Sunt arătate rezultatele de la 1 la 5 din 5

Subiect: Travian: Legends – Lecții învățate și funcții noi din Scattered Empire!

Customer Service Representative & Community Manager CM Yaenara's Avatar
    Data înregistrării
    05.08.2008

Implicit Travian: Legends – Lecții învățate și funcții noi din Scattered Empire!

Stimați jucători,

Cea de-a doua rundă a versiunii noastre aniversare de mare succes Scattered Empire s-a încheiat și am dori să vă mulțumim pentru feedback. L-am evaluat împreună cu echipa noastră și am dori să vă prezentăm câteva dintre rezultatele pentru viitoarele servere live:

Cazanul alchimistului
    Am primit feedback pozitiv și negativ cu privire la cazanul alchimistului. Un punct important în criticile voastre l-a constituit acordarea unui avantaj prea mare jucătorilor care folosesc Aur (de exemplu, trupe și resurse în plus) și faptul că ține aproape exclusiv de noroc ceea ce pot câștiga jucătorii din folosirea acestuia.
    Am primit feedback pozitiv cu privire la schimbările implementate pentru echilibrarea premiilor individuale. Datorită acestui lucru, am observat un grad mai mare de aprobare a cazanului alchimistului.
    Cu toate acestea, în sondajele noastre cu privire la cazan, feedback-ul negativ a fost predominant. Nu am ascuns niciodată faptul că vrem să câștigăm bani. Cu toate acestea, am subliniat întotdeauna clar faptul că opinia voastră este foarte importantă pentru noi.
    Prin urmare, am luat hotărârea de a nu folosi cazanul alchimistului pe viitoarele noastre servere live.

Unirea trupelor
    Opțiunea de unire și trimitere a trupelor a fost introdusă pentru prima dată în Scattered Empire (detalii). Relocarea vă permite să mutați în mod selectiv soldați dintr-un sat ce vă aparține într-un alt sat, trimițând întreaga armată sau numai o parte din aceasta sub formă de "întăriri" și încorporând-o apoi în respectivul sat.

Aici, avem două mici inconveniente:
    • Coloniștii, administratorii (senatorii/generalii/căpeteniile) și eroul nu pot fi relocați.
    • Relocarea trupelor într-un alt sat vă costă fie resurse, fie Aur, la alegerea voastră.

Name:  relocatetroops.png
Views: 205
Size:  53,2 KB

Redirecționarea trupelor
    Și opțiunea de redirecționare a trupelor a fost introdusă pentru prima dată în Travian: Scattered Empire. Această funcție vă permite să vă trimiteți armata în satele din alianțele voastre. Credem că acest mijloc defensiv facilitează comunicarea între jucători și deschide noi opțiuni strategice.

Aceste funcții, atât cea de relocare, cât și cea de trimitere a trupelor, au fost testate cu atenție și primite foarte bine de comunitate. Din sondaje, am primit mai multe aprecieri pentru aceste funcții, decât pentru orice altă opțiune nouă!
    În plus, ne-a bucurat foarte mult amploarea pe care au luat-o aceste două funcții. Iată de ce ne bucură și mai mult să vă spunem că veți putea folosi ambele funcții pe toate serverele noi, începând cu luna mai! Vă vom oferi mai multe informații la momentul potrivit pe forumul Travian (http://forum.travian.ro).

Name:  mergetroops.png
Views: 192
Size:  12,5 KB

Am vrea să mulțumim comunității noastre pentru feedback-ul prețios și sperăm că schimbările menționate aici vor fi pe placul vostru. Așteptăm cu nerăbdare să vă citim opiniile și comentariile în topicul pentru discuții!

Dacă, după ce ați citit acest articol, de-abia așteptați să începeți o nouă rundă în Travian, vă puteți înregistra aici: news.travian.com
    Ultima modificare efectuată de CM Yaenara; 24.04.2016 la 22:22:51.

Data înregistrării
    05.08.2008

Implicit Re: Travian: Legends – Lecții învățate și funcții noi din Scattered Empire!

Mesajul următor aparține conducerii jocului:

Dragi jucători,

Am observat modul în care ați reacționat la anunțul privind viitoarele caracteristici. Și ne pasă de argumentele, întrebările și opiniile voastre.
    Vă ascultăm.

Ultimele zile au fost aglomerate în cadrul echipei Travian: Legends, zile în care am citit mesajele postate pe forumurile mai multor domenii, comentariile de pe blog. Să vă spunem adevărul, suntem surprinși de noul feedback. Am avut mai multe sondaje începând cu luna Septembrie 2015 pentru aceste caracteristici introduse în versiunea Scattered Empire (Cazanul alchimistului, unirea și redirecționarea trupelor). Cu excepția Cazanului alchimistului, feedback-ul primit a fost în mare parte pozitiv.

Nu dorim să postăm ”doar un răspuns” - dorim să analizăm noul feedback. Avem nevoie de timp pentru a separa argumentele și îngrijorările voastre de trolling. Dorim să vă răspundem în curând, să aducem mai mult context pentru întreaga discuție.
    Nu știm la ce să ne așteptăm în zilele următoare, dar un lucru este sigur: nu trebuie să ne grăbim. Vom lua timpul necesar pentru a discuta cu voi elementele pro și contra ale acestor două caracteristici anunțate.
    Vă ascultăm, în special dacă folosiți argumente.

Așadar, vă rugăm să continuați discuția, rămâneți la argumente, nu luați situația actuală la modul personal și nu deviați către alte aspecte/teme.

Vom reveni cu un nou feedback din partea noastră în zilele următoare.

Vă mulțumim,
    Echipa Travian: Legends

Data înregistrării
    05.08.2008

Implicit Re: Travian: Legends – Lecții învățate și funcții noi din Scattered Empire!

Articol blog: 29.04.2016

Aceasta este prima oară când încercăm să interacționăm într-un mod direct cu voi, comunitatea Travian.
    Prin urmare, doresc să vă mulțumesc pentru argumente și pentru răbdare. Trebuie să mai analizăm feedback-ul vostru și vreau să fiu sincer cu voi – nu sunt obișnuit să lucrez în acest mod, dar chiar îmi doresc să reușim.

Astăzi voi scrie un rezumat al argumentelor pe care le-am primit. Și vreau să adaug propria părere, dar și să adresez câteva întrebări.

- Armatele de atac pot crește prea mari.
    - Armatele pot fi mutate și pot surprinde jucătorii în acest mod.
    - Diferența dintre jucătorii care folosesc aur și cei care nu folosesc aur va fi mult prea mare.
    Dacă argumentul vostru lipsește, sau l-am scris greșit, spuneți-mi acest lucru în mesaje.

Armatele de atac pot crește prea mari

În această privință am cerut dezvoltatorilor să îmi ofere raportul cu cele mai multe catapute de pe Finala Travian. Dintre toate rapoartele pe care le avem, 19,000 catapute este numărul cel mai mare. Am făcut o simulare pentru a afla de câte catapulte este nevoie pentru a distruge o Minune a Lumii de nivelul 99 la nivelul 0. În exemplul de față, ar fi nevoie de 91,000 catapulte. Da, un astfel de hammer ar fi dezastruos. Acum să vedem cât ar costa o astfel de armată.
    Mai întâi, resurse: 273.585.000 resurse doar pentru construirea catapultelor.
    Timp: Asumând că un jucător construiește în 10 sate: va trebui să construiască 9.150 catapulte în fiecare sat, lucru care va dura 64 de zile, 9 ore și 20 minute, cu ateliere la nivelul 20.
    Dacă dublăm numărul de sate pe care se vor construi catapultele, tot va dura o lună de zile.
    În privința aurului necesar: 14.334 aur. Nu văd cum jucătorii ar face acest lucru în permanență, dar înțeleg că acest lucru se va întâmpla în cele din urmă.

Armatele pot fi mutate și pot surprinde jucătorii în acest mod

Acest argument are la bază îngrijorarea jucătorilor în ceea ce privește mutarea hammerelor (și unirea trupelor) pentru atacuri surpriză. Catapultele se deplasează foarte încet, iar acest lucru ar fi un avertisment pentru jucători. Dar, prin mutarea trupelor, acest avertisment ar fi diminuat.
    Deși, în primul rând, satul ar trebui să existe în noua locație. Deci, dacă menții împrejurimile curate, fără satele inamicilor, ar trebui să fii în siguranță. Se poate întâmpla ca un jucător să cucerească un sat, iar în același timp să trimită întăriri. Da, acest lucru este posibil și ar cauza câteva probleme. Dar pentru cât timp va supraviețui un astfel de hammer? Știi când a ajuns la țintă, știi unde se reîntoarce și poate aveți și voi trupe ofensive. Distrugeți satul respectiv.
    Cum am spus într-un alt articol de pe blog, Travian: Legends este o versiune mai hardcore decât Travian: Kingdoms.

Diferența dintre jucătorii care folosesc aur și cei care nu folosesc aur va fi mult prea mare

Cred că fiecare caracteristică nouă care necesită aur ar crește această diferență. Și pentru fiecare diferență există două părți: de exemplu: dacă micșorăm cantitatea de resurse necesară pentru unirea trupelor, diferența ar fi mai mică... dar poate că nici acest lucru nu este bun.
    Ce doresc să vă întreb: această discuție se rezumă la consumul de aur în general, sau este legat doar de această caracteristică?

Ce ar putea să soluționeze aceste îngrijorări?

Majoritatea feedback-ului pe care l-am primit conține îngrijorările pe care le au jucătorii. Ca dovadă că vă ascultăm și că ne pasă, am cerut Community Managerilor să ne trimită sugestiile voastre.

Vreau să discut aceste sugestii cu echipa, iar săptămâna viitoare vom reveni cu un articol nou.

Jake (Game designer)
    Ultima modificare efectuată de CM Yaenara; 04.05.2016 la 23:25:02.

Data înregistrării
    05.08.2008

Articol blog: 03.05.2016

Propunerile comunității

Pe parcursul săptămânii trecute am adunat argumentele voastre și astăzi vă voi prezenta ajustările care ar fi posibile pentru a adresa punctele care îngrijorează comunitatea Travian. Dorim să găsim o soluție pentru introducerea unei caracteristici care să modifice puțin strategiile Travian, în același timp păstrând echilibrul în joc.

Așadar, care ar fi sugestiile pe care dorim să vi le prezentăm? Pe scurt:
    - întârzierea unirii trupelor
    - costuri pentru unirea trupelor: aur și resurse
    - limită zilnică pentru numărul trupelor care pot fi unite
    - imposibilitatea de a uni catapultele și berbecii
    - permiterea unirii trupelor doar până la un anumit ordin de mărime al armatei

Din păcate, nu voi putea adresa fiecare sugestie. Acestea au fost alese pentru a avea abordări diferite, fără a discuta prea multe detalii (deocamdată).

Întârzierea unirii trupelor

O modificare posibilă ar fi introducerea unei perioade în care trupele se alătură noului sat. În această perioadă trupele ar aparține încă satului inițial, astfel, trupele ar dispărea dacă satul lor inițial este distrus. Trebuie încă discutat dacă ar fi vorba de o perioadă de așteptare prestabilită (ex. 24h) sau aceasta ar depinde de numărul trupelor. Această abordare ar permite unirea unei singure grupări de trupe pe parcursul unei anumite perioade (nu mai multe grupări concomitent).
    Modificarea ar cauza unele îngrijorări pentru jucători, ca de exemplu “armatele surpriză”. Totuși, nu ar rezolva problema “armatelor de neoprit împotriva Minunii Lumii”, întrucât este încă posibilă unirea unui număr semnificativ de unitați. Perioada de asteptare ar face mai dificilă crearea unei asemenea armate, dar nu ar impiedica-o.

Costuri pentru unirea trupelor: aur și resurse

Există posibilitatea de a înlătura opțiunea jucătorilor de a alege între resurse și puncte aur pentru acoperirea costurilor de unire a trupelor, aceasta fiind înlocuită cu costuri în “resurse și aur”. Având în vedere că jucătorul ar trebui să investească resurse și aur pentru unirea trupelor, cantitatea de aur necesară ar fi redusă față de nivelul actual. În acest fel s-ar reduce avantajul jucătorilor care folosesc aur, ei fiind nevoiți să pună la dispoziție și resurse.
    Totuși, este posibil ca jucătorii, ca de exemplu farmatorii de top sau jucători care primesc sprijin în resurse din partea alianței, să poată crea armate mult mai mari decât ar trebui să fie posibil. În plus, unirea trupelor ar necesita mereu folosirea punctelor aur, ceea ce este în dezavantajul jucătorilor care doresc să joace complet fără aur. Însă există opțiunea schimbului din argint în aur, astfel încât jucătorii care nu folosesc aur să nu fie blocați complet din folosirea acestei caracteristici.

Limită zilnică pentru numărul trupelor care pot fi unite

Să presupunem că la nivelul contului de joc există o anumită limită pentru numărul trupelor care pot fi unite, iar această limită crește, de exemplu, cu 600 pe zi. Numărul unităților permise pentru a fi unite ar fi redus în mod corespunzător cu fiecare unitate afectată de unire. Odată ce limita a fost atinsă, jucătorul nu ar mai avea opțiunea să unească trupe până în momentul în care limita ar fi extinsă din nou de producția zilnică (cele 600 unități, în exemplul nostru).
    Această abordare ar fi destul de corectă, încât limitează toate argumentele de genul “jucătorii bogați ar putea să…”. De asemenea, împiedică crearea unei “armate de neoprit împotriva Minunii Lumii”, întrucât jucătorii au o singură posibilitate de a atinge limita de trupe ce pot fi unite în timpul unui server. Așadar, ar trebui să ne asigurăm că această limită nu permite crearea unei armate prea mari.
    În plus, această abordare ar putea fi combinată cu opțiunile descrise anterior: întârzierea unirii trupelor și costurile în aur și resurse.

Imposibilitatea de a uni catapultele și berbecii

Deja există imposibilitatea de a uni administratorii (senatori, căpetenii, generali) și coloniștii. Această limitare ar putea fi extinsă și asupra catapultelor și a berbecilor. În acest fel armatele ar putea crește doar ca număr al unităților de infanterie și cavalerie, numărul unităților de artilerie rămânând la nivelul posibil actual.
    Prin urmare, nu vor exista “armate de neoprit împotriva Minunii Lumii”, deoarece nu ar fi posibilă crearea unei armate ce depășeste 90.000 unități de artilerie (berbeci, catapulte). În afară de acest aspect, limitarea aceasta nu ar avea un impact semnificativ.

Permiterea unirii trupelor doar până la un anumit ordin de mărime al armatei

Această abordare ar limita unirea trupelor în funcție de armata aflată la acel moment în satul de destinație / satul în care trupele urmează a fi unite. Odată ce consumul de hrană în satul de destinație atinge de exemplu 50.000 hrană/h, unirea trupelor nu va mai fi posibilă.
    Așadar, ar obliga jucătorii care doresc să își salveze armatele mari, să împartă trupele pe mai multe sate. Ar permite doar crearea unor “armate surpriză” de ordin mic. Nu ar fi posibilă crearea “armatelor de neoprit împotriva Minunii Lumii” cu astfel de limitări. Această abordare pare să fie soluția pentru cele mai multe griji, astfel fiind preferata mea, deși “doar” adaugă o nouă limitare.

Concluzie

Sper că am reușit să prezint unele ajustări posibile, care ar răspunde îngrijorărilor semnalate de comunitatea Travian. Ce părere aveți despre acestea? Dorim să auzim părerile voastre.

Vă mulțumim pentru răbdarea și dedicarea voastră!
    Ultima modificare efectuată de CM Yaenara; 04.05.2016 la 23:47:38.

Data înregistrării
    05.08.2008

Articol blog: 06.05.2016

Dragi jucători,

În primul rând dorim să vă mulțumim pentru feedback-ul oferit pe blog și pe forum.
    Vom amâna decizia de a adăuga în versiunea Travian: Legends cele două caracteristici: unirea și redirecționarea trupelor.

De asemenea:
    - Am oprit lansarea celor două caracteristici la nivel global.
    - Toate serverele care vor începe în luna Mai și în luna Iunie vor avea aceste caracteristici dezactivate.
    - Serverul de Turneu nu va avea aceste caracteristici.
    - Dorim să vă oferim oportunitatea de a testa caracteristicile în versiunea Travian: Legends. Iar pentru acest lucru vor exista servere speciale. Vă vom oferi detalii în privința serverelor de testare în luna Iunie.
    - S-ar putea să utilizăm caracteristicile pentru viitoarele servere aniversare. Din feedback-ul vostru am înțeles că pe aceste servere nu există probleme, din moment ce finalul jocului este diferit. Așadar, vom lua acest aspect în considerare.

Feedback-ul comunității contează pentru noi

Am analizat cu atenție feedback-ul vostru de pe blog și de pe forumurile locale și am observat faptul că cele două caracteristici nu sunt pe placul multor jucători. Unii chiar au afirmat că misiunea noastră este aceea de a schimba Travian: Legends în ceva ce voi nu ați dori să mai jucați.
    Cu siguranță nu dorim acest lucru și sperăm că ceea ce am anunțat mai sus va demonstra faptul că vă ascultăm. Am înțeles că modul în care am anunțat introducerea noilor caracteristici nu a fost ideal, și sperăm că ne vom revanșa cu această serie de anunțuri.

Ce va urma

Vă vom informa cu privire la Turneul Travian din acest an. Iar în luna Iunie vom oferi detalii despre serverele pe care veți putea testa cele două caracteristici.
    Până atunci, vă invităm să discutați cu noi pe blog sau pe forum: - ce modificări, ajustări sau limitări ați dori să existe pe serverele de test?

Vă mulțumim pentru răbdare și pentru feedback. Iar pentru moment – distracție plăcută în joc!

Jake (Game Designer)

Subiecte asemănătoare

1. [Changelog] Scattered Empire
    Postat de CM Yaenara în forumul Changelog & Bugfixes
    Răspunsuri: 10
    Ultimul mesaj: 05.07.2016, 15:04:22
  2. Travian: Legends – O nouă opțiune în viitorul apropiat
    Postat de CM Yaenara în forumul Anunțuri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul mesaj: 28.02.2016, 21:55:58
  3. :: Informare :: Start server Scattered Empire 2x
    Postat de CM Yaenara în forumul Informatii servere