Vizualizare rezultate sondaj: Cine a postat cel mai bun ghid de dezvoltare?

Votanți
96. Nu poți vota în acest sondaj
  • HgE

0 0%
  • boddy

1 1,04%
  • SharkYS

11 11,46%
  • razvan21ro

0 0%
  • grove

9 9,38%
  • me vs u

6 6,25%
  • MaDFroG

36 37,50%
  • Guylty

23 23,96%
  • krynutza

1 1,04%
  • miescarba

9 9,38%
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Sunt arătate rezultatele de la 11 la 20 din 21

Subiect: Ghiduri de dezvoltare: Barbari - cont ofensiv

Artizan Guylty's Avatar
    Data înregistrării
    17.10.2008
    Locație
    Constanta

Implicit

Server SPEED sau Normal.
    Eu zic ca ar merge si-si.

Din prima clipa cand am vazut topicul pe forum, am luat o foaie si un pix si am inceput sa scriu.
    Am vrut sa fac si acum o luna un ghid dar m-am lasat pagubas. De ce ? Nu prea pot sa imi deau seama ( poate ca imi era greu sa il fac ), dar acum, chiar vreau sa fac o treaba buna. Sper sa reusesc..

Pentru inceput sa facem cunostinta cu tribul barbar click aici. Acest trib are o serie de trupe interesante( ca sa le zic asa). Cele mai multe dintre ele sunt pentru atac (eu consider ca tribul barbar este un trib pentru ofensiva). Exceptie din aceste trupe de atac o fac Lancierii si Paladinii ( deoarece au un atac relativ mic, mai exact 10/55 ). Spionul nu putem sa il punem nici la atac dar nici la aparare. El este singur, in grupa lui~ Spionajul.

Tutorial construire cladiri click aici.

* Am vazut la mai multi jucatori ca se avanta foarte repede pe satul 2 ( asta ca sa fie in top- zic ei ).

Misiunile sunt foarte importante. Dau resurse care le poti folosi. La misiunea 19 o sa va puna sa alegeti intre Armata si Econimie. Alegeti Armata.

Cerinte pentru antrenarea trupelor barbare

~~ Maciucar- Cazarma nivel 1
    ~~ Lancier- Academie nivel 1
    ~~ Executor- Academie nivel 3, Fierarie nivel 1
    ~~ Spion- Academie nivel 1, Primarie nivel 5
    ~~ Paladin- Academie nivel 5, Grajd nivel 2
    ~~ Cavalerul teuton- Academie nivel 15, Grajd nivel 10
    ~~ Berbec- Academie nivel 10, Atelier nivel 1
    ~~ Catapulta- Atelier nivel 10, Academie nivel 15.
    ~~ Capetenie- Adunare nivel 5, Academie nivel 20 ( dupa ce instruiesti capetenia in Academie, iti trebuie Vila nivel 10 sau 20, Palat nivel 10/15/20. Atentie!!! Daca vrei sa faci o Capetenie si dai la Vila/Palat o sa iti apara sa faci 3 Colonisti si o Capetenie. NU poti face si Colonistii si Capetenia. Doar una dintre ele. Asa ca mai bine te gandeste de 2 ori ce vrei sa faci.- sa cuceresti un sat sau sa fondezi)
    ~~ Colonist- Palat nivel 10/15/20 sau Vila nivel 10/20 ( aceasta trupa nu se intruieste in Academie ci se Antreneaza in Vila/Palat )
    ~~
    Mai jos aveti o imagine cu schema cladirilor. Click pe ea pentru marire.

Ziua 1.
    Dupa ce ati terminat cu misiunile ( inafara de ultima misiune ) o sa aveti campurile de resurse nivel 1-2.
    Daca ai facut cum am zis mai sus, inseamna ca ai si Cazarma nivel 1, Primarie nivel 3 si Adunare + vreo 2 Maciucari. Apuca-te sa faci un Hambar si un Granar nivel 1. Cu resursele ramase baga-le toate in Maciucari si apuca-te de farmat pe o raza de 7x7.

Ziua 2.
    E timpul sa extindem Cazarma nivel 3 pentru construirea Academiei ( necesara instruirii trupelor ). Poti sa faci si Fieraria si Armurieru. Mai extinde 1-2 nivele Hambaru si Granaru.
    SFAT: Upgrate la Fierarie doar trupele de atac (Maciucari, Executori, Cavalerul teutron)
    Upgrate la Armurier doar la trupele de aparare (Paladini, Lancieri).

Ziua 3.
    Construieste Ambasada pentru a intra intr-o Alianta.( nu trebuie sa o maresti, o lasi nivel 1. daca vrei sa iti faci propria alianta o faci nivel 3 si dupa aia o urci). Fierarie nivel 3, Academie nivel 5. Mai antreneaza niste maciucari.

Ziua 4.
    Construieste Grajdul. Extinde la nivel 3 pentru instruirea Paladinilor ( trebuie sa asigura si apararea, nu?).
    In tot acest timp farmezi- ai nevoie de resurse.

Ziua 5.
    Marirea Granarului si a Hambarului (1-2 nivele). Upgrate Primarie nivel 5. Faci si niste Paladini.

Ziua 6.
    Instruiesti Spionii ( cerintele le gasesti mai sus ) si incepi sa spionezi pe cei cu populatie mai maricica ca a ta, cine stie, poate nu au nici o trupa si poti sa sari si pe ei la farmat. Mai iei niste resurse ca nu strica.

Ziua 7.
    Vila nivel 3. E timul sa mai ridici Hambar, Granar pe la nivel 6. Mai baga si vreo 2-3 Maciucari, nu strica.

Ziua 8.
    Vila nivel 5-6. Hambar, Granar nivel 8. Nu te opresti din farmat.

Ziua 9.
    Extinde niste Campuri de resurse pe la nivel 2-3. Antreneaza si Lancieru ( intructiunile le gasesti mai sus ). Sunt buni si cativa lanceri pentru ca au nivelul apararii la cavalerie 60.

Ziua 10.
    Vila nivel 10. Hambar, Granar nivel 10. Antreneaza niste Maciucari ( cu cat mai mult cu atat mai bine- nu ataca numai o singura persoana cu toti Maciucarii. Da mai multe atacuri pe mai multi jucatori)

Ziua 11.
    Antrenezi 1 colonist. Mai maresti putin campurile. Mai faci si niste armata " pentru aparare sau atac.- fiecare isi alege"

Ziua 12.
    Antrenezi 1 colonist ( ai 2 colonisti ). Upgrate Targ nivel 4.

Ziua 13.
    Antrenezi 1 colonisti ( ai 3 colonisti). Acum poti fonda un nou sat. Poti sa il iei si cropper de 9 sau 15 pentru ca o sa ai nevoie de el pentru gazduirea trupelor si antrenarea lor. Pentru a dezvolta mai repede cel de al doi-lea sat trimite resurse de pe primul sat pe al doi-lea. Si faci ca mai sus.

In urmatoarele zile incearca sa faci Resedinta Eroului nivel nivel 10. Antrenezi o unitate de atac ( Cavalerul Teuton ) ca sa fie Erou ( fara erou nu poti sa cuceresti oaze ). Faci trupe multe de atac pentru a cuceri oaze. Oazele iti dau 25% sau 50% bonus lemn,lut,fier,hrana in functie de fiecare oaza.
    ATENTIE!!!: Oazele se cuceresc numai cu atacuri RAID, din atac trebuie sa faca parte si un EROU pentru cucerirea oazei.
    ATENTIE!!!: Incercati sa cuceriti oaza in 1-2 ore. Pentru ca trupele din ele ( animale ) se refac.

SFAT: Cand ajungi cu resursele la nivel 10 ( pe orice sat ~ pe capitala pot fi depasite pana la nivel 19 ) faci Fabrica de caramida, Fabrica de cherestea ( da 25% bonus caramida si cherestea! )

NOTE: Cand nu esti pe cont trimite trupele la atac, ca pana te intorci sa nu ti le distruga alt jucator. De preferabil ar fi sa le trimiti departe ca sa ajunga si inapoi pana te intorci tu.
    Pune si un sitter ( dar nu oricine!) sa fie cineva care sa ai incredere in el.
    Daca joci cu tribul barbar trebuie sa ai mult timp la dispozitie pentru a intra pe cont.

Mult Succes!!!
    -Domnule capitan, suntem inconjurati de dusmani!
    -Foarte bine soldat. Putem ataca in toate directiile!

-

Fermier
    Data înregistrării
    18.02.2009
    Locație
    Ploiesti

Implicit

Pentru inceput va spun ca nu scriu pentru a castiga ceva. Pur si simplu vreau sa ajut.
    Eu cred ca sunt 2 metode mari si late pentru barbarii ofensivi:
    1. Cineva care face cont din prima zi( si risca sa pice langa jucatori cu experienta, pot fi atacati mai devreme pentru ca expira protectia, nu pot farma repede)
    2. Cineva care face cont dupa 2-3 zile(avand avantajul ca va pica mai departe de centru, cu sanse mai mari de jucatori neexperimentati pe langa el, deci o dezvoltare mai usoara)

Sa luam cazul1:
    In 3 zile de preotectie se fac misiunile, hambar level1, granar level1, primarie level3, targ level1, cazarma level1 si beci level1.
    Eu am facut inainte de termianrea celor 3 zile, 7 maciucari.
    In prima zi in care poti farma, sigur trebuie sa ataci in directia 0/0 pentru ca acolo sunt sate mai noi. Ca reguli de baza:
    - ataci toti barbarii indiferent in ce alianta sunt, ce populatie au, de cine sunt protejati.
    - pe o raza de 2 ore tu trebuie sa fii singurul jucator cu armata, nu trebuie sa-i lasi sa se dezvolte. Asta presupune foarte mult timp acordat jocului in primele 2-3 saptamani pana se mai aseaza situatia
    - atacurile pe daci trebuie sa fie numai cu atac normal pentru ca pot face temnite, iar pe romani, poti sa dai raid mereu, pentru ca sunt slabi la inceput.

Ca tactica de atac, incepeti cu patratelul propriu, apoi cu celelalte 8 patratele din jur. Toate resursele le investiti in maciucari si lanuri. Ca sa va dati seama cum stati, va uitati la top10, rubrica jefuitoti si trebuie sa fiti foarte aproape de top.
    Vreo 2 zile in afara de hambar si granar(ca sa nu se umple in urma jafurilor) si eventual level 3 cazarma, nu mai consumati nimic decat pe maciucari. Trebuie sa faceti totusi si un beci de level 10, pentru a avea cat de cat o siguranta pentru ca nu stiti cine este langa voi. Mare atentie..nu lasati armata peste noapte, sau cand sunteti plecati, in sat. Apreciati cand va intoarceti si o trimiteti la atac pe jucatori slabi, de prefereat romani, la un timp egal cu jumatate din cat sunteti plecat.
    Practic in 5 zile de la inceperea jocului ar trebui sa aveti minim 100 de maciucari pe care ii veti folosi in 10 atacuri de cate 10 maciucari.
    Incepand cu aceasta zi veti farma foarte mult, resurse pe care le veti investi in cercetarea si instruirea de 5 spioni. Cu acesti spioni "vanati" jucatori cu populatie mare si incercati sa-i prindeti cu armata in sat.
    In ziua a 6-a aveti ca target cercetarea si instruirea de paladini, +erou paladin +4atac +1 rezistenta.
    Paladinul este foarte bun pentru atacarea maciucarilor care au defence 5 impotriva cavaleriei, deci sunt foarte vulnerabili, un raport 1/11 este un raport imens.
    Ce nu am precizat pana acum:
    - nu intrati in nicio alianta
    - sa fiti activi minim 12 ore
    - sa faceti NPC ar fi extraordinar
    - noaptea sau cand sunteti plecati, dati level la primarie(sa o duceti la level 10 pentru inceput)
    Incepand cu ziua a 7-a deja trebuie sa incepeti sa ridicati vila pentru sat2 si in paralel academia pana la level10 pentru a face casa de cultura.
    Deja aveti 200 de maciucari si 20-30 de paladini, cu care farmati non-stop pana la 3 ore distanta, iar spionii cauta cine are armata. Trebuie sa fiti isteti si sa depistati rapid cine mai farmeaza langa voi:
    - ferma care ati luat ceva si acum e zero..va uitati in jurul ei si vedeti ce barbar este prin preajma si-i dati un spionaj
    - puteti intreba ferma daca il mai ataca cineva si cine.
    Eu am facut sat2 dupa 9 zile...tin minte ca am dat 2 petreceri, deci in ziua 7 si 8 am dat petreceri.
    Satul 2 il faceti fie langa voi pe un croper cu minim 100% hrana, fie undeva pe la 100/100 unde vor fi jucatori mai slabi si puteti farma. Daca aveti gold faceti direct pe croper, daca nu pe un sat lipit de croper.
    In ceea ce priveste alianta...ramane la aprecierea voastra unde intrati, eu va sfatuiesc sa intrati dupa 2 saptamani.

Nu stiu exact pana unde trebuie sa vorbesc despre dezvoltare..asa ca ma opresc aici.

Varianta a 2-a, cea cu contul facut dupa 2-3 zile, este similara cu prima numai ca nu mai terminati misiunile, ci dupa ce faceti cate o mina de level 2 din fiecare...treceti pe cazarma si maciucari, castigand astfel 1 zi jumatate. Voi puteti ataca, fara sa fiti atacati. Aici tine de noroc, depinde la ce distanta puteti ataca.

Cam atat...sigur sunt mai multe de spus...dar mi-au venit asa multe in cap...incat imi dau seama ca nu prea am fost coerent

Sătean
    Data înregistrării
    23.09.2008

Implicit

Familia de barbari ofensiva

Asa incepe povestea familiei Barbarion,unde dupa o casnicie frumoasa,Ion Barbarion si nevasta sa se hotarasc sa aiba si ei un sat.Iata discutia lor:
    -Nevasta,m-am hotarat vreau sa avem satul nostru!
    -Pai bine ma Ioane,dar stii tu cum sa facem lucrul acesta?
    -Da,abia am asteptat acest moment,dar va trebui sa ma ajuti!
    -Noo,daca imi spui si mie cum,te ajut barbate!
    -Bine..uite cum vom proceda:

Mergem si cumparam un sat gol,dupa care cu ajutorul dat de stat (resursele de inceput) vom putea construi Primaria la nivelul 3,Adunarea,Cazarma si 2 Maciucari!
    Vom continua astfel producerea de Maciucari pana in momentul in care vom avea unda verde la atacuri(terminarea protectiei).

ACTIVITATEA noastra CONTEAZA,astfel ca putem avea 3 maciucari sau putem avea 10.

Pasul urmator consta in verificarea hartii si inceperea jefuirii satelor din zona de 7*7.
    Cu resursele furate facem maciucari,aproximativ 100 si in acelasi timp marim granarul si hambarul,respectiv facem targul pentru eventuale NPC-uri.

Daca nu ai prieteni stabiliti dinaintea server-ului nu accepta oferte in aliante pana nu te pui pe picioare cu resursele,eventualele cereri pentru marirea ambasadei iti vor fi nefolositoare.

Dupa maciucari,urmeaza cativa spioni si paladinii care te vor ajuta mult in lupte impotriva dacilor activi (nu ceda rugamintilor celor din jur de a nu-i mai ataca,decat in cazul in care esti sigur ca ai un beneficiu).

Primaria la 10 ,casa de cultura si campurile de resurse undeva la nivelul 6-7,te vor ajuta sa-ti fondezi satul 2.NU UITA in tot acest timp farmarile sunt EXTREM de importante,la fel si activitatea.Cand stii ca nu poti accesa contul (cateva ore noaptea sau ziua) trimite armata departe de casa,astfel incat in momentul cand preconizezi ca ajungi la un calculator cu internet,trupele sa fie acasa.La un numar maricel de paladini ii poti lasa in sat sa apere (ajutati de VILA si de ZID),iar daca ai avut grija ca cei din jur sa nu aiba cavalerie,totul va fi perfect.

SATUL 2 este de asemenea foarte important si ai 2 variante optime in cazul in care vrei ca acesta sa fie un cropper de 15 sau de 9:
    1 Gasesti unul aproape-in maxim 9*9 care sa aiba si ceva oaze de hrana pentru a putea fi luate
    2 Te muti zonal si definitiv intr-o alta zona indepartata unde va fi liniste si pace pana la sfarsitul serverului cand vei uimi cu un atac avand armata stransa tot server-ul
    ATENTIE: Celor care nu joaca cu gold le va fi foarte greu sa sustina si sa dezvolte un sat cu 15 lanuri de grau.

Pentru cei care vor sat normal,sunt de asemenea 2 solutii:
    1 Fondezi sat lipit de primul
    2 Fondezi sat intr-o zona indepartata,sat normal(4-4-4-6) si lipit de un cropper de 15

Pe satul principal nu vei arunca resurse pentru antrenarea catapultelor(nu are rost,oricum satul de unde vei produce ofensiva va fi doar capitala-crop 15/9)

Intotdeauna pe capitala(crop 15/9) vei incepe prin a ridica lanurile(poti vinde din hrana pentru a lua fier/lemn/lut) si niciodata nu vei construi armurierul si fabricile.Sloturile sunt foarte pretioase,iar pe parcurs te vei descotorosi si de alte cladiri cum ar fi resedinta eroului,academia,fieraria,ambasada in favoarea unor hambare necesare pentru upgradarea lanurilor de grau.

Fiind vorba de un cont ofensiv,erou poate fi un paladin la inceput de joc,pe care nu-l invi in cazul in care ajunge la level 3-4(consuma prea mult).Acesta va face diferenta(puncte in atac) pana cand va aparea primul teuton cu care vei termina serverul.
    ATENTIE:Cand armata ta de atac incepe sa prinda proportii punctele eroului vor trebui distribuite in BONUS ATAC.

Daca vezi ca un adversar "se tine bine",da-i impresia ca-l lasi in pace si lasa-l sa-si faca satul 2,dupa atat chin cat i-ai provocat,aproape sigur se va muta,iar tu stii ce ai de facut...capetenia!

Urmatoarele sate vor fi ori sate de defensiva barbara(5-3-4-6),unde te vei axa ori pe paladini,ori pe lancieri si vei creste armura acestora; ORI sate de suport/de resurse,unde nu faci niciun fel de armata ci ajuti capitala cu resurse.

Alianta este de asemenea un aspect important,daca nu se lucreaza ca o echipa nu ai ce cauta,va trebui sa gasesti alta,pentru ca dupa cateva luni de joc singur nu vei razbi mult.

-Nahh nevasta ai inteles?
    -Da Ioane...hai sa le-aratam vecinilor de ce suntem in stare!

Precizez ca acest mini-ghid te poate aduce la final de server in primii 100 atac la off cat si la populatie!
    Nu este nici greoi,nici usor,cheia este timpul!
    ulalala

Sătean bogdan22's Avatar
    Data înregistrării
    20.02.2009

Wink

in primu rand trebuie sa ne inscriem in jok la urma sa face o alegere buna insemnand sa alegem jukam sa face misiuni sau sa jukam pe cont propriu(de preferat cu misiuni).
    Barbari sunt o rasa de atac pentru inceputu unui server deoarece la inceput ei sunt foarte de folos ( intretinere mica, foarte ieftini la resurse) la urma daca o sa primesti un atac de ex. cu Caesaris si in aparare ai Lancieri sau Maciucari vor fi distrusi.
    Dupa ce terminati misiunile incerkati sa mai mariti resurse dar nu poate fi exclus sa faci trupe inainte de resurse totu e posibil. Trebuie sa framezi tot timpu !!!!! NU LASA SA FI FRAMAT FRAMEAZA TU!!!!!!!!!
    Cand alegi sa joci travian nu trebuie sa te gandesti la populatie in primu rand degeaba ai o populatie mare daca trupe nu ai de loc si resursele ti se vor lua. Pentru a nu lasa si populatia in paragina incearka sa cuceresti (pentru a cuceri un sat acelui jucator care vrei sa il cuceresti trebuie sa mai aiva un sat sau mai multe si iti trebuie academie la nivel 20) multe sate.
    Pentru a putea spera sa castigi serveru in care esti inscris trebuie sa ai foarte mult timp dar travianu nu trebuie sati fie mereu pe primu plan.
    Trupele barbare nu sunt foarte puternice fata de cele romane si exista un foarte mare dezavantaj al barbarilor: - la cladiri- la romani poti sa construiesti cate o cladire din fiecare grupa (resurse , cladiri) pe cand la barbari duar una din ambele categori.
    Dupa ce ai destule trupe si resurse (pe ora) destule incearca sa faci vila/palat la nivel 10 pentru a fonda un nou sat. CAnd fondezi un sat trebuie sa te gabdesti primu sat il ai cu 6 cropuri al doilea este indicat sal faci cu 9 cropuri iar al treilea cu 15 cropuri. Pentru a fonda trebuie sa faci colinisti ( 3 ) si sati alegi o pozitie buna de preferat la cel mult 20 minute pentru al dezvolta mai repede ( sa trimiti resurse de la satu mare la cel nou).
    !!!!!!!!!!!!NU UITA NU LASA PE ALTI SA TE FRAMEAZA`I TU PE EI!!!!!!1
    !!!!!!!!!!!! DEZVOLTATE IN CONTINUARE ODATA CE AI INCEPUT TRAVIAN TREBUIE SA SI TERMINI !!!!!!!!!!!
    !!!!!!!!! FI ACTIV MACAR 4-5 ORE PE ZI PENTRU A FACE CEVA!!!!!!!!!
    boghy

exEchipa Bristena's Avatar
    Data înregistrării
    22.11.2007
    Locație
    Timisoara / Berlin

Implicit

Topic redeschis pentru votare. NU se mai posteaza ghiduri de dezvoltare.
    Din iunie 2011, nu mai fac parte din echipa Travian. Va rog sa nu imi trimiteti mesaje private cu intrebari despre joc. Adresati-va membrilor echipei Travian.

grove

Implicit

puteam sa ma autovotez dar n-am facut-o
    il voi vota pe cel care merita cu adevarat : MaDFroG

Artizan Guylty's Avatar
    Data înregistrării
    17.10.2008
    Locație
    Constanta

Implicit

Mi`a fi dorit sa castig concursu asta. Era prima data cand castigam ceva :)) dar.. acum.. daca colegul nostru a fost mai bun asta e. Felicitari! :)
    -Domnule capitan, suntem inconjurati de dusmani!
    -Foarte bine soldat. Putem ataca in toate directiile!

-

Picant

Implicit

Citat În prealabil postat de Guylty Vizualizare mesaj
    Mi`a fi dorit sa castig concursu asta. Era prima data cand castigam ceva :)) dar.. acum.. daca colegul nostru a fost mai bun asta e. Felicitari! :)
    grove, ai votu` meu pt a asa era vb.. :)bafta..

exEchipa Bristena's Avatar
    Data înregistrării
    22.11.2007
    Locație
    Timisoara / Berlin

Implicit

SharkYS - descalificat, pentru ca are clone cu care s-a auto-votat!
    Din iunie 2011, nu mai fac parte din echipa Travian. Va rog sa nu imi trimiteti mesaje private cu intrebari despre joc. Adresati-va membrilor echipei Travian.

Sătean Dufda's Avatar
    Data înregistrării
    16.12.2008

Implicit

votez pentru madfrog :)

astept sa vad cum o sa ma descurc pe S1 folosind ghidul lui
    http://dufda.mybrute.com

[img]http://img26.imageshack.us/img26/2869/dufdasimsponsigrc0.jpg[/img]

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Concurs: Daci - cont ofensiv (ghiduri de dezvoltare)
    Postat de Bristena în forumul Arhiva concursuri
    Răspunsuri: 10
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 23:51:16
  2. Ghiduri de dezvoltare: Daci - cont ofensiv
    Postat de Bristena în forumul Ghiduri dezvoltare joc
    Răspunsuri: 10
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 23:51:16
  3. Concurs: Romani - cont ofensiv (ghiduri de dezvoltare)
    Răspunsuri: 19
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 23:49:24
  4. Ghiduri de dezvoltare: Romani - cont ofensiv
    Postat de Bristena în forumul Ghiduri dezvoltare joc
    Răspunsuri: 19
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 23:49:24
  5. Concurs: Barbari - cont ofensiv (ghiduri de dezvoltare)
    Răspunsuri: 20
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 23:48:32

Reguli de postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți posta răspunsuri
  • Nu poți posta atașamente
  • Nu-ți poți edita mesajele
  •