Sunt arătate rezultatele de la 1 la 4 din 4

Subiect: Concurs T4-Ghid de dezvoltare Daci-defensiv

exEchipa amy_creatza's Avatar
    Data înregistrării
    22.02.2008
    Locație
    brasov

Implicit Concurs T4-Ghid de dezvoltare Daci-defensiv

Aici postati ghidurile de dezvoltare pentru rasa Daci,stilul defensiv
    Va rog sa respectati regulile din topicul:http://forum.travian.ro/showthread.p...-de-dezvoltare

Spor la treaba
    Ultima modificare efectuată de amy_creatza; 31.01.2012 la 11:45:45.

Fermier
    Data înregistrării
    25.02.2011

Implicit

M-am decis sa postez un ghid,un fel de indrumare pentru cei care fie sunt incepatori, fie pentru cei care sunt profesionisti.
    Pai mai intai alegem serverul, preferabil unul nou, merge si unul mai vechi, ne inregistram si alegem tribul daci. Ne-am activat contul si ne uitam la harta cum este pozitionat satul, o studiem sa ne stim vecinii si prietenii eventual inamicii. Bun. Te-ai decis sa devii defensiv din diferite motive un exemplu ar fi sa faci trupe pentru un prieten ofensiv si sa-l asisti in caz de ceva.
    Daci sunt cunoscuti drept ca trib defensiv( in ciuda faptului ca nu au cele mai bune trupe raportate la consumul de hrana) si sunt si tribul cel mai usor de folosit necesitand timp scurt pentru mentenanta asta insemand ca ai nevoie de cel putin 5 ore(va recomand) ca sa fiti online in fiecare zi, eventual luati-va un coplayer sau vorbiti cu un prieten sa intre atunci cand nu puteti si ii spuneti ce sa faca.Nu va recomand un sitter fiindca sunt neseriosi.
    Mai intai ca toti jucatori facem misiunile pana ajungem la misiunea 24 dupa aceasta misiune veti mai primi o lista de task-uri.
    Dupa ce avem toate nivele de resurse la nivel 1 construiti-va un hambar si granar fiindca este posibil ca eroul sa se intoarca din misiune cu resurse si este important sa nu pierdem nici macar un pic. La un moment o sa trebuiasca sa alegeti intre economie si armata, normal alegeti economie. Goldul de la inceput folositi-l sa va cresteti resursele ultimii 15 gold va trebui pastrati o sa va spun mai incolo de ce.
    Acum trecem la lucruri serioase dupa ce aveti toata campurile de resurse la 2, eu de regula imi creez un anumit balans de productie ca sa ma dezvolt mai repede.
    Iata-l:
    3-3-3-3 lut
    3-3-3-2 lemn
    2-2-2-2 fier
    3-3-3-3-3-3 hrana
    Acestea sunt nivele de campuri iar cand vreti sa cresteti, cresteti cate un nivel din fiecare,adica unul de lemn, dupa aceea unul de lut, unul de fier si unul de hrana. Nu ridicati nimic in plus altfel veti distruge balanta. La inceput o sa aveti fie goluri de lemn fie de fier…folositi targul.
    Suficient despre economie acuma voi scrie putin si despre armata. Pima unitate pe care o puteti instrui este scutierul. Este o trupa cu valoare de aparare medie impotriva infanteriei dar cu valoare de aparare mare impotriva cavaleriei. Daca ati fost atenti inainte veti vedea ca acea schema a productiei este perfecta pentru scutieri.
    Eu de regula fac un minim de 50 de scutieri pentru inceput fie din productie proprie fie farmez. Atentie farmati doar oazele fara animale(normal), fie sate de populatie mai mica decat voi. Veti bloca cu success atacuri de legionari si maciucari intr-un final va vor lasa in pace, incercati sa trimite-ti un mesaj, un salut( nu-l injurati) ca sa se vada ca sunteti active.Asta va functiona in mare parte. Cereti sprijin sau trimiteti mesaj prietenului dumneavostra ofensiv…il va linisti pe atacator.

Fermier
    Data înregistrării
    25.02.2011

Implicit

Acei 15 gold despre care am mentionat ii veti folosi la npc ca sa nu vi se fure resurse, ar trebui sa aveti un beci de nivel maxim pentru orice eventualitate. Nu construiti temnita, desi pare folositoare ,fiindca este o pierdere de timp. Incercati sa mentineti cam acelasi numar de trupe adica sa zicem cat mi-am propus 50, daca merge bine farmatul puteti sa cresteti limita dar aveti grija cu hrana. Singurele trupe ce ar trebui cercetate sunt iscoadele si calareti fulgeri.
    Prima trupa pe care o sa o aveti este eroul. Va recomand sa cititi de pe forum despre erou tutorialul continand informatii bogate si detaliate despre el.
    Din misiunile pe care le faceti cu el pastrati operele de arta maxim 2 daca o sa aveti si o a treia vindeti-o, pastrati un item cum ar fi furca scuiterului fiindca va creste cu 3 puncte valorile de aparare ale fiecarui scutier, bastonul druidierului foarte important si desigur lancea tarabostesului alte iteme de mentionat pe termen mai lung ar fi galeata cu apa,un coif al regenerarii si un stindard( te ajuta ca sa trimiti mai repede trupe prietenului tau respectiv aliatilor) si vreo 30 de alifii si bandaje sau ceva identic.
    Daca primiti custi folostitile imediat si capturati animale cum ar fi crocodilii sau tigrii.
    Sa zicem ca sarim pana ajungeti la satul 2.Fiind defensiv un c9 cu 100% hrana bonus de la oaze este perfect. Normal o sa aveti nevoie de un balans iata-l :
    4-4-4 lut
    4-3-3 lemn
    3-3-2 fier
    2-2-2-2-2-2-2-2-2 hrana
    Nu-i un balans perfect, modificati-l dupa pofta inimii este facut mai degraba pentru cresterea lanurilor de hrana unde aveti nevoie mult de lut. Din nou cresteti cate un lan din fiecare.
    In inertia situatiilor trebuie sa alegeti trupele pe care le creati o combinatie oarecum cunsocuta este scutierul(aparare impotriva cavaleriei) cu druidierul ( aparare impotriva infanteriei). Raport de 3 scutieri la 1 druidier de regula fac eu.
    Incepand cu satul 3 ar trebui sa aveti ceva de genu:
    Sat 1. Toate resursele la nivel 10 inclusiv si fabricile construite, ca trupe trebuie sa aveti 500 scutieri , 150 druidieri. 2 hambare si cel putin 1 granrar.
    Satul 2 ar trebui sa aveti resursele cam pe la 6.
    Satul 3 va recomand sa fie de 5-3-4-6 iar satul 4 sa fie 3-4-5-6…dupa aceea voi decideti.
    Pe final acest ghid se poate aplica si pe speed-uri, NU PREA NECESITA GOLD daca stii cum sa te organizezi( luni cresc resurse-marti lucrez la infrastructura…etc).
    Daca am uitat ceva sau simtiti ca nu ati fost lamuriti si lipseste ceva sau poate nu credeti in acest ghid lasati un mesaj;).

Meșteșugar Cricket70's Avatar
    Data înregistrării
    20.09.2009
    Locație
    Brasov

Implicit

1. Aș aduce în discuție beciurile. Se presupune că acest ghid este elaborat pentru cei ce sunt începători cu adevărat: nu au prieteni de pe un server anterior (fiindca acesta e primul lor server!), nu le au cu negociatul, nu le au cu harta, hmmm! nu le au cu nimic! Sunt adevărații n00b-i, așa cum am fost toți cândva! Așadar, fiindcă nu au prieteni sau vecini cunoscuți să nu facă trupe, fiindcă nu au unde le trimite spre a fi protejate ci să facă beciuri. 9! Pare a fi cam hilar ... uneori nu e! Știu, mănâncă timp și resurse, dar 9 beciuri sunt perfecte pentru a ascunde resursele necesare celor 3 coloniști care pot fi trimiși spre a coloniza un cropper de 9. Unul de 15 e greu de întreținut dacă e doar al doilea sat. În plus, cu toate că dacii au cei mai rapizi negustori, distanța până la un cropper de 15 e mai lungă deoarece satele de genul ăsta sunt mai puține deci mai izolate pe hartă, iar timpul care s-ar pierde pe drum e prețios.
    2. Nu faceți misiunile oferite de joc. Sau faceți doar prima parte din ele, cea cu misiuni erou si creat de resurse. Restul pot să aștepte. Ambasada n-o ridicați mai sus de nivel 1. Dacă dorește cineva să se asocieze cu dumneavoastră înseamnă că e mai disperat decât dumneavoastră așadar are el ambasada la nivel 3. În plus povestea cu punctele de cultură date de această clădire e irelevantă în primele două săptămâni de joc. Aștept cereri de completare a ghidului acolo unde e incomplet și mie îmi scapă treaba asta, întrebări și mai ales critici!!!
    Respecte, Victor
    An athlet must think only at two things - the gun and the tape. When he hear the one, just run like hell until he break the other - Sam Mussabini

Subiecte asemănătoare

1. Concurs T4-Ghid de dezvoltare Daci-ofensiv
    Postat de amy_creatza în forumul Arhiva concursuri
    Răspunsuri: 1
    Ultimul mesaj: 01.02.2012, 14:51:35
  2. Concurs T4-Ghid de dezvoltare Romani-defensiv
    Răspunsuri: 0
    Ultimul mesaj: 31.01.2012, 11:43:22
  3. Concurs T4-Ghid de dezvoltare Barbari-defensiv
    Răspunsuri: 0
    Ultimul mesaj: 31.01.2012, 11:39:07
  4. Concurs: Daci - cont defensiv (ghiduri de dezvoltare)
    Postat de Bristena în forumul Arhiva concursuri
    Răspunsuri: 13
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 23:52:43
  5. Ghid dezvoltare daci
    Postat de BarLog în forumul Intrebari Travian
    Răspunsuri: 10
    Ultimul mesaj: 14.02.2009, 21:56:36

Reguli de postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți posta răspunsuri
  • Nu poți posta atașamente
  • Nu-ți poți edita mesajele