc de ex de 2 ori pe sapt la internet cafe si stau 30 min .. acolo mai sunt si alti care joaca travian . daca prind un PC pe care a mai jucat un jucator uni da bann mh teoretic ..
    este interzisa detinerea mai multor conturi pe acelasi server.
    pe acelasi server (pe rox de ex .. )
    si presupun ca merge si pe ip-uri derivate . de ex un coleg are modem .. de 24 de sloturi .. si toate ipurile care "ies" din el sunt . xxx.xxx.xxx1 .. xxx.xxx.xxx2 etc ..
    si nu cred ca il lasa .. si totusi de ce s-a scos functia cu jucatorii care imparteau legatura de internet ?
    Am zis ^_^

sunt sigur de asta ~_^

Data înregistrării
    22.11.2007
    Locație
    Timisoara / Berlin

Implicit

Stai linistit, ca nu te baneaza nimeni fiindca mergi la sala de internet. Sunt mult mai multe elemente pe care le verificam, nu doar IP-ul.

Sătean
    Data înregistrării
    25.02.2010
    Locație
    Cluj

Implicit

daca poti sa imi dai te rog niste exemple in care jucatorii sa fie banati pt multi-acc . terog .
    din cate stiu eu ar fi . jucatorul x si y impart ipul . trimit jucatorului z resurse mai multe de prod pe o ora . (daca ii lasa sistemul) si primesc bann ..
    daca su jucatorul z imparte ipul cu acestia 2 din urma este clar ca vor primi bann ..

iar in cazul "cumpararil,or de trupe" adica eu ii trimit unui player exact resursele pt 10 legionari de exemplu iar el m-i trimite in deff mie pe un sat .. este legal nu teoretic da . mh nu are ce sa faca deoarece nu am incalcat regulamentul ..
    Am zis ^_^

sunt sigur de asta ~_^

Data înregistrării
    22.11.2007
    Locație
    Timisoara / Berlin

Implicit

Nu pot sa iti dau exemple: ar insemna sa iti spun ce anume verifica multihunterii si, deci, sa te invat cum sa ii pacalesti, cum sa trisezi.
    Spun doar atat: nu luam in calcul numai IP-ul. E si acesta un element, dar mai sunt multe altele.

Fermier
    Data înregistrării
    15.12.2008

Lightbulb

Sincer,sunt curios care,pentru ca explicatia care am primit-o de la MH pentru un ban este extrem de ambigua si contradictorie,ba ca este multiaccount ba ca avem aceeasi parola,dar sunt totusi penalizat pentru multiaccount desi nu exista nici o dovada in sensul asta.Singura impresie care mi-a lasat-o a fost te banez pentru ca pot si daca nu-ti convine vorbeste cu admin-ul.Parerea mea este ca este un regulament care lasa loc multor interpretari si de aici rezulta abuzurile.De ex.: jucatorii nu pot avea,in mod cunoscut,aceeasi parola citez,aproximativ,din regulament.Pai,cunoscut de cine?Si deci pot avea nestiut de nimeni aceeasi parola.Daca se refera la faptul ca jucatorii sa nu stie lucrul asta,va doresc "succesuri" in a dovedi faptul ca stiau ca au aceeasi parola.Dupa cum spuneau si ceilalti colegi,introducerea sistemului antipushing,si scoaterea utilizatorilor aceluiasi calculator face ca multiaccountul sa fie ceva inutil si greu de dovedit eventual pot fi penalizati cei care fac conturi si apoi le senatorizeaza dar in rest nu vad cum poate fi dovedit,si va rog sa ma scutiti de raspunsurile alea gen fosta securitate"lasa ca stim noi cum""urmarim si alti parametri" bla,bla,bla

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Anti Bot
    Postat de ALEXALEX303 în forumul Idei
    Răspunsuri: 70
    Ultimul mesaj: 09.02.2011, 16:51:38
  2. Pushing
    Postat de Punct în forumul Intrebari Travian
    Răspunsuri: 10
    Ultimul mesaj: 01.06.2010, 12:21:04
  3. pushing
    Postat de Melania în forumul Intrebari regulament