Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Sunt arătate rezultatele de la 1 la 10 din 25

Subiect: O mica analiza a acestui server

Fermier
    Data înregistrării
    10.04.2007
    Locație
    pe scaun

Implicit O mica analiza a acestui server

In primul rand va urez la toti Sarbatori Fericite.

In al doilea rand tin sa mentionez din start ca toate informatiile de aici au caracter strict informativ si nu sunt sub nici o forma o metoda de a sublinia una sau cealalta tabara.
    De asemenea ele nu sunt perfecte, exista o marja de eroare pentru fiecare numar, dar as estima-o ca nefiind mai mare de 5%.
    Am realizat aceasta mica analiza pentru ca nu am mai facut demult asa ceva si pentru ca poate in felul asta voi ridica putin nivelul conversatiei.
    Eu personal joc pe acest server dar nu am nici un rol relevant pentru vreouna din partile analizate mai jos. Am venit aici dupa multe multe servere ca sa joc pe 3.6. Nu am nici un interes legat de cine si cum doreste sa castige acest server. Sper sa gasiti aceste informatii cel putin amuzante daca nu chiar interesante.

In alta ordine de idei rog moderatorul ca in momentul in care acest thread devine unul plin de polemica si/sau injurii ieftine sa il inchida. Rolul sau nu este acesta. Daca cineva doreste sa multumeasca o poate face prin mesaje private, la fel si in cazul intrebarilor. Daca are in schimb informatii pertinente care sa aduca un plus il rog sa raspunda si ii si multumesc cu aceasta ocazie.

NE - cadranul aliantelor Loja
    Conform DEX acest cadran este definit ca
    Compartiment cuprinzând un număr redus de locuri pentru spectatori
    Numar redus, se poate spune ca da, cat de spectatori sunt insa cei din acest cadran?

Link catre harta

aproximativ 9 winguri
    aproximativ 273 jucatori
    aproximativ 190689 populatie
    aproximativ 109509 puncte ofensive
    aproximativ 59149 puncte defensive

In procente ei reprezinta cca
    21.13% din populatia serverului - primii 1000 de jucatori
    17.62% din top 100 ofensiva
    32.01% din top 100 defensiva

Si detin 16.15% din cropperele de 15 ocupate pana in momentul de fata.

Comparand cu celelalte tabere, din care una ii este aliata si cealalta este un balaur bicefal, Loja este cea mai putin ofensiva, cea mai mult defensiva.
    Alianta sa cu cei din FISC este justificata in acest fel dat fiind ca vom vedea cat de mare este RL comparativ cu cele doua.
    Punctele defensive spun ca ei se apara mai mult decat ataca dar discrepanta foarte mare dintre punctele ofensive si punctele defensive la nivel de server arata ca natura este momentan cel mai mare inamic pe harta.

NW si SE - cadranele aliantelor RL
    Meta-alianta RL aka Rock
    Hmmm, ce putem spune despre acest balaur bicefal?
    Alegerea cadranelor este putin ciudata, in general se aliaza cadrane care impart o granita, logistic vorbind este mult mai simplu si mai eficient.
    Extinderea catre NW nu este insa atat de dominanta pe cat pare, RL fiind concentrat in foarte mare masura in SE.
    Politica acestui server imi este complet straina deci nu stiu cum s-a ajuns in aceasta situatie dar dat fiind ca nu au trecut decat 2-3 luni de la inceput cred ca aceasta extindere s-a realizat prin procedeul zerg de extindere prin colonizare. Nimic de condamnat sau de reprosat dat fiind ca nici celelalte tabere nu s-au dat in laturi din a isi umple paginile de descriere cu stive de aliante. Mereu am vazut in asta semnul unui server slab. Sper sa ma insel. Ca circumstanta atenuanta trebuie sa recunosc ca numarul mic de jucatori cere oarecum ca fiecare alianta sa incerce sa isi pastreze cat mai reale sansele pentru castig catre finalul serverului. Si fara jucatori activi nu poti face asta.

RL in NW

Link catre harta

RL in SE

Link catre harta

RL NW+SE

Link catre harta

aproximativ 20 winguri
    aproximativ 568 jucatori
    aproximativ 418959 populatie
    aproximativ 354206 puncte ofensive
    aproximativ 67792 puncte defensive

46.48% din populatia serverului - primii 1000 de jucatori
    61.76% din top 100 ofensiva
    28.50% din top 100 defensiva

Si detin 47.95% din cropperele de 15 ocupate pana in momentul de fata.

SW - cadranul aliantelor FISC
    Revenind la DEX
    organ de stat care stabilește și încasează dările și contribuțiile către stat; serviciu de percepere a impozitelor.
    Deci se presupune ca ar trebui sa fie cei mai buni la farmat, si cam sunt la prima vedere.
    Acest cadran este cel mai interesant de studiat, fiind, din punctul meu de vedere, cel mai echilibrat.
    Nu exceleaza nici la a ataca nici la a se apara pana acum dat fiind ce am intalnit ca numere prin statisticile mele insa par mai promitatori decat Loja.

FISC in SW

Link catre harta

aproximativ 8 winguri
    aproximativ 257 jucatori
    aproximativ 251270 populatie
    aproximativ 116655 puncte ofensive
    aproximativ 36538 puncte defensive

28.49% din populatia serverului - primii 1000 de jucatori
    17.61% din top 100 ofensiva
    15.83% din top 100 defensiva

Si detin 34.62% din cropperele de 15 ocupate pana in momentul de fata.

Pentru a aduce informatiile mai aproape unele de celelalte va prezint si niste statistici finale in baza numerelor din acest moment pe server.

Ofensiv top 100
    Puncte Jucatori
    RL 293205 50 61.76%
    FISC 83599 24 17.61%
    Loja 83647 21 17.62%
    Altii 14300 5 3.01%

Defensiv top 100
    Puncte Jucatori
    RL 36916 29 28.50%
    FISC 20503 17 15.83%
    Loja 41457 29 32.01%
    Altii 30647 25 23.66%

Croppere de 15
    Jucatori detinatori
    RL 121 46.54%
    FISC 90 34.62%
    Loja 42 16.15%
    Altii 7 2.69%

Jucatori----Ofensivi*-----Defensivi**-----Cropper***
    RL 483----- 10.35%----- 6.00%----- 25.05%
    FISC 226----- 10.62%----- 7.52%----- 39.82%
    Loja 226----- 9.29%------ 12.83%---- 18.58%

* Este raportul dintre numarul de jucatori aflati in top 100 ofensiva vs numarul de jucatori total al aliantei.
    ** Este raportul dintre numarul de jucatori aflati in top 100 defensiva vs numarul de jucatori total al aliantei.
    *** Este raportul dintre numarul de jucatori care detin un cropper de 15 vs numarul de jucatori total al aliantei.

Ce am observat interesant:
    1. Sunt 474751 de puncte ofensive in top 100
    si doar 129523 de puncte defensive in top 100 - asta inseamna ca nu se prea dau atacuri intre aliante si ca majoritatea punctelor ofensive sunt datorate farming-ului si vanatului.

2. FISC are un raport foarte bun de croppere de 15 ceea ce inseamna ca sunt probabil orientati catre a face armate. Foarte frumos din partea lor.

3. RL are 70% din masa sa biologica alocata cadranului SE, ceea ce inseamna ca zergul nu este perfect echilibrat, doar 30% din el fiind extins catre NW. Iar acest 30% contine din calculele mele si Nordic D.
    Aceasta discrepanta este si mai evidenta cand vine vorba de numarul de sate existente in cele 2 cadrane pentru RL, in SE sunt 917 comparativ cu cele doar 130 din NW.

4. RL are un numar foarte mare de puncte ofensive comparativ cu celelalte aliante dar mergand procentual situatia este destul de echilibrata. Se poate spune ca cele doua mari grupuri care s-au creat sunt momentan egale, tot ce mai ramane de vazut este cand si cum se vor coordona unul impotriva celuilalt dat fiind ciudata lor asezare.

5. Loja cred ca are nevoie de mai multa directie, in principal datorita numarului mic de croppere ocupate, dat fiind ca si-au asigurat cadranul ar trebui sa faca tot posibilul sa isi creasca posibilitatile de a construi armate mari. Binenteles, parerea mea este una a cuiva care vede lucurile de foarte departe si e foarte posibil ca acel numar sa fie foarte inselator. Unul din motive ar fi ca nu am luat in calcul cropperele de 9, dar eu unul nu le consider importante.

Sper ca v-a facut placere si poate vi se pare interesant. Daca cineva din RL se simte jignit de cuvantul asociat cu voi - zerg - va asigur ca am aceeasi opinie si despre conglomeratul FISC-Loja. Imi pare rau ca nu exista nici un grup care sa imi fii atras atentia prin singularitatea sa. Sper ca pe masura ce serverul va avansa vor aparea si acest tip de grupuri altfel factorul de "fun" al jocului o sa dispara total si acest server va ramane cu o masa de jucatori plicitisiti si pierduti in turma.
    Repet inca o data ca nu am nici cea mai vaga idee legata de politicile acestui server si intrigile si secretele mici sau mari care exista. Sincer nici nu ma intereseaza. Eu sunt aici din alte motive. Va urez din nou sarbatori fericite si, daca nu cer prea mult, mai multa individualitate. Se poate castiga un server si doar cu inca 60 de persoane. Eu stiu pentru ca am facut-o.

Meșteșugar
    Data înregistrării
    06.05.2009
    Locație
    Romania si asta imi ocupa tot timpul

Implicit

Cred ca tu joci pe alt server, in timp ce tu nu ai cercetat catapultele, RL si Fisc dau aproape in fiecare seara cu ele se vede de la o posta ca joci in loja voi sunteti la primire din 2 cadrane si din RL Nv si RL SE. Ai aterizat pe server de 2 luni si vrei sa intelegi ce se intampla si mai postezi si tu pe forum poate mai afli cate ceva. Daca tu tio arzi sim city nu veni sa spui de altii. Care e treaba cu balaur bicefal? Te supara ca iti vin catas din 2 parti? Asta inseamna granita pe diagonala te aperi si ataci pe ambele granite pentru asta iti trebuie cat mai multe winguri sa ai ce impartii, RL-S a scindat Loja11 in doua dupa ce v-au umplut de bolovani, Fiscul a curata in proportie de 90% din jucatori cu sat1 la ei in cadaran eu cred ca e destula actiune in ambele cadrane voi in loja excelati la Petrecerii in casa de cultura si vi sa vorbesti despre RLintreabati lideri si vezi cam cate rapoarte cu atacuri cu catas au avut din partea RL si dupa vino sa faci statistici, personal te sfatuiesc sa lasi analyser-ul si sa revi la lopatica si galetusa ca e frumos afara.

Artizan
    Data înregistrării
    10.10.2009

Implicit

nu inteleg de ce atata opareala,omul a incercat sa faca o analiza a serverului si s-a bazat pe observatii pur teoretice!
    toata stima pentru munca lui, vezi destul de rar pe un forum travianistic o astfel de analiza
    AKM sper sa continui cu o noua analiza peste 2-3 luni; la aparitia artefactelor si a ww-urilor

Nu in ultimul rand
    PASTE FERICIT TUTUROR!
    Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
    George Orwell
    s1ro-s6ro lord d

Meșteșugar
    Data înregistrării
    06.05.2009
    Locație
    Romania si asta imi ocupa tot timpul

Implicit

Daca facea una cat decat reala poate nu il trimeteam inapoi la gradinita, dar atat timp cat bate campii...
    Acum daca el nu are catas inseamna ca tot serverul face sim? Daca vine unu cu 15 pop si spune ca serverul e naspa vrei sa-l si cred?
    Cu alianta zerg si balauri, nu vrea decat sa provoace flame iar eu nu am cum sa nu pic in plasa =))

Fermier
    Data înregistrării
    10.04.2007
    Locație
    pe scaun

Implicit

Citat În prealabil postat de Homeless Vizualizare mesaj
    Daca facea una cat decat reala poate nu il trimeteam inapoi la gradinita, dar atat timp cat bate campii...
    Acum daca el nu are catas inseamna ca tot serverul face sim? Daca vine unu cu 15 pop si spune ca serverul e naspa vrei sa-l si cred?
    Cu alianta zerg si balauri, nu vrea decat sa provoace flame iar eu nu am cum sa nu pic in plasa =))
    Numerele prezentate mai sus sunt reale, si ele reprezinta 90% din ce este acolo. Daca careva din ele este gresit te rog sa imi spui care.
    Zerg este prin definitie o alianta cu mai multe winguri decat are alfabetul litere si care se intinde pe mai mult de un cadran. Nu te ataca asa usor. Nu vreau sa te jignesc. A fi zerg sau a fi balaur nu e un lucru rau, e doar o alta strategie decat imi place mie. Nu e flame, a fost un ton de gluma. Daca te-a jignit imi pare rau, nu asta a fost intentia. Chiar nu e vizibil ca sunteti de departe cea mai mare alianta de pe server? Nimeni nu spune ca sunteti praf, ci doar ca sunteti mari.
    Acum, te rog, daca tot consideri ca trebuie sa ma trimiti la gradinita, explica-mi unde anume bat eu campii?
    Arata-mi punctual unde anume gresesc in tot ceea ce am spus. Dar ia in calcul ca am amintit in repetate randuri ca nu sunt la curent cu politicile serverului.
    Si nu sunt in Loja, si da, fac sim-city, ma joc de dragul rutinei create in multi ani de jucat, am trecut demult peste nevoia de glorie.
    Aceasta analiza a fost facuta in scopul de a crea o discutie deschisa despre ce se intampla, pentru a imi satisface mie curiozitatea si poate a multor altora de pe server. Nu cred ca tot ce se intampla trebuie sa fie secret si ar fi placut daca am putea discuta civilizat despre ce se intampla.
    E chiar asa de mult si greu sa cer asta?

Negustor daiwa's Avatar
    Data înregistrării
    25.08.2009
    Locație
    Turda sau la pescuit

Implicit

Bravo AKM!
    asemenea analize nu cred sa fi facut cineva pe s5 (din ce stiu eu sau facut doar la nivel de cadran cand se faceau asezarea aliantelor), singurul server pe care am mai vazut analize de genul acesta au fost pe s6,ai tot respectul meu pt ca asa vad si jucatori de pluton situatia serverului .ori cati contestatari vei avea nu te lasa intimidat de 1-2 posturi scrise aiurea , doar sunt Romani .

Negustor Wlad's Avatar
    Data înregistrării
    23.08.2009
    Locație
    porc homless caut cocina si troc

Implicit

Salut.

1 demult nu am mai vazut o analiza travianistica pe un forum de travian , fapt pentru care iti multumesc si apreciez efortul.

2 totusi as vrea sa demonstrez inca odata (daca mai era cazul) ca in travian cifrele nu inseamna nimic (rog atentie nu critic analiza ta), efectiv cifrele iti arata doar partea de dezvoltare a aliantelor punctele de off/deff insa nu arata esenta ...catapultarile... si conturile care se sterg dupa catapultari

3 termenul de zerg pe travian il ador :)) este termenul pe care il foloseau strainii cand o luau in guse de la Dacia pe 5.com :))

4 ca dezvoltare aliantele fisc+loja (tovarasi buni de servere intregi) cred ca sunt putin peste RL, care are ca handicap partea de NV foarte slab dezvoltata si aproape in degringolada.

5 De unde afirmatia mea ca statisticile nu releva....pe granita s-au dat catasuri la modul grav, singura alianta care nu a atacat cu catapulte este NE (cel putin pe granita cu SE) la fel fisc a atacat tare de tot iar ROCK (RL SE) a dat in 2 cadrane iar zona de granita/centru este sub asediu

6 Cred ca daca ai face aceaisi analiza dar cu jucatori cu populatie peste 1000 sau 3 sate vei vedea ca de fapt RL este inferior meta fisc+loja

7 pe scurt istoria pe ro 5 s-a invartit in permanenta in jurul cadranelor SE si SW si a razboiului continuu dintre ele , pe toate cele 4 editii indiferent de diplomatii si de aliante cele 2 Cadrane au fost adversare si au dus greul , de aceia nici unu nu a facut WW lvl 100 , WW lv 100 s-a facut in NW si NE asta pentru ca daca exista o singura armata in SE va ataca WW din SW si evident viceversa.

cred ca va conta foarte mult organizarea ofensiva si modul in care vor fi avariate conturile , la fel vor conta foarte mult artefactele importante si modul in care vor fi folosite

stima

Banat
    Data înregistrării
    12.01.2009
    Locație
    Undeva prin Est

Implicit

Saracu` Homeless:)))

Negustor daiwa's Avatar
    Data înregistrării
    25.08.2009
    Locație
    Turda sau la pescuit

Implicit

te contrazic putin la unele puncte enumerate de tine Wlad
    -punctul 4. "statisticile chiar reflecta realitatea" daca esti atent si urmaresti :top of,top def, top 10 of ,top 10 def ,statistica eroi , statistica alianta def /of ,statistica alianta top 10 of/def ai sa observi ca iti reflecta realitatea , iti poti da seama chiar si unde sunt date atacuri (suntem 4 persoane pe un server suedez si urmarim toate aceste detali , asa aflam ce este pe server proportie de 90% si nu ne inselam )
    -punctul 5:daca urmaresti si gettertools ai sa vezi si catapultarile
    -punctul 7 -sunt mai multe aspecte gresite si observate de mine (fost detinator ww sau siter pe orice editie s5)istoria sa invartit cam asa: se impotriva lord sau loja (poti intreba cate esecuri au avut rock cu loja)primul server , al doilea server a fost intradevar o lupta puternica cu sw dar asta nu reflecta realitatea ca sw nu putea face ww 100 :) (si cred ca stiu mai bine realitatea atacurilor pe ww-uri si motivul pentru care au fost planificate in felul acela)se si sw nu au dus server de server ele greul , intradevar orgolile de aceste doua parti depaseste orice limita . pe editia 2 ias enumera si pe ne si pe nw , ne pentru puterea ofensiva si nw pentru rezistenta eroica iar se a fost dominat clar de sw.

pe acest server cel mai mult va conta cadranul care isi mentine jucatori in joc.
    Ultima modificare efectuată de daiwa; 14.04.2012 la 23:57:40.

Negustor Wlad's Avatar
    Data înregistrării
    23.08.2009
    Locație
    porc homless caut cocina si troc

Implicit

Nu a spus nimeni ca SW nu putea face niv 100, evident ca putea daca era lasat. la fel si SE putea face dar nu a facut datorita adversarilor.

Personal nu cred ca anul asta SW sau SE vor face niv 100 , cred mai degraba ca in NE se va face niv 100.

Iar topurile sunt relevante :)) mai ales acum cand se curata oaze :)) si se farmeaza cu dedicatie :))

Cele 2 tolsuri de care pomenesti nu au fost luate in calcul cand s-a facut analiza pentru ca nu au fost trecute catpultarile ( daca ma insel rog postati)

Shevcenko faci spam si flame !

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Flamura Mica
    Postat de Daniel8 în forumul Intrebari T4
    Răspunsuri: 1
    Ultimul mesaj: 01.04.2011, 16:09:51
  2. Am o mica interbare
    Postat de maestru999 în forumul Intrebari regulament
    Răspunsuri: 2
    Ultimul mesaj: 28.02.2009, 12:25:47
  3. O mica intrebare