Sunt arătate rezultatele de la 1 la 2 din 2

Subiect: Concurs T4-Ghid de dezvoltare Daci-ofensiv

exEchipa amy_creatza's Avatar
    Data înregistrării
    22.02.2008
    Locație
    brasov

Implicit Concurs T4-Ghid de dezvoltare Daci-ofensiv

Aici postati ghidurile de dezvoltare pentru rasa Daci,stilul ofensiv
    Va rog sa respectati regulile din topicul:http://forum.travian.ro/showthread.p...-de-dezvoltare

Spor la treaba
    Ultima modificare efectuată de amy_creatza; 31.01.2012 la 11:45:59.

Fermier
    Data înregistrării
    03.10.2010

Implicit Ghid ofensiv daci

Vreau sa va spun de la inceput ca eu de "meserie " sunt barbar, dar in ultimele servere versiunea T4 am jucat cu dacii ,pe stil ofensiv si va propun un ghid care mie personal mi-a adus succes. Sa incepem !
    Te inregistrezi in prima sau a doua zi ! De ce ? pentru ca noi suntem daci si nu trebuie sa asteptam alti jucatori sa se-nscrie, deoarece nu v-om avea ca scop farm-ul acum la inceput... Primele zile sunt foarte importante pentru ca ne defineste contul si probabil ca si evolutia lui,..asta daca avem un scop bine definit si ne si tinem de el!
    Asadar acceptam sa facem misiunile, si din resursele castigate ridicam primaria la lvl 3, hambar lvl 1 granar lvl 1 , targ lvl 2-3 - foarte important , cazarma lvl 1.
    beci lvl 4-5 si temnita lvl 1-2, ambasada lvl 1. Aici adaugam si resursele aduse de erou din misiuni.Nu neaparat asta este ordinea, dar aceste cladiri sunt necesare , in schimb nu faceti tot felul de cladiri inutile la inceput,..deasemenea ne v-om concentra pe campurile de resurse : lemn, lut, fier,....fara hrana, hrana o cumparam de pe piata . Important este sa crestem permanent campurile de resurse, dupa 2-3 zile crestem putin si lanurile de grau si punem pe piata cate 2-300 de grau deoarece are trecere mare la barbari si ne aduce un surplus de resurse. Dupa cum a-ti observat nu am zis nimic de armata, deocamdata nu investiti in armata, doar in resurse si infrastructura, nimic altceva ! Daca sunteti atacati beciul si temnita v-or fi primul nivel de aparare, in temnita faceti 10-20 de celule si debifati casuta din partea de jos a profilului eroului , astfel ca acesta sa apere satul,..la erou am sa-i acord un capitol separat, deoarece in aceasta versiune joaca un rol crucial, zic eu !
    Daca atacatorul insista ! mariti beciul pana la lvl 10 si faceti 10-20 scutieri, dar Atentie ! nu va aparati cu 4-5 scutieri, ii faceti si apoi ii protejati pana sunt macar 15-20 , faceti 10-20 celule , lasati eroul acasa sa apere satul, apoi asteptati-l pe atacator, care de regula va fi barbar ,..asta o sa-l descurajeze pe viitor.Inca ceva: in primele misiuni ale eroului acesta se va intoarce cu 8-9 custi de animale, capturati animalele de pe oazele de lemn (mistreti, lupi, ursi) acestia va v-or ajuta la apararea satului!
    Bun, trecem mai departe ! cand resursele ne sunt pe la lvl 5-6 o sa ne concentram asupra grajdului, trebuie sa facem academia la 5, fieraria la 3 , apoi facem grajdul si cercetam fulgerii, costa mult dar o sa-si recupereze repede costurile, in functie de cat de activi suntem .
    Toate resursele care le castigam le investim in fulgeri, dupa care incepem sa atacam oazele curatate de animale, de unde obtinem resurse importante, bineinteles atacam si conturile mici, inactive sau de natari. Evitati conturile mai mari si scoateti cat mai repede 5-6 spioni si spionati conturile potential ferme.
    Urmatorul pas este construirea casei de cultura si facem efort sa dam 1-2 petreceri dupa care telul nostru este sa facem colonistii.
    Este greu sa facem satul 2 printre primii deoarece nu beneficiem din start de atuul barbarilor , insa pe parcurs recuperam prin viteza fulgerilor.Eroul: la inceput aveti 4 puncte, recomand sa puneti 2 pct la forta si 2 la resurse, sa nu fie nici prea slab dar sa ne aduca si cateva resurse in plus. La inceput eroul va aduce obiecte, nu le vindeti in prima clipa, asteptati sa vedeti cum evolueaza lucrurile, bandajele sunt importante la inceput , precum si custile de animale, deasemenea daca avem posibilitatea sa cumparati opere de arta ar fi excelent, ne ajuta enorm ptr fondarea satului 2,... in timp rezonabil cel mult pana la sfarsitul saptamanei 2. Satul 2 o sa-l facem crooper in functie de oazele pe care le gasim si de apropierea de centru. Daca o sa dorim sa jucam cu fulgerii, pentru atacuri rapide , este necesar sa ne pozitionam cat mai aproape de centru pentru a putea face incursiuni rapide in teritoriul inamic, daca mergem mai departe recomand sa jucam cu pedestri + tarabostesi, pentru forta mai mare de atac!
    Asadar am fondat satul 2, eu il fac direct pe crooper si nu langa,..de ce? pentru ca nu risc sa-l pierd (1.sa vina altul acolo apoi sa inceapa eterna cearta, iar jocul va fi compromis 2.planul de joc implica capitala )
    Avem capitala cu bonus de hrana de minim 125%, retineti : capitala se va creste singura, investim in campurile de hrana, doar hrana,..ridicam si granarul , hambarul, primarie, targ- ptr NPC. Trimitem resursele de pe satul initial si ridicam constant lanurile de grau, cand se umple granarul facem NPC si ridicam iar lanurile de grau,...intre timp ridicam si cazarma, grajd , academie, cercetam tarabostesi si pedestri, si scoatem incet trupe...cand ajungem la cateva sute , ridicam resedinta eroului si cucerim oazele cu bonus de hrana. NU faceti mai mult de 500-1000 trupe, ridicati doar lanurile de grau pana la lvl 17, o sa aveti o productie de 72.000 resurse pe ORA ! la oaze cu bonus de 150% , asta inseamna 1.728.000 pe zi ! pentru asta o sa aveti nevoie de 4 hambare lvl 20 si un hambar lvl 11, 5 granare lvl 20, dupa ce faceti lanurile la 17 daramati hambarul lvl 11 si construiti arena, deasemenea daramati fieraria (dupa ce upgradati trupele) construiti trezoreria, daramati inclusiv palatul si faceti un granar in plus (daca primiti artefact pentru Hambar si Granar extins cu atat mai bine), apoi va lasati pe spate si da-ti drumul la armata, important este ca in momentul instruirii trupelor sa aveti eroul pe satul respectiv si acesta sa aibe coiful de instruire mai rapida a trupelor, care confera un procent de reducere a timpului de instruire.
    In paralel ne ocupam de infiintarea de noi sate, retineti : toate satele care le veti face sa aibe acces la cel putin o oaza de resurse , conteaza enorm in economia jocului,important este sa facem case de cultura pe fiecare sat si sa mearga petrecerile non-stop, apoi pe la satul 5 o sa pregatim un al-doilea sat, unde o sa facem o a doua armata de atac, si o sa ridicam si cazarma si graj extins pe el.
    Pe un sat normal, apropiat de capitala o sa facem 2-3 k de deff, recomand scutierii, upgradati la fierarie la lvl 20, si o arena maxim lvl 10, asta pentru urgente, intercalari,etc.
    Incercati sa nu va rupeti armata inainte de artefacte, pentru a putea lua unul, nu faceti foarte multe catapulte pana la artefacte, maxim 300,...berbeci se pot face cat de multi,..dacii au cei mai sabi berbeci de aceea trebuie compensat acest lucru prin numarul lor.
    Eroul recomand sa aibe ambele coifuri ptr instruirea trupelor, lancea pentru tarabostes, o harta, in principal,...bineinteles ca se pot pune si alte obiecte in functie de actiune si dorinte.
    Acest ghid presupune utilizarea de Gold, pentru NPC, dar va asigura 2 armate ! una medie cu care va puteti distra , catapultand capitale, si o a doua cu care mergeti pe WW.
    Sigur ca mai sunt aspecte peste care am trecut mai usor, acesta este un ghid de orientare si fiecare are stilul sau propriu, dar in principiu am incercat sa va induc ideea mea de joc ! Sper ca nu v-am plictisit :)

Subiecte asemănătoare

1. Concurs T4-Ghid de dezvoltare Barbari-ofensiv
    Postat de amy_creatza în forumul Arhiva concursuri
    Răspunsuri: 7
    Ultimul mesaj: 22.02.2012, 20:53:51
  2. Concurs T4-Ghid de dezvoltare Daci-defensiv
    Răspunsuri: 3
    Ultimul mesaj: 01.02.2012, 15:12:04
  3. Concurs T4-Ghid de dezvoltare Romani-ofensiv
    Răspunsuri: 0
    Ultimul mesaj: 31.01.2012, 11:42:30
  4. Ghid daci ofensiv
    Postat de Stormul în forumul General
    Răspunsuri: 1
    Ultimul mesaj: 12.04.2010, 14:34:04
  5. Concurs: Daci - cont ofensiv (ghiduri de dezvoltare)
    Postat de Bristena în forumul Arhiva concursuri
    Răspunsuri: 10
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 23:51:16

Reguli de postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți posta răspunsuri
  • Nu poți posta atașamente
  • Nu-ți poți edita mesajele
  •