Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 789
Sunt arătate rezultatele de la 81 la 89 din 89

Subiect: Serverul 2 - Runda a VII-a

Fermier
    Data înregistrării
    03.08.2010

Implicit Re: Serverul 2 - Runda a VII-a

@mjolnir

Citat În prealabil postat de Mjölnir Vizualizare mesaj
    Exista un regulament intern care stabileste cadrul general de aplicare a penalizarilor. Este folosit ca referinta de catre Multihunter atunci cand stabileste o penalizare. Dar in decizia penalizarii finale sunt luati in considerare mai multi factori, astfel ca un jucator care este blocat pentru multiaccount si caruia i se comunica o penalizare de 10% scadere populatie poate ajunge sa fie deblocat cu 5% sau doar golire de hambare/granare. Depinde de caz. De aceea exista evaluarea multihunterului. De aceea nu este o grila fixa a penalizarilor. Diversitatea cazurilor face de nefolosit o astfel de grila.
    "Depinde de caz. De aceea exista evaluarea multihunterului."
    Adica, daca nu a dormit bine multihunterul jucatorul este penalizat cu mai mult, sau daca a avut noroc la loto jucatorul are sanse sa-i mai puna mh-ul ceva in hambare/granare?
    Fraza anterioara este flame
    Nu te supara mjolnir, dar in primele posturi ai spus ceva de injurii aduse de jucatori. Atata timp cat NU aplicati aceleasi penalizari pt aceleasi incalcari de regulament sa nu va asteptati la altceva. Faceti un studiu statistic si veti constata ca peste 50% dintre jucatori au varste inaintate si studii superioare. Apoi veti intelege de ce sunteti asa de "iubiti".
    Nu cred ca absolvirea unei facultati sau depasirea unei varste reprezinta motive de iubire a multihunterilor, dar fraza da bine in poza. Ca flame.
    Nu exista cazuri identice, chiar daca sunt incadrate identic. Drept urmare despre ce vorbim?

Acest regulament intern se aplica celor care joaca, deci este normal sa stim si noi CARE sunt penalizarile aplicabile si in ce conditii. In acest fel toti jucatorii sunt constienti ca orice greseala se plateste intr-un anumit cuantum. Este un fel cod penal al travianului (daca vrei sa interpretezi si asa)
    Asteptam regulamentul intern!!!!!!!
    Penalizarile aplicabile constau in:
    - avertisment
    - golirea hambarelor si a 50% din capacitatea granarelor
    - scaderea populatiei contului
    - stergerea trupelor
    - stergerea contului
    - mentinerea contului blocat o perioada de timp
    Conditia unica de aplicare: incalcarea regulamentului de joc
    Jucatorii trebuie sa fie constienti ca regulamentul de joc exista pentru a fi respectat. Daca se incalca, trebuie sa fie constienti ca nu vor fi feicitati, ci penalizati.
    Paralela des facuta intre sistemul judiciar existent in lumea reala si sistemul de impunere a regulamentului de joc in lumea Travian este si fortata si nepotrivita. Din toate punctele de vedere.

In ceea ce priveste selectia multihunterilor, exista criterii eliminatorii, exista criterii de calificare si exista criterii de selectionare. Selectia multihunterilor nu se face in urma unui test grila, ci pe baza informatiilor care ne sunt furnizate in aplicatii, precum si a informatiilor pe care le cunoastem ca pastori ai domeniului Travian RO. Un multihunter selectionat parcurge o perioada de instruire, apoi o perioada de proba, timp in care isi consolideaza pozitia sau o erodeaza. Nu facem interviuri live, nu dam teste de aptitudini, nu "vedem omul la fata". De aceea un multihunter poate ramane in echipa sau o poate parasi in scurt timp.
    Multihunterii sunt selectati dintre jucatori, asa ca orice jucator este un posibil multihunter. Mi se pare absolut normal ca toti jucatorii sa cunoasca aceste criterii de care vorbiti voi. Daca nu in detaliu macar la modul general.....
    Mi se pare absolut anormal ca in momentul in care te prezinti la un interviu sa cunosti criteriile care sunt luate in considerare de catre angajator. Daca le-ai cunoaste pe toate, nu ar fi absolut normal sa te angajeze direct, fara interviu? Ii dai telefon, ii spui ca esti maestru 7 dani in criteriile lui si il rogi sa-ti confirme ora la care te prezinti luni la serviciu.

Nu pot prezenta un regulament intern, pentru ca ar deveni public.
    Care este problema daca devine public? In orice institutie regulamentul intern TREBUIE cunoscut de toata lumea. Pentru ca in afara de legile ce guverneaza statul in general, regulamentul intern reglementeaza activitatea din interior. Deci scuza ta este cel putin puerila!
    In acest caz (ca sa intru in jocul tau) te rog sa imi dai link catre pagina web care prezinta regulamentul de ordine interioara pentru Serviciului de Protectie si Paza sau pentru Guvern sau pentru Consiliul Superior al Mgistraturii sau pentru orice institutie.
    De ce crezi ca se numeste intern? Intreb din nou: despre ce vorbim? Unde e scuza puerila? Sau ne place flame atat de mult incat restul nu conteaza?

@l-g
    In urma ultimelor discutii purtate cu Bibi se pare ca va trebui sa fiu macar defender. Din pacate NU stiu cum am sa reusesc pentru ca nu am cont :D.
    In concluzie..... daca ai cum fa-mi rost de un cont!
    Chiar daca o sa ne-o luam iar de la rusi (aia nu au ce face cu banii).... hai sa vedem ce o sa fie!

PS. Berea o bem impreuna daca suntem sanatosi
    Ultima modificare efectuată de Mjölnir; 23.10.2013 la 01:07:06.

Fermier
    Data înregistrării
    06.10.2013

Acest regulament intern si acel contract de confidentialitate pentru mine este un mare semn de intrebare daca exista.Nu mi se pare corect ca pentru aceasi abatere sa primesc penalizari diferite de la MH diferiti. (Multi fura, dar unii fura o paine, iar altii fura miliarde de euro. Unora dintre ei le place atat de mult incat recidiveaza. De aici si diferenta intre penalizari) Nu am inteles niciodata cum se face banarea conturilor care sunt debanate fara penalizari(cu toti am intalnit,am auzit),pe ce dovezi se face banarea in cazul respectiv,il banezi si astepti ca respectivul sa-ti demonstreze ca nu e vinovat?de ce nu-i dovedeste mh-ul vinovatia in mass odata cu banarea! (Debanarea fara penalizare nu se face pentru ca jucatorul nu a gresit, ci pentru ca se poate considera penalizare suficienta timpul in care contul a fost blocat)
    Ultima modificare efectuată de Mjölnir; 23.10.2013 la 01:02:12.

Meșteșugar chebeleu's Avatar
    Data înregistrării
    28.12.2008
    Locație
    Nicosia (CY)

Citat În prealabil postat de Total War Vizualizare mesaj
    Nu am inteles niciodata cum se face banarea conturilor care sunt debanate fara penalizari(cu toti am intalnit,am auzit),pe ce dovezi se face banarea in cazul respectiv,il banezi si astepti ca respectivul sa-ti demonstreze ca nu e vinovat?de ce nu-i dovedeste mh-ul vinovatia in mass odata cu banarea! (Debanarea fara penalizare nu se face pentru ca jucatorul nu a gresit, ci pentru ca se poate considera penalizare suficienta timpul in care contul a fost blocat)

Aici da-mi voie sa te corectez. Debanarea fara penalizare se face atunci cand userul banat aduce dovezi clare cum ca el nu a gresit cu nimic si drept urmare multihunterul este/ar trebuii sa fie obligat sa ofere despagubiri pentru greseala (un ne jucam travian pe timpul si banii lui ci pe timpul si banii nostri ).

Am sa iti dau exemplu : Anul trecut pe lumea RO5 am primit ban pentru multiaccount (primul ban in 6 ani de zile). Sincer am ramas stupefiat stiind ca n'am intrat niciodata pe pe vreun alt cont decat pe al meu si pe al sitterilor mei pe care ii aveam de la inceputul serverului.
    Ulterior Multihunterul mi'a explicat ca de fapt NU este multiaccount ci este vorba de sitter control. I'am explicat Multihunterului ca jucatorul pe care il sitteresc este in concediu si drept urmare eu ii tin locul prin functia de sitter.NU s'au trimis resurse intre conturi , NU s'au parcat trupe intre conturi, pur si simplu intram si construiam ce mi'a cerut sa fac.Proprietarul a revenit undeva la 2 zile dupa , timp in care eu am fost banat ,si ia scris Multihunterului. Am fost debanati amandoi FARA PENALIZARE in schimb pentru cele 2 zile pierdute de mine cine a fost/este responsabil ?
    Aceste banari ale ambelor conturi pe motiv de sitter control mi se pare un ABUZ de putere. Sa zicem ca x imi solicita sa ii fiu sitter pentru o perioada "X" de timp pentru diverse probleme. Daca el revine dupa "X+2" zile dupa perioada specificata de el (care probabil era regulamentara) EU CE VINA AM ? DE CE TREBUIE BANATE AMBELE CONTURI ? CU CE AM GRESIT EU?

Eu am o intrebare acum pentru tine Mjölnir: De ce multihunterii intervin PESTE sistemul care din cate stiu eu baneaza in mod AUTOMAT accesul sitterului asupra contului pe care il "sittereste" ????
    Adica afirmati ca banurile le dati dupa ce sistemul va spune ca X sau Y a facut ceva dar in realitate voi banati si in afara sistemul , care este regula dupa care banati ?

Mersi anticipat pentru raspunsuri.

Chebe
    s2.RO / 2008-2015 [PHOENIX] chebeleu / hitman ; s5.RO / 2010-2012 [OBLIC] Darksoul
    s5.COM [ REF ] Dargo ; Tournament Final 2013 - 2017 [DACIA] Chebe / Kara

Fermier
    Data înregistrării
    24.07.2013

Nici nu vei primi explicatii - Mjölnir interpreteaza/penalizeaza jucatorii cu buna sau rea credinta „DOAR” din punctul lui personal de vedere. Fraza anterioara este un flame pentru ca se bazeaza pe ... nimic. Punctul "meu personal" de vedere se bazeaza pe regulamentul de joc si nu pe starea vremii. Toti sunt in acceeasi oala, dar ... el e LEGEA si noi prostii care mai jucam cu patima travian trebuie sa spunem: ok ai dreptate, dar debaneaza-ma draku odata! Daca spui asa ceva, te alegi cu penalizare pentru limbajul folosit. Identic am fost si eu banat sv trecut si am preferat lanuri de la 19 la 14-15 + HE/GE-uri jos doar sa-mi scap de banul ala imputit(altfel cine m-ar fi debanatsi ... cand? ). A trecut aproape un an si tot nu imi inteleg „VINA” de pe sv trecut. Singura vina a jucatorului blocat si penalizat o reprezinta incalcarea regulamentului. Nu e zbor pe luna si nici fizica cuantica. Despre stergerea nivelurilor lanurilor de grau prin aplicarea penalizarii ... am un singur cuvant: basme! In mesajul in care ti se comunica penalizarea este stipulat ca aceasta nu afecteaza lanurile de grau, indiferent de nivelul lor.
    Mjölnir stie ... cred:)

s2 [MOSU, DEVIL, TEAPA]
    Ultima modificare efectuată de Mjölnir; 01.11.2013 la 02:57:32.

Banat
    Data înregistrării
    25.03.2008

Citat În prealabil postat de devil Vizualizare mesaj
    Nici nu vei primi explicatii - Mjölnir interpreteaza/penalizeaza jucatorii cu buna sau rea credinta „DOAR” din punctul lui personal de vedere. Toti sunt in acceeasi oala, dar ... el e LEGEA si noi prostii care mai jucam cu patima travian trebuie sa spunem: ok ai dreptate, dar debaneaza-ma draku odata! Identic am fost si eu banat sv trecut si am preferat lanuri de la 19 la 14-15 + HE/GE-uri jos doar sa-mi scap de banul ala imputit(altfel cine m-ar fi debanatsi ... cand? ). A trecut aproape un an si tot nu imi inteleg „VINA” de pe sv trecut.
    Mjölnir stie ... cred:)

s2 [MOSU, DEVIL, TEAPA]

Inteleg ca ai luat ban, inteleg ca tu crezi ca l-ai luat pe nedrept fiind nevionvat, pot intelege multe.Dar macar fii cinstit si nu aburi cu lanuri de la 19 la 14.Lanurile de grau raman intacte, orice ban ai lua, ca e 5%, ca e 10% ca e 25% etc.

Ri$e

Citat În prealabil postat de chebeleu Vizualizare mesaj
    Aici da-mi voie sa te corectez. Debanarea fara penalizare se face atunci cand userul banat aduce dovezi clare cum ca el nu a gresit cu nimic si drept urmare multihunterul este/ar trebuii sa fie obligat sa ofere despagubiri pentru greseala (un ne jucam travian pe timpul si banii lui ci pe timpul si banii nostri ).

Am sa iti dau exemplu : Anul trecut pe lumea RO5 am primit ban pentru multiaccount (primul ban in 6 ani de zile). Sincer am ramas stupefiat stiind ca n'am intrat niciodata pe pe vreun alt cont decat pe al meu si pe al sitterilor mei pe care ii aveam de la inceputul serverului.
    Ulterior Multihunterul mi'a explicat ca de fapt NU este multiaccount ci este vorba de sitter control. I'am explicat Multihunterului ca jucatorul pe care il sitteresc este in concediu si drept urmare eu ii tin locul prin functia de sitter.NU s'au trimis resurse intre conturi , NU s'au parcat trupe intre conturi, pur si simplu intram si construiam ce mi'a cerut sa fac.Proprietarul a revenit undeva la 2 zile dupa , timp in care eu am fost banat ,si ia scris Multihunterului. Am fost debanati amandoi FARA PENALIZARE in schimb pentru cele 2 zile pierdute de mine cine a fost/este responsabil ?
    Aceste banari ale ambelor conturi pe motiv de sitter control mi se pare un ABUZ de putere. Sa zicem ca x imi solicita sa ii fiu sitter pentru o perioada "X" de timp pentru diverse probleme. Daca el revine dupa "X+2" zile dupa perioada specificata de el (care probabil era regulamentara) EU CE VINA AM ? DE CE TREBUIE BANATE AMBELE CONTURI ? CU CE AM GRESIT EU?

Eu am o intrebare acum pentru tine Mjölnir: De ce multihunterii intervin PESTE sistemul care din cate stiu eu baneaza in mod AUTOMAT accesul sitterului asupra contului pe care il "sittereste" ????
    Adica afirmati ca banurile le dati dupa ce sistemul va spune ca X sau Y a facut ceva dar in realitate voi banati si in afara sistemul , care este regula dupa care banati ?

Mersi anticipat pentru raspunsuri.

Chebe
    despre asta vorbeam si eu cand am zis ca pazadox exagera uneori :))
    cred mjolnir ca ar trebui sa dai un raspuns. Daca mhu are impresia ca e incalcare de regulament, nu inseamna neaparat ca e. Ca nu avea nici o dovada ca era vb de multi ha ha . Stiu cazul lui chebe si asa e si stiu si alte cazuri in care mhii banau fara dovezi, doar ca asa aveau impresia ca e incalcare. ha ha ha
    Sau mhii pot bana fara sa aibe dovezi, doar dupa intuitia lor? Crezi mjolnir ca ai putea sa ne lamuresti?

Multihunterul nu are impresii, pentru ca nu analizeaza picturi. Analiza conturilor de joc se face pe baza informatiilor oferite de catre sistemul de administrare.
    Daca blocarile se fac fara dovezi, doar ca razbunare sau partinire, multihunterul intra in atentia mea sau a Community Managerului si se alege cu concediu de odihna pe termen nelimitat.
    Ultima modificare efectuată de Mjölnir; 01.11.2013 la 03:01:58.

Fermier
    Data înregistrării
    24.07.2013

Imi cer scuze Mjölnir.
    Au trecut cateva luni de cand am pus ghetele in cui si te-am confundat cu Pazadox. Omul asta ... sunteti colegi ... e normal sa-l sustii dar ... nu ti-ai pus nici un semn de intrebare la finalul serverului cand a dat ban la peste 50% din jucatori(sau poate chiar mai multi...)? Am vazut numele lui pe forum si am luat foc deoarece omul asta mi-a ras pe final de cladirile (nu lanurile). La HE-GE-uri m-am referit in mesajul anterior ... ele m-au afectat enorm (ca si gold pt npc). 25 % iti duce cladirile la lvl 15 ...dar de fapt mi-a redus capacitatea granarelor enorm. Cu zeci de fake-uri primite („prieteni”) si minus 3-400k sa vezi ce frumos e ... si sa o tii asa vreo 2-3 saptamani.

Mjölnir, intrebare:
    1) daca mergi la cineva in vizita si iti accesezi contul o singura data (cu sterge cookie) asta inseamna multiaccount?
    Niciun multihunter nu blocheaza conturi pentru multiaccount din cauza unei singure accesari "suspecte" (ca sa nu spun mai mult)
    2) lasa discutiile mai libere, altfel ... vei ramane singur pe forum.
    Daca discutiile de pe acest forum nu pot fi civilizate si/sau regulamentare, astfel incat sa nu necesite interventia unui moderator, atunci ne asumam singuratatea.

Cu stima.
    Asemenea.
    Ultima modificare efectuată de Mjölnir; 02.11.2013 la 00:35:01.

Meșteșugar Florinnn's Avatar
    Data înregistrării
    12.12.2007
    Locație
    sighet

Caut un cont pe aceasta lume.Daca doreste cineva sa se lase de lumea respectiva[ro2] il rog sa imi trimita un PM!

Sătean
    Data înregistrării
    04.10.2009

Si eu caut cont, am un cont dar nu imi ajunge. Nu va faceti griji, ma descurc eu sa nu ma prinda cu 2 conturi.

Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 789

Subiecte asemănătoare

1. :: diplomație :: Serverul 3 - Runda a VI-a
    Postat de Nicole în forumul s3.travian.ro
    Răspunsuri: 9
    Ultimul mesaj: 28.08.2014, 20:27:21
  2. Serverul 2 - Runda a VI-a
    Postat de moris_rapid în forumul Politica si diplomatie - Server 2
    Răspunsuri: 1
    Ultimul mesaj: 16.12.2012, 14:13:12
  3. Serverul 3 - Runda a V-a
    Postat de nasty boy în forumul s3.travian.ro