Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Sunt arătate rezultatele de la 1 la 10 din 11

Subiect: TT2015 - Finală: Poveștile jucătorilor (interviuri)

Customer Service Representative & Community Manager CM Yaenara's Avatar
    Data înregistrării
    05.08.2008

Implicit TT2015 - Finală: Poveștile jucătorilor (interviuri)

Dragi jucători,

În acest topic vom publica interviurile luate participanților la Turneul Travian 2015.
    Întrebările din interviu acoperă o gamă variată de aspecte ale jocului, începând de la informații despre jucător, până la aspecte generale ale jocului.

Interviurile au ca scop împărtășirea experiențelor de pe runda recent încheiată a turneului, cu ceilalți participanți ai turneului, cât și jucătorii care nu au participat (veterani și începători).

Mai jos veți găsi o listă a interviurilor (în ordinea primirii răspunsurilor):

1. The Alchemist
    2. Zeita&Cristi
    3. Almighty
    4. Chebe
    5. Firefly
    6. Katyusha (l-g)
    7. Baba Yega
    8. Katyusha (Shevcenko)
    9. Aurora
    10. Caesar

Vă rugăm să continuați discuțiile în topicul inițial. Așteptăm în continuare noi propuneri pentru interviuri.
    Ultima modificare efectuată de Anthem; 27.01.2017 la 23:28:06.

Moderator Anthem's Avatar
    Data înregistrării
    16.05.2013
    Locație
    at wit's end

Post Re: TT2015 - Finală: Poveștile jucătorilor (interviuri)

Poveștile jucătorilor: The Alchimist

Jucător & stil de joc

Pentru început, te rugăm să te prezinți. Spune-ne numele contului pe care ai jucat în cadrul finalei / rundelor de calificare, alianța, rasa, stilul de joc, poziționarea pe hartă, rolul tău pe Finala 2015.

Numele meu este Mihai sunt din Tg-Mures si am 40 de ani. Contul pe care am jucat : The Alchemist, (pentru cei care ma cunosc ‘’kamelot’’ din finalele trecute) alianta DaciaV, rasa roman, defensiv, pozitionare in apropierea WW-ului. Ca si rol pot spune ca am contribuit la inceput prin eliminarea a 3 conturi turcesti din zona celulei/aliantei, apoi la apararea ofensivului din celula si a artefactelor din zona si la sfarsit atentia a fost indreptata asupra apararii WW-ului si a planurilor.

Care sunt motivele pentru care ai ales această rasă, stil de joc și poziționare?

Motivul principal pentru care joc roman e ca, o consider cea mai echilibrata rasa din joc. Are atat capacitati ofensive puternice cat si defensive folosind in 90% din cazuri aceleasi unitati si ca off si ca deff. Cezarul e preferatul meu. Stilul de joc l-am ales defensiv pentru ca jucand singur pe cont nu mi-am putut lua angajamentul ca pot participa la toate actiunile ofensive planificate. Iar pozitionarea a fost in functie de locul gasit in urma agitatiei de inceput cu fondarea satului 2. Am avut noroc de C15 cu 50% si un C9 lipite una de alta in apropierea WW-ului.

Împărtășește-ne ceva despre persoana/ele din spatele contului de joc.

Sunt o persoana modesta pot spune, lucrez in advertising iar in timpul liber imi place sa ma urc in masina ori pe bicicleta sa calatoresc si sa fac fotografii.

Când ai început să joci Travian și cum ai descoperit jocul?

‘’Microbul’’ Travian mi-a fost prima data propus spre injectare de catre un unchi al meu in 2009 dar l-am refuzat pana in 2011 cand am acceptat provocarea.

Spune-ne cum a fost drumul parcurs în joc – de la stadiul de începător, până la performanțele actuale.

Nu pot spune ca inceputul a fost foarte greu pentru ca jucand singur in majoritatea cazurilor am ales sa fiu mai mult defensiv cu unele exceptii in care am simtit nevoia de mai multa actiune. Mi-am pus mintea la contributie am invatat rapid jocul si nu m-am lasat batut niciodata. Imi amintesc ca primul server a fost cel de calificare pentru finala 2011 in ultimul cantec de lebada al fostei aliante UNIRO. Apoi a urmat finala 2011-2012 si de atunci nu am ratat nici una. Am participat la 2 servere de calificare si pe cateva servere us si uk.

Ce te motivează să participi, să te implici, sau să faci performanță în joc?

Placerea de a juca un joc impresionant, interactiunea chiar daca doar virtuala cu diferiti oameni si spiritul de echipa. Si nu in ultimul rand dorinta de a castiga de fiecare data.

Turneul Travian 2015, alianțe & colaborare

Cum s-a format echipa ta pentru Turneul/Finala 2015? Cine a avut inițiativa și ce anume v-a motivat?

Omul care de 2 finale incoace ne motiveaza si ne aduce pe joc. Emerik (Teutonic Steel) a fost cel care m-a chemat sa joc din nou dupa care ne-am regasit vechii colegi de breasla.

Pe Finala 2015 echipa câștigătoare a fost formată din mai multe naționalități. Iei/luați în considerare formarea unor alianțe multinaționale pe viitor? Te rog să motivezi scurt răspunsul.

Nu sunt un lider dar parerea mea e ca e bine sa se mearga in continuare pe multinationale dar alese cu mai multa grija. De invatat din tradarea echipe grecesti anul acesta in ultimele saptamani. Un atu important pentru viitor il consider echipa Ucrainei.

Dacă vei juca finala anul viitor, ce vei face diferit?

Probabil voi urma aceeasi strategie: un defensiv si mai puternic.

A existat vreun moment în timpul Finalei 2015 în care te-ai/v-ați temut că echipa ta/voastră ar putea pierde finala? Dacă da, în ce context?

Pana in ultima ora de joc cred ca toti am stat sub presiune dar personal sa ma tem de ceva anume nu. Am fost prea puternici anul acesta ca sa ne poata zdruncina ceva. Poate doar un seism.

Din punctul tău de vedere, este contul barbar cel mai potrivit pentru construcția unui WW, mai ales pe un server de asa anvergura și cu armate mari?

Cred ca este ales din punct de vedere al rezistentei zidului care e mai mare decat la roman sau gal doar ca ofera protectie mai putina.

Povestește-ne primul eveniment la care te gândești când îți amintești de Finala Travian 2015.

La fondarea satului 2 m-am trezit dimineata cu un turc lipit langa C15 moment in care am fost nevoit sa schimb strategia o perioada din defensiv in ofensiv; pana i-am catapultat cele 2 sate si am revenit la normal.

Cu ce îți va ramâne în memorie Finala 2015?- în 5 cuvinte.

Un spirit de echipa si o daruire cum eu unul nu am vazut la o echipa romaneasca de cand joc. Cel putin in ultima parte a lui.

Dorești să participi și în cadrul următorului Turneu Travian? În ce echipă / formă de colaborare?

Nu m-am hotarat inca dar daca voi juca vom forma probabil aceeasi celula de 4-5 jucatori care ne intalnim pe finale de 3 ani incoace.

Joc & comunitate

Care este versiunea ta preferată a jocului?

4.0 – 4.4 (Travian: Legends)

Preferi serverele normale sau cele speed?

Speed

Ce părere ai de versiunile actuale ale jocului (Travian: Legends / Travian: Scattered Empire)?

Nu cunosc versiunea Scattered Empire. Poate voi incerca.

Care sunt cele mai frumoase amintiri din Travian pentru tine și colegii tăi?

Pot enumera una si cea mai importanta acum : castigarea finalei mondiale 2015-2016

Îți mulțumim pentru timpul acordat și pentru contribuție!
    It never gets old, huh? Boom de yada, boom de yada...

Data înregistrării
    16.05.2013
    Locație
    at wit's end

Poveștile jucătorilor: Zeita&Cristi

Jucător & stil de joc

Pentru început, te rugăm să te prezinți. Spune-ne numele contului pe care ai jucat în cadrul finalei / rundelor de calificare, alianța, rasa, stilul de joc, poziționarea pe hartă, rolul tău pe Finala 2015.

Buna, numele contului pe care am jucat pe finala este Zeita&Cristi, cont roman, stil off, pozitionat pe centru, iar rolul meu a fost sa enervez pe toata lumea pe langa cel de a conduce o alianta.

Care sunt motivele pentru care ai ales această rasă, stil de joc și poziționare?

Rasa a fost aleasa de cristi1979 , coplayerul meu el jucand mereu cu aceasta rasa. Stiul de joc ofensiv a fost ales dintr-o intamplare , normal ofenderul celulei trebuia sa fie altcineva care a renuntat la stilul off pe ultima suta de metri si a trebuit cineva sa se sacrifice .Legat de pozitionare, am respectat zona alocata aliantei Dacia Z care a fost indicata inca dinaintea inceperii serverului.

Doi nebuni

Am descoperit Travianul in 2010 pe un ro1 in alianta Krypton la insistentele lui blackmoon care vorbea despre maciucari incontinuu si am intrat sa vad ce sunt aia.

Spune-ne cum a fost drumul parcurs în joc – de la stadiul de începător, până la performanțele actuale.

Un drum frumos plin cu de toate si nu as schimba absolut nimic.

Echipa, colegii, prietenii.O echipa frumoasa face cat 10 victorii, noptile nedormite in compania lor merita tot efortul.Pe aceasta cale vreau sa le multumesc pentru sprijin, suport, ajutor, si pentru toti anii petrecuti impreuna pe travian.

Cum s-a format echipa ta pentru Turneul/Finala 2015? Cine a avut inițiativa și ce anume v-a motivat?

Echipa noastra este formata de multi ani, insa initiativa chemarii lor pe finala 2015 si persoana care s-a ocupat cel mai mult in motivarea colegilor a fost Maxine pentru celula noastra si Demysek pentru celula lui, aceste doua celule au format alianta dacia z la inceput.Dacia K fiind formata din celula lui Katyusha si datorita numarului mare de jucatori din celule ne-am vazut nevoiti sa formam 2 aliante.

Cum ați atras jucătorii în alianțele voastre?

Jucatorii din alianta dacia Z sunt aceiasi jucatori care joaca alaturi de noi si pe domeniile .ro , tind sa cred ca le face placere.

Cum reușiți să scoateți ce mai bun din fiecare jucător? Cum îi motivați pe parcursul serverului?

Motivarea fiecaruia in mare parte are loc atunci cand exista si rezultate si orice armata inamica prinsa pe capitalele colegilor era o motivatie in plus.Ca un jucator sa scoata ce-i mai bun din el in primul rand trebuie sa-i faca placere sa joace, sa-i placa colegii alaturi de care joaca, sa-i placa liderii, sa-i placa atmosfera si noi am incercat pe cat posibil in cadrul aliantei noastre sa tinem cont de aceste aspecte.

Pe baza căror criterii se fac recrutările pentru alianța/ele ta/voastre. A fost nationalitatea criteriul principal?

Nu stiu daca cuvantul recrutare este cel mai indicat, celulele si aliantele s-au format pe baza de cunostinte, prietenii, incredere, comunicare dinaintea inceperii serverului.

Pe Finala 2015 echipa câștigătoare a fost formată din mai multe naționalități. Iei/luați în considerare formarea unor alianțe multinaționale pe viitor? Te rog să motivezi scurt răspunsul.

Fiecare server e diferit in felul lui asta e si frumusetea Travianului.Si legat de diplomatie nu as putea sa-mi dau eu cu pararea, asta e domeniul lui Emerik.

Cum au fost definite rolurile alianțelor și ale jucătorilor în cadrul Finalei 2015?

Fiecare alianta inca de la inceputul serverului stia care e rolul ei pe harta, stia motivul pentru care i s-a alocat o anumita zona de fondare deoarece au existat discutii intre lideri in prealabil si fiecare a specificat ce doreste sa realizeze pe finala si care e domeniul in care simte ca alianta lui poate excela.Din pacate au existat si unele dezamagiri, undele delete-uri, unele renuntari de la jucatori experimentati care ne-au lasat descoperiti pe anumite flancuri.

Au existat alianțe specializate în cadrul echipei tale? Dacă da, în ce anume?

Da , a existat alianta de hammere, alianta de ww, alianta suport pentru artefactele de rezistenta, aliante de granita, alianta suport pentru unicu de trupe.Spre surprinderea mea toata lumea a avut sarcini si fiecare si-a facut treaba cum a putut mai bine.

Cum a evoluat strategia ta de joc pe parcursul finalei? Dar strategia alianței tale?

Asta e o intrebare comica, scopul contului meu fiind de ofender la rupere, motiv pentru care la un moment dat timp am renuntat sa mai fac catapulte, cele care le aveam imi erau deajuns pentru un numar considerabil de valuri.Pana intr-o zi cand Emerik m-a anuntat ca armata mea trebuie transformata urgent in hammer capabil sa atace ww-ul rus in primele 10 nivele.Atunci mi s-a schimbat total strategia contului.
    Legat de strategia aliantei, aceasta a fost constanta, si anume sa facem ce-i mai bine pt Dacia, sa participam cu deff si resurse unde e nevoie si cand e nevoie.Pe aceasta cale tin sa precizez ca sunt toti super jucatori, super defenderi, oameni cu care ma mandresc.

Nu cred ca voi mai juca off, e randul lui Maxine sa sufere

A existat vreun moment în timpul Finalei 2015 în care te-ai/v-ați temut că echipa ta/voastră ar putea pierde finala? Dacă da, în ce context?

Pai pe o finala niciodata nu poti fi sigur de victorie, surprize pot aparea mereu si de oriunde.Eu cel putin nu am deschis sampania pana nu a aparut mesajul de final si cand nimic nu mai putea schimba rezultatul.

Cum a decurs colaborarea în cadrul confederației NW? Ce contribuții au adus diferitele echipe la victoria finală?

As minti sa zic ca totul a fost roz, au existat si certuri intre jucatori dacia si certuri intre lideri si certuri intre tarile aliate si tradari si excluderi (ex. echipa greaca), au existat cam toate situatiile care au oferit o multitudine de stari de spirit care chiar daca la momentul respectiv nu erau deloc placute, acum toti povestim despre ele cu lejeritate si umor.
    Pe final de server toata Meta NV a arata ca o adevarata echipa, implicare totala, dorinta uimitoare de victorie.

Gândește-te la finala încheiată. Dacă ai putea schimba un lucru în cum a decurs jocul, care ar fi acela și de ce?

Nu as schimba nimic, cand finalul e cel dorit, de ce sa vrei sa schimbi ceva ?

Numeste trei motive pe baza cărora a fost stabilit contul deținător de WW.

Experienta, experienta, experienta

Din punctul tău de vedere, este contul barbar cel mai potrivit pentru construcția unui WW, mai ales pe un server de asa anvergura și cu armate mari?

Da, sustin cu tarie ridicarea ww-urilor doar pe conturi barbare.

Numește 3-5 jucători (aliați și/sau adversari) pe care nu îi vei uita ușor și mentionează de ce.

Echipa Dacia e formata din colegi care joaca impreuna de mult timp e cam imposibil sa-i uiti.

Cine a fost cel mai redutabil adversar (jucător sau alianță) care ai dori să joace alături de tine / echipa ta? De ce?

Eu una nu mi-as dori sa am vreun rus sau arab in alianta, poate colegii mei au asemenea preferinte, eu nu.

Povestește-ne primul eveniment la care te gândești când îți amintești de Finala Travian 2015.

Cand ma gandesc la Finala Travian 2015 primul lucru care imi vine in minte, este victoria binemeritata , fericirea si multumirea pe care acest eveniment a adus-o tuturor.

Pentru urmatoarea finala voi sti ca imi trebuie contract.(cine trebe stie la ce ma refer)
    Lasand gluma la o parte, Finala 2015 imi va ramane in memorie cu toate evenimentele care au avut loc, ar fi pacat sa uit ceva.

Dorești să participi și în cadrul următorului Turneu Travian? În ce echipă / formă de colaborare?

Daca as juca si finala viitoare as vrea sa o fac in aceasi echipa.

Joc & comunitate

Travian Legends

Prefer viteza 2x

Ce părere ai de versiunile actuale ale jocului (Travian: Legends / Travian: Scattered Empire)?

Fiecare versiune e frumoasa in felul ei atata timp cat raman versiuni separate.

Ce schimbări crezi ca ar fi folositoare pentru a îmbunătăți experiența de joc?

Redirectionarea trupelor deff propusa in noul upgrade mi se pare interesanta si folositoare.NU si unirea trupelor off

Te-ai întâlnit în realitate cu colegi / adversari din Travian? Poți numi pe cineva care ți-a lăsat o anumită impresie?

Nu am luat parte la intalnirile organizare in grup.

Sunt foarte multe, prea multe pentru a putea fi scrise.

Ce doresti sa le transmiți jucătorilor începători? Dar celor care vor să revină în joc?

Sa incerce pe cat posibil sa se integreze intr-un grup, travianul e joc de echipa, si echipa e cea care iti da dorinta de joc.

Ultima modificare efectuată de Anthem; 06.05.2016 la 14:48:25.

Data înregistrării
    16.05.2013
    Locație
    at wit's end

Poveștile jucătorilor: Almighty

Jucător & stil de joc

Salut tuturor! Vreau să încep prin a vă spune că doresc să împărtășesc cu voi experiențele și trăirile avute pe Finala 2015, atat cele pozitive cât și cele negative și sunt sigur că mulți se vor regăsi, în relatarea mea. În primul rând mă numesc Andrei și am jucat pe contul: Almighty, alianta Dacia Z, rasa barbar, stil: defensiv, în apropierea centrului cadranului NORD-VEST. Iar rolul meu? Ca orice defensiv, să ajut pe toata lumea cu priorități în ordinea următoare: celulă, alianta, DACIA, aliati! Asta pe lângă artefacte, in special unicul de trupe. In paralel m-am ocupat de Dacia Z, ca lider, alaturi de Zeita&Cristi (Beatrice).

Am ales aceasta rasa pentru ca trupele se instruiesc foarte repede si dat fiindca este o rasa predominant ofensiva, trupele sale defensive sunt la mare cautare, mai ales lancierii. Am decis sa joc defensiv pentru ca stiam in prealabil ca nu avem un coordonator ofensiv si nici multi jucatori ofensivi capabili pentru actiuni complexe si am considerat ca ar fii o investitie proasta de timp, bani si nervi sa joc ofensiv, asa am ales acest stil de joc, prin eliminare. Cat despre pozitionare, teoretic s-a stabilit o harta, respectiv asta: http://prnt.sc/9b2hty dar practic nu toti au respectat-o, eu cel putin da. Zona a fost foarte prielnica pentru o dezvoltare rápida dar din cauza haosului creat a fost extrem de aglomerata.

In general vorbind sunt o persoana cu simțul umorului, nebun in sensul pozitiv, ambitios, autocritic. foarte perfectionist și care nu se lasă batut indiferent de situație. Am toate defectele si calitatile zodiei fecioara.

Am descoperit jocul datorita unui articol pe prosport iar primul server jucat a fost Ro1(01/11/2006 <-> 17/01/2008), versiunea T3 si am dezvoltat initial microbul datorita lui ombladon(Deleanu Alin) si lui tbancu(Tudor Bancu). Țin să mulțumesc cu ocazia asta.

A fost un parcurs extrem de rapid, erau mult mai multi jucatori ca in prezent iar asta practic te obliga sa inveti cat mai repede toate aspectele jocului ca sa poti fii competitiv.

Travian este un joc de echipă, dacă nu joci în echipă, n-ai nicio șansă. Orice idee poate deveni un vis împlinit atunci când ai lângă tine oameni muncitori, entuziasti, creativi si loiali care te susțin neconditionat pentru atingerea unor scopuri comune. Am avut norocul sa dau peste astfel de persoane si din cauza lor sunt astazi aici, ei sunt cei care ma motiveaza. Din pacate, nu pot enumera pe toti, sigur o sa uit de vreunul si dupa ma trezesc cu atacuri surpriza pe capitala.

A fost odată ca niciodată o conferinta skype. Mai multi jucatori au initiativa, dar nu suntem adunati in jurul unui nume anume, jucam pentru un proiect comun, numit DACIA iar DACIA suntem toti. In acest caz am pornit impreuna 2 aliante: Dacia Z si Dacia K, a doua fiind condusa de Katyusha (Shevcenko) si trebuie sa admit ca el a avut initiativa asta. De obicei, mereu încercăm să ne motivam unul pe altul pentru astfel de evenimente unde putem sa ne masuram nivelul printre cei mai buni jucatori din lume. Finala dupa finala speram ca urmatoarea finala sa fie mai buna ca precedenta iar acum ca am castigat Finala 2015 avem datoria morala sa facem o figura frumoasa si pe Finala 2016.

Cu multa propaganda in joc (MM-uri) pe diverse servere, pe skype, yahoo, forum-uri, blog-uri etc. Incercam sa prezentam proiectul DACIA tuturor incat sa fie convinsi ca este o oportunitate unica de afirmare unde se pot implica in mod direct.

Cum reușiți să scoateți ce mai bun din fiecare jucător? Cum îi motivați pe parcursul serverului?

Ca orice om, liderul are calitati si defecte, dar trebuie sa fie un specialist in comunicare, in special in vremuri grele, trebuie sa inspire siguranta si incredere. Trebuie să se pună cu ușurință în pielea celuilalt, să vadă lumea prin ochii lui si sa ofere celorlalti atentia necesara. Cand reusesti sa creezi o astfel de relatie cu jucatorii, automat sunt si motivati , pentru ca motivatia se alimenteaza pe baza unor senzatii.

Pe baza căror criterii se fac recrutările pentru alianța/ele ta/voastre. A fost nationalitatea criteriul principal?

Aliantele DACIA, sunt in principiu formate numai din jucatori romani, mai sunt si cativa straini dar sunt o cantitate infima. Ca sa ajungi pe finala, ai 3 alternative: 1. Depasesti cu brio calificarile; 2. Faci rost de un wildcard ; 3. Esti deja direct calificat de pe finala anterioara. Numarul de jucatori romani calificati pentru o finala este limitat, asa ca practic nu exista un criteriu anume de recrutare dar incercam sa cautam jucatori cat mai activi si daca se poate si experimentati, care sa participe la tombola pentru wildcards.

De obicei lucrurile care functioneaza nu trebuie modificate dar de moment este o discutie sterila, sunt multe necunoscute în această ecuatie. Trebuie revizuite multe aspecte cu atentie, punct cu punct.

Cum au fost definite rolurile alianțelor și ale jucătorilor în cadrul Finalei 2015?

Aliantele sunt impartite pe celule iar fiecare celula are un ofensiv + un numar minim de 5 defensivi. Fiecare jucator ofensiv isi formeaza echipa si isi alege respectiva alianta din care va face parte in functie de caracteristicile jucatoriilor sai. In acest moment, inca nu s-a ajuns la acel grad de implicare maxima incat sa fie stabilite pana si rolurile fiecarui jucator in parte, din acest motiv probabil sunt multi care mai mult încurcă decât ajută.

Teoretic fiecare alianta avea un rol prestabilit in prealabil dar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, deoarece rusii au inceput jocul in alt cadran. Doar aliantele Dacia W si Dacia W1 au continuat cu strategia initiala, de pozitionare in pustiu si in zona ww-ului, de aici si rezultatele favorabile: ww castigator (Crash&Burn), ca nr de trupe defensive (Z&S & Bugs Bunny) si ca hammere (IMDB.com http://prntscr.com/ahjl45 cel mai mare de pe server).
    Alianta mea, Dacia Z si alianta Dacia K s-au specializat in aprovizionarea cu trupe defensive a satului in care se afla artefactul unic de trupe, sat ce se afla in zona noastra de influenta.

Cum a evoluat strategia ta de joc pe parcursul finalei? Dar strategia alianței tale?

Strategia mea a fost oarecum liniara, am facut exact ce mi-am propus de la bun inceput. Strategia aliantei s-a modificat, dupa cum am precizat, pentru ca rusii au inceput in alt cadran si probabil din acest motiv nu am avut parte de mai multa activitate, in aspectul ofensiv iar asta a schimbat oarecum strategia initiala a aliantei si totul a devenit mai rutinar. Chiar daca circumstantele s-au modificat, jucatorii au fost foarte perseverenti, de aici si cantitatea finala de trupe defensive de pe ww, planuri, 3x.

Este inca prematur dar probabil o sa incerc sa fac si mai multe trupe, consider ca mereu este loc de mai bine.

Am avut ceva emotii la final, am stat cu sufletul la gura, nu poti sa stii niciodata din ce joben iese iepurele dar eram foarte realisti ca avem situatia relativ sub control.

Cum a decurs colaborarea în cadrul confederației NW? Ce contribuții au adus diferitele echipe la victoria finală?

La inceput a fost greu, putini au respectat zona initiala prestabilita de fondare, de aici si multe certuri din aceasta cauza. Pe parcurs lucrurile s-au rezolvat, scopul comun a fost mai presus, ucrainienii au fost niste aliati de nadajede, la fel ca si aliatii traditionali. Grecii, in schimb, au fost o mare dezamagire. Nici noi nu am fost perfecti in multe aspecte, trebuie sa recunoastem, orgoliul cateodata ne orbeste. Cat despre contributia finala, eu personal as spune ca a fost un 60% dacia <-> 40% ceilalti.

Gândește-te la finala încheiată. Dacă ai putea schimba un lucru în cum a decurs jocul, care ar fi acela și de ce?

Probabil apararea hammerului lui badboys.ro. De ce? Probabil daca nu am fii pierdut acel hammer avantajul final ar fii fost mai mare iar emotiile finale mai mici. Pe aceasta cale vreau sa felicit persoanele de pe acel cont pentru tot efortul depus inainte si dupa acel moment pentru ca sunt constient ca multi in situatia lor ar fi renuntat.

Nu cred ca are rost sa justific pe ce motive s-a stabilit contul detinator de WW, din moment ce rezultatele vorbesc de la sine. A fost de departe, cea mai inteleapta decizie.

In circumstantele actuale nu exista dubii in privinta asta. Putem purta tot felul de conversatii intelectuale pe acest subiect dar nu ar fii deloc practice doar ipotetice.

Numește 3-5 jucători (aliați și/sau adversari) pe care nu îi vei uita ușor și mentionează de ce.

Din pacate nu pot sa numesc doar 3-5 jucatori, nu ar fii corect fata de ceilalti. Nu o sa uit usor jucatorii din Dacia Z & K pentru ca avem mulți jucatori buni, dar puțini oameni cu caracter.

Cine a fost cel mai redutabil adversar (jucător sau alianță) care ai dori să joace alături de tine / echipa ta? De ce?

Toti rusii ! Glumesc…nu visez stele, sunt multumit de echipa DACIA. Trebuie sa invatam sa lucram cu "materialul" pe care il avem.

Primul eveniment a fost negativ, o sa il povestesc dar incerc sa nu il amintesc prea mult.
    Am fondat primul pe un c9, unde aveam acces la 3 oaze, cu un total de +75%, iar la 2 patratele indepartare, era alt c9, cu 2 din 3 oaze comune. Acel jucator (catwalk) a fondat dupa mine cu 24 de ore pe acel slot si in prealabil am discutat cu el situatia si a fost de acord, regulamentul era clar in privinta asta. Cand a sosit momentul sa anexez oaza nr 3,jucatorul mi-a tras teapa iar Teutonic Steel a intrat pe fir si era sa ma lase fara oaza respectiva, fara sa respecte regulamentul Dacia, in favoarea “prietenului” sau catwalk. Nu o sa intru in mai multe detalii asupra circumstantelor, dar in cele din urma, a meditat mai mult asupra deciziei si a revenit la sentimente mai bune dar a fost o situatie extrem de neplacuta pentru ca a lipsit cu desavarsire corectitudinea si bunul simt pentru cateva ore bune.

Entuziasmul, sacrificiul, spiritul de echipa, multi au observat ca uniti suntem mai puternici. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ pentru ca DACIA trebuie sa fie cu si despre oameni si nu cu si despre jucatori pentru ca suntem o echipa mica dar cu un mare potential.

Da, teoretic doresc sa particip si la urmatorul Turneu dar totul depinde de noile modificari, daca se vor implementa sau nu, in functie de asta ma voi decide. O sa raman cu acelasi grup de persoane, restul se decide pe parcurs.

Joc & comunitate

Versiunea actuala, Travian: Legends.

De obicei joc servere normale dar sincer sa fiu, imi plac mult mai mult serverele 2x, din pacate nu sunt multe de acest tip.

Am jucat ambele versiuni si prefer versiunea Travian: Legends pentru ca pastreaza esenta jocului. Travian: Scattered Empire pe foaie pare o versiune interesanta dar in practica, nu se adapteaza realitatii joculuil.

As reduce numarul de servere, iar prin schimbarea asta am obtine o mai mare activitate si o competitivitate mai ridicata pe servere. Asta va insemna un benficiu mai ridicat pentru Travian si o posibila intoarcere a "dinozaurilor" pentru ca se va aprinde dorinta de victorie din orgoliu si ambitie iar echipele adverse nu se mai pot evita.

Te-ai întâlnit în realitate cu colegi / adversari din Travian? Poți numi pe cineva care ți-a lăsat o anumită impresie?

Nu, din pacate nu am avut ocazia si totul ramane la stadiul de planuri.

Am ajuns la concluzia ca noptile nedormite si satisfactia lucrului bine facut. Atingi apogeul cand realizezi ca te poti baza pe cei din jurul tau indiferent de situatie.

Ce doresti sa le transmiți jucătorilor începători? Dar celor care vor să revină în joc?

Pentru incepatori : in primul rand sa absorba cât mai multe cunoștințe, pe urma sa invete din succesele si esecurile altora. Sa se inconjoare de jucatori ce aprecieaza jocul in echipa. Si sa nu uite ca totul incepe cu ei insisi, tu dai exemplu celorlați. Travianul nu este un sprint, mai degraba un maraton, fii perseverent pe durata intregului server si mai ales cand ti-ai dat cuvantul, respecta-l.

Pentru dinozauri: experienta este un atu, jocul inca mai are multe de oferit, nu abandonati la prima dezamagire, inca va puteti adapta la schimbari.

Îți mulțumim pentru timpul acordat și pentru contributie !
    Ultima modificare efectuată de Anthem; 05.05.2016 la 21:22:19. Motiv: symbol -> ""

Data înregistrării
    16.05.2013
    Locație
    at wit's end

Poveștile jucătorilor: Chebe

Jucător & stil de joc

Salut , eu sunt Traian, 31 ani din Cluj Napoca.
    Prietenii ma cunosc drept Chebe, care de altfel a fost si numele contului cu care am jucat pe finala. Evident am jucat alaturi de Dacia E in cadranul NW avand ca rasa DACII.

Am ales sa joc defensiv cu Dacii din lipsa de timp, avand 2 job-uri full time. Ca si pozitionare am fondat in imediata apropiere a ofensivului celulei, pe granita cu SW.

De regula joc singur pe cont si cam fara sitteri dar avand in vedere intensitatea cu care se joaca pe finala stiam ca nu fac fata singur si am apelat la un prieten ca loctiitor.( Il salut pe aceasta cale pe Eduard si ii multumesc inca odata )

Am inceput sa joc travian in 2008, evident dintr-o greseala. Eram la Timisoara cand am observat pe ecranul unui coleg o "PIZZA". Intrebandu’l despre ce este vorba mi-a zis ca este un joc de strategie, fapt ce ma atras sa aflu mai multe detalii.

Am inceput RO2 runda a doua alaturi de aliantele PHOENIX. Am gasit o gasca foarte experiementata si deschisa cu multi jucatori din Timisoara cu care ulterior ieseam aproape in fiecare sfarsit de saptamana. Cred ca a fost unul dintre principalele motive pentru care am continuat sa joc acest joc si anume ca reuseam sa combima Jocul + Real life intr’un mod foarte placut.

In primul rand ma implic pentru ca imi pasa , in al doilea rand particip pentru ca de multe ori conteaza sa participi si sa ajuti indiferent in ce masura o faci.In ceea ce priveste performanta prefer sa joc la cel mai inalt nivel mereu sau sa nu joc deloc.

Cred ca echipele se formeaza in timp si au la origine prietenii mai vechi.
    In momentul in care cineva ia initiativa incep discutiile si intr-un final se creaza grupul. In Dacia E initiativa a fost a lui Emerik. In Dacia K a fost initiativa baietilor de pe Katyusha si asa mai departe...

Simplu : le-am cerut ajutorul pentru a castiga finala mondiala , le-am cerut sa lase deoparte joaca de copii si sa se concentreze pe un proiect mai mare , mai important la nivel mondial.

Cred ca, in finala toata lumea vrea sa tina pasul cu plutonul fruntas si de multe ori nu este nevoie de motivare caci ea vine din interiorul fiecaruia. Evident jucatorii au fost mereu incurajati si ajutati sa treaca peste hopuri.

Da , nationalitatea criteriul principal.

Dacia a format de-a lungul timpului aliante multinationale cu parteneri de incredere iar atat timp cat aceasta incredere nu a fost stirbita nici intr-un fel , cred ca aceste parteneriate vor continua si in viitor.

Finala este un server diferit de orice alt server.Fiind vorba de multe natiuni se stabilesc zonele dinaintea startului si ulterior se adopta un stil de joc in celule unde ofensivul sau ofensivii fondeaza initial iar defensivii ii inconjoara in imediata apropiere. Daca unim 2-3 celule apropiate se creaza o alianta zonala. Conducatorii acestor aliante sunt de cele mai multe ori ofensivii activi si cu experienta ai celulelor din care sa format alianta. Jucatorii care nu fac parte din nici o celula intr’un final sunt atribuiti unei aliante in functie de zona in care s-au stabilit.

Da , cred ca au fost aliante care s-au concentrat exclusiv pe hammere in vederea cursei pentru minunea Lumii , aliante ca DACIA W sau Dacia W1 si altele care au asigurat stresarea adversarului si incasarea catapultelor inamice. Amintesc aici printre altele Dacia Z , Dacia K, Dacia E sau cehii din Aegina, aliante care s-au aflat in prima linie a frontului. Fiecare a avut rolul lui bine definit de la inceput.

Am realizat tot ceea ce mi-am propus pana la un moment dat cand am apucat-o pe un alt drum. Strategia Aliantei i-a mers perfect din din moment ce am castigat deci cred ca strategia a fost ok.

Depinde de imprejurari, e prematur sa vorbim acum.

Din punctul meu de vedere, cred ca un moment cheie al serverului a fost imediat dupa atacurile Arabilor cand aveam zidul la 15 si trebuia luata o decizie in privinta strategiei. Cred ca a fost punctul culminant cand sa decis a se continua cu constructia minunii si a nu ridica zidul inapoi la 20. Aici toti jucatorii din confederatie au accelerat la maximum si impreuna am instruit suficiente trupe deff pentru a compensa cele 5 nivele pierdute la zid.

Nu am toate detaliile si nu ma pot pronunta cu exactitate. Totusi cred ca,comparativ cu alti ani, Dacia a avut un :Un numar semnificativ mai mare de jucatori activi si cel mai important - armate de WW pentru END GAME.

Avand in vedere ca am castigat n-as schimba nimic !

Habar nu am.

Nu exista altceva in afara de barbar.
    Motivul e simplu : resistenta zidul

Cred ca nu ii voi uita pe multi si e destul de greu sa aleg doar 3-5... totusi ar fi :

Cobraboy – colegul si prietenul meu Ciprian ma ajutat foarte mult pe tot parcursul serverului.
    !.exs (Eduard) – cel mai bun sitter si un jucator cu o experienta exceptionala , de asemenea excelent strateg o persoana pe care te poti baza.
    Tbancu si lucky13 – Activi, inteligenti si implicati in tot ceea ce fac (Alina si Tudor)

Evident ca si adversar am avut mereu etalon aliantele RU Team, daca ar fi sa aleg pe cineva l-as alege pe Nightingale care ne-a hartuit in permanenta pe toata durata serverului.

Ma gandesc cu placere la planurile de atac realizate ad hoc pe skype impreuna cu Eduard pentru a le cuceri satele thailandezilor din zona. Ne-am distrat copios !

SUNTEM CAMPIONI MONDIAL. AM CASTIGAT !

Cu siguranta voi participa , in ce echipa nu stiu , forma de colaborare nici atat.

Joc & comunitate

T3.6 – sunt un classic inca in viata

Prefer serverele normal, hai maxim 2x

Legends – inca o versiuni pentru oameni mari , strategii complexe, planuri marete

Cred totusi ca pentru a ridica experienta de joc a jucatorilor precum si interesul pentru joc ar trebuii curatat domeniul travian. Prea multe servere, aproape toate goale, plictisitoare si de o intensitate scazuta.
    Exemplu domeniul .RO e format din 5 servere normale , 1 server speed si 2 servere Empire in total 8 servere. Redus numarul la jumate 1 server normal, 1 server 2x
    1 server speed 3x , 1 server scatter empire 2x

Problem SOLVED.

Da , m-am intalnit cu cativa dintre colegi printre care amintesc aici Iepurash – calm,
    Timur - echilibru , Stevengreat – maturitate , Prince of Troy – inteligenta ,
    Alcool22 – no comment

Pentru mine cu siguranta au fost intalnirile, pentru colegi nu stiu.

Rabdare , travianul nu se invata de azi pe maine sau in 2 servere. Iar pentru cei care intra doar pentru faima persoanala sa nu uite ca travianul este un joc de echipa. Ceea ce realizezi singur e cam egal cu zero.

Îți mulțumim pentru timpul acordat și pentru contributie !
    Ultima modificare efectuată de Anthem; 05.05.2016 la 21:28:43. Motiv: symbol -> -

Data înregistrării
    16.05.2013
    Locație
    at wit's end

Implicit Re: TT2015 - Finală: Poveștile jucătorilor (interviuri)

Poveștile jucătorilor: Firefly

Jucător & stil de joc

Am jucat pe contul Firefly, alianta Dacia K, rasa roman, stil de joc defensiv, pozitionarea pe harta nu mi-o mai amintesc, avand in vedere ca am fondat acolo unde mi s-a cerut, rolul meu pe finala a fost sa produc cat mai multe trupe defensive pentru jucatorul Katyusha.

Motivul pentru care am ales aceasta rasa (roman) a fost acela ca pretorienii produsi de aceasta rasa sunt cei mai buni din tot jocul imporiva infanteriei. Am mai jucat si alte finale, iar dupa experienta avuta pe acestea ma asteptam ca numarul infanteriei barbare sa fie disproportionat fata de numarul cavaleriei. Stilul de joc l-am ales la rugamintile unuia dintre oamenii care au jucat pe Katyusha. Acesta m-a rugat sa intru sa-i produc minim 500k pretorieni pentru a-i putea folosi la nevoie. Pozitionarea mi-a fost aleasa de acesta, necesar fiind sa fiu foarte aproape de acesta.

Contul Firefly a fost jucat de doua persoane, Adriana si cu mine (Catalin).
    Eu sunt student in anul 4 la Facultatea de Drept. Sunt o fire dinamica, curioasa si cu ceva timp liber. In momentul in care am inceput sa joc pe finala 2015 eram angajat la o casa de avocatura din Bucuresti, iar putinul timp liber mi-l dedicam Finalei Travian.

Am inceput sa joc prin 2009 in vacanta dintre clasa a 8-a si a 9-a. Am descoperit jocul cand am fost in vizita la un prieten care deja se juca. Mi s-a parut interesant, fiind pasionat de istorie, iar pe vremea aceea imi imaginam ca o sa vad si luptele dintre trupe in momentul in care va ajunge atacul la destinatie. Primul meu atac a fost lansat pe o oaza, iar dezamagirea traita ca nu am putut vedea cum se luptau maciucarii cu serpii si mistretii a fost destul de mare.

Pe primul meu server (serverul 6) am intrat dupa mai bine de 2 luni de la start. Cand am inceput eram farmat la greu si cu greu m-am apropiat de o persoana care avea 9 sate (eu aveam doar 2). Acea persoana apoi mi-a fost sitter si m-a invatat cate ceva despre joc. Am ajuns la final cu 8 sate si un deff de vreo 20k. Ulterior, am descoperit ca pot face si alte tipuri de trupe, aveam deja experienta unui server, stiam diverse persoane si am inceput sa joc pe un cont jucat de o persoana cu multa experienta. Am observat ca totul se bazeaza pe strategie, am furat meserie de la acea persoana, iar dupa vreo 3 ani am fost chiar adversari pe un server. Am primit multe laude si totul a inceput sa fie apoi doar pe o panta ascendenta.

Cred ca dorinta de a face parte dintre castigatori. Ma implic in aliantele din care fac parte, pentru ca asa sunt si in viata din afara Travianului. Performanta in joc vine odata cu implicarea de care dai dovada.

Echipa mea (de fapt celula, pentru ca am fost impartiti in celule) s-a format la initiativa unui jucator care a intrat pe Katyusha (shevcenko). A purtat ceva munca de lamurire cu mine, deoarece nu mai voiam sa joc dupa ce am avut o deceptie cu privire la oamenii ce practica acest joc. Dupa nenumarate mesaje pe skype si facebook, a inceput sa ma sune pe telefon. Am cedat si am revenit la Travian dupa o pauza de vreo 6 luni.

Nu am condus o alianta. Am facut parte dintr-o celula defensiva a unuia dintre cei mai buni jucatori ofensivi de pe server. Cred ca aliantele s-au format dupa modelul celulei noastre. Fiecare a intrebat in stanga si in dreapta, a tras de cunostintele mai vechi sa intre, acestia la randul lor au tras de altii si tot asa.

Strategia de joc a contului pe care am jucat a fost una bine pusa la punct inca dinaintea inceperii serverului. Stiam ca in primele 3 zile vom face doar dezvolare, targ level 10-15 si ca vom face pushing catre Katyusha pentru a putea prinde un crop15 de 150%. Stiam ca noi, defferii ne vom ajuta cum putem intre noi pentru a putea fonda, iar ulterior vom face dezvoltare si trupe.

Nu voi mai intra probabil si nu voi mai ceda presiunilor unui prieten.

Sincer sa fiu nu am fost un jucator pro alianta. Am jucat mai mult pentru un singur cont. Eu a trebuit sa fac deff si sa apar un cont in caz de nevoie. Alianta nu prea a avut nevoie de sprijin, datorita celulelor. Fiecare ofensiv era aparat de o celula de defensivi. Jucatorii defensivi nu au fost atacati, cu mici exceptii.

Cred ca la nivelul NW accentul pus pe mai multe echipe a dus la castigarea serverului. Toata lumea voia sa fie castigatoare, dar telul comun era sa ajungem cu WW-ul la 100. Nu conta ca era tinut de un roman, grec, ucrainian, etc. Conta ca am fost parte din echipa. Reversul monedei a fost lipsa de combat a grecilor, care pe mine m-a dezamagit.

Nu as schimba nimic. Am dat tot ce am avut mai bun, am tinut cazarmile pline mai mereu, am reusit sa scot un numar urias de trupe defensive la final, iar WW-ul nostru a castigat. Tactica invingatoare nu se schimba niciodata.

Nu cunosc aceste dedesubturi de la nivelul liderilor.

Cred ca da, deoarece zidul barbar cade cel mai greu.

Hamster, pentru ca mereu da dovada de o organizare iesita din comun, Katyusha pentru numarul impresionant de trupe ce au fost instruite acolo, Teutonic Steel pentru ca mereu tine steagul romanesc sus, chebe pentru ca in ciuda faptului ca a anuntat ca se lasa de joc a intrat pe finala si ne-a ajutat cum a putut el mai bine (salut Chebe !)

Cred ca cei mai redutabili adversari au fost arabii. Sumele de resurse jefuite saptamanal erau uriase. Personal cred ca runda aceasta arabii au fost net superiori rusilor.

Bucuria fondarii satului 2 al lui Katyusha inaintea adversarilor nostri.

Organizare, spirit de lupta, team work

Nu doresc sa mai joc pe finala.

Joc & comunitate

Travian Kingdoms

Cele normale

Sunt mult prea schimbate fata de versiunile pe care am inceput eu sa joc. Personal cred ca versiunile mai vechi ar atrage mai multi jucatori.

Nu cred ca experienta de joc poate fi schimbata de echipa travian. Experienta de joc se poate schimba doar cu privire la calitatea jucatorilor. Avand in vedere ca nu putem face un test IQ jucatorilor, experienta de joc va ramane satisfacatoare doar intr-o mica parte.

M-am intalnit atat cu colegi cat si cu adversari. MadFrog, liderul Columna, m-a surprins cand m-a dus acasa, pentru ca eram cel mai mic dintre cei care am iesit atunci. Mi s-a parut ca s-a purtat oarecum ca un tata protector, desi ne desparteau doar vreo 5-6 ani. Bine, probabil multele beri baute inainte si-au spus cuvantul.

Cea mai frumoasa amintire vine de pe ro1 acum multi ani. La inceputul serverului cadranul in care am intrat era condus de o mega alianta W.o.G., formata din peste 300 jucatori. O parte dintre cei jucatori s-au razvratit, formand 2 aliante (maxim 100 jucatori eram). Aceste 2 aliante noi formate s-au aliat cu cei din SW si au inceput sa atace acea mega-alianta. La artefacte, alianta aceea mai insuma maxim 80 jucatori, liderii dand delete dupa ce i-am catapultat rand pe rand. La final, meta SW-2 aliante din NW si vreo 3 din NE a castigat serverul sub numele Dracon. Ce vremuri.. servere cu 5-6-7k conturi.

Jucatorilor incepatori doresc sa le transmit sa nu cedeze in fata atacurilor, sa demonstreze ca doresc sa invete, sa ajute si restul va veni de la sine. Referitor la cei care vor sa revina in joc, le transmit salutari. Mi-e dor de disputele dintre Deus, Dei, Lords, Columna si Bushido.

Data înregistrării
    16.05.2013
    Locație
    at wit's end

Poveștile jucătorilor: Katyusha (l-g)

Jucător & stil de joc

Katyusha
    Calificari/finala 2015. Rasa barbar, stil de joc ofensiv/activ/ pozitionare NV zona de centru (-28/38 coordonatele capitalei pe ultima finala)

E cea mai potrivita rasa pentru un jucator ofensiv/activ. Putere de refacere rapida a trupelor, posibilitatea de a juca cu mai multe extinse. Din punctul meu de vedere ca ofensiv, maciucarii sunt cele mai bune unitati din joc.

Gabi, 28 de ani, inginer automatist

Prin 2006. Din niste reclame enervante care apareau la messenger.

La inceput normal ca nu prea stiam nimic legat de cifre (ce inseamna armata mare, atac la secunda, defensiva, raport intre infanterie/cavalerie/artilerie etc.), dar am citit foarte multe tutoriale, cand nu intelegeam ceva intrebam si cam aia a fost. Din pacate jucatorii noi nu fac acest lucru, nu stau sa citeasca, sa descopere singuri si abia apoi daca nu gasesc/inteleg sa intrebe. Plus sa pe vremuri era un mult mai mare respect pentru lideri (veterani) nu se punea problema sa nu se execute ceva din ce zicea liderul de cadran/meta. Asa ar trebui sa fie si acum, ai optiunea de a juca sau a nu juca intr-o alianta/meta sub conducerea lui x. In momentul in care ai ales sa joci sa joci sub conducerea lui x, trebuie sa respecti tot ce zice acel lider.

Nu e chestie de motivatie. Nu am ce sa demonstrez in travian nimanui. Joc pentru placerea jocului, pentru grup/prietenii alaturi de care joc de ceva ani.

Aici iti poate raspunde Shevcenko. Celula contului Katyusha, alianta Dacia K sunt in mare jucatori pe care el ii cunoaste mai bine. Eu am vorbit doar cu 4-5 ce-i drept jucatori cu foarte mare experienta care s-au implicat si la nivel de celula (sa motiveze jucatorii cu mai putina experienta) si la nivel de alianta.

"- Haideti pe finala sa ii batem pe rusi!"

Faptul ca poti castiga o finala mondiala travian, ar trebui sa fie motivatia suprema.
    Se prespune ca cei care joaca pe finala stiu jocul si nu sunt incepatori iar faptul ca joci cu si contra celor mai buni jucatori din lume si reprezinti comunitatea romaneasca este o motivatie suficienta.

Anul acesta da. S-a luat in echipa pana si pcr-ul care mereu se vrea stat in stat. Li s-a dat credit ca anul acesta vor fi altceva, insa ca de fiecare data au sabotat echipa. Pe viitor ar trebui sa fim mult mai atenti la recrutari.

Da. 400 de romani nu au cum concura cu 3000 de arabi sau 3000 de rusi. Oricum meta NV are deja o istorie pe finale, fiind a 2-a finala castigata de aceasta meta.
    Pe viitor cu siguranta va fi tot o meta din care echipa Dacia va face parte. In NW sau alt cadran ramane de vazut. Pot spune ca din aceea meta sper sa faca parte, Ucraina, Cehia, Ungaria si poate, de ce nu sa revina vechea echipa a Poloniei.

S-au stiut de la bun inceput aliantele care vor sta la bataie pe centru si aliantele care vor coloniza peste -100/100 si vor scoate armate de WW si „grosul“ defensului pentru WW. In aceste aliante de altfel au fost jucatori care au trecut de 6-7 sute k defense plus armatele de final care au lovit WW-urile adverse. Deci s-a stiut cine e ofensiv activ pe ce defensivi se bazeaza (celula), cine face armata de WW, etc. O contribuite importanta au avut jucatorii ucraineni care au fondat in SW si au cam dominat zona de -50/-50 -> -100/-100.

Alianta Dacia K a colonizat pe zona centrala a cadranului NW, o zona neasteptat de linistita, astfel ca s-a mers pe dezvoltare in primele saptamani, apoi dat drumul la armate. Dacia K insa a fost o alianta cu preponderenta defensiva, avand doar 3-4 ofensivi.
    La nivel de cont am jucat cu mai multe armate (3 extinse) pe care le-am folosit spre final de joc pentru a da clean pe unele extinse cu armate de WW ale rusilor. S-au furat 5 extinse, lucru care a contribuit decisiv la victoria finala, deci armatele de pe Katyusha si-au facut treaba cu varf si indesat.

Daca voi juca…..si voi avea mai mult timp de coordonare se vor schimba cateva lucruri cu siguranta. In primul rand hartile de la inceputul de joc (alocarea zonelor pentru fiecare alianta, o sa particip personal la aceasta "imparteala"), apoi voi incerca sa verific mult mai des conturile din alianta(e), o selectie mai riguroasa o ofensivilor, actiuni de atac mai dese. Si voi mai avea grija ca unii sa nu fie mai lideri ca altii.

In ziua 99 eram convins ca vom castiga la minim 3 levele diferenta. In ziua 100 seara, cand trebuiau sa plece primele armate pe WW-ul rusilor si am inceput sa primesc mesaje de genul : "am armata parcata", "nu ajung la ora respectiva ca mai am 3000 catapulte pe un garaj si astept sa ajunga si alea" etc. a fost un moment dificil, dar am trimis o armata de la un ungur si o armata de la lidera ucrainenilor, iar apoi a continuat crash si lucrurile au reintrat in normal. Teoretic cu armata lui bad boys victoria era mai clara. Bine, pe parcurs am mai avut niste emotii la atacurile lui -NUB- si Obscur (ultimele doua hammere rusesti), dar din fericire am cazut doar un level.

Dacia a fost locomotiva confederatiei NW. Colaborarea din punctul meu de vedere nu a fost extraordinara deoarece toata lumea vedea jocul la nivel de cont, maxim alianta si nu la nivel de confederatie NW care a intrat sa castige. Cehii - nu stiu ce cropere le-am luat, grecii aveau pretentii exagerate la zone, oaze, cropere de zici ca ei inventasera travianul, Aegina (un alt grup de cehi) a intrat pe finala cu nasul pe sus si si-au luat-o de la rusii de pe gri de nu s-au vazut, alianta T cred ca nici acum nu a realizat de ce au intrat pe finala, bulgarii…..n-aveai pretentii de la ei fiind putini. In Dacia am avut episodul pcr care au luat WW de capul lor, au fost exclusi din confederatie, am avut la inceput probleme cu Dacia T, la artefacte s-a negociat intrarea lor in confederatie. Ucrainenii si ungurii aliati ok, au ajutat maxim confederatia.
    Pe viitor se poate mult mai bine. Si daca anul acesta am castigat avand atatea probleme, la anul daca rezolvam doar jumatate din aceste probleme, rezultatul va fi la fel.

La nivel de cont poate as fi facut o armata de WW pe langa cele de actiune.

Experienta, echipa de ww, suport

Da. Armatele de actiune de pe finala au suficienti berbeci incat sa dea la 0 un zid roman chiar daca pe server exista armate de WW formate doar din catapulte.

aurora - cel mai complet jucator. Meta NW s-a format pornind de la o idee, iar cea care a adus acum 3 ani polonzii, italienii, cehii etc. in acelasi cadran cu rusii este ea;
    Nightingale - singurul jucator care a facut mai multe puncte ofensive decat Katyusha atacand doar adversari;
    Jiatura - singurul jucator care a avut puterea sa ne felicite cand i-am furat extinsa;
    Crash&Burn - pentru faptul ca a dat afara liderii Dacia K de pe conferinta de lideri.

Nu am preferinte. Pot sa ma bat cu oricine. Toate echipele au jucatori buni, jucatori care se diferentiaza de restul. Daca s-ar putea (desi e tarziu acum) ar fi frumos un server intre cea mai buna echipa a Rusiei cu toate aliantele lor de traditie si cea a noastra, la fel cu toate aliantele de traditie romanesti, asta pe un server clasic.

Cum am putut juca cu Shevcenko pe cont (glumesc)

http://travian-reports.net/us/report/30917721859 omul avea efect de aleatoare si am tintit palatul din prima.

We are the Champions!

Vom vedea.

Joc & comunitate

T3.5

Preferam 1x, dar parca 2x nu e nici prea lent, nici prea rapid, e ce trebuie.

Ce am jucat acum pe finala e ok.

Ascultati jucatorii si veti stii raspunsul. Jucatorii nu au interese, nu se imbogatesc din acest joc. Vor sa fie respectati, vor sa joace ce le face placere (poate nu ar fi rau o diversificare a versiunilor, sa fie si T3 si T4 si T5 si Empire si fiecare sa joace ce vrea).

M-am intalnit cu foarte multi. O buna impresie mi-au lasat toti.

E foarte mult de povestit aici. Poate alta data.

Sa asculte de "batrani" - incepatorii.
    Cum s-au lasat ? – celor care vor sa revina.

Ultima modificare efectuată de Anthem; 08.05.2016 la 23:21:30. Motiv: interviewee's request

Data înregistrării
    16.05.2013
    Locație
    at wit's end

Poveștile jucătorilor: Baba Yega

Jucător & stil de joc

Salut, eu ma numesc Alex si am jucat pe contul Baba Yega pe finala din acest an. Am optat pentru stilul de joc ofensiv in cadrul aliantei Dacia Z, ca locatie pe harta am fost pe centru, undeva in zona -51/27. Am ales barbarii deoarece sunt cei mai avantajosi (costuri/timp de instruire) plus ca eu mereu am jucat cu aceasta rasa, fie ca faceam deff sau off.

Dupa cum am spus mai sus, rasa barbara imi place cel mai mult si avantajele lor sunt mult peste celelalte rase. (Nu imi dati in cap, e doar o parere personala). Pozitionarea mea pe harta nu a fost chiar cea dorita insa a fost bine si asa.

La inceput am fost 5 jucatori pe cont, dar pana la artefacte am ramas doar 3. Alex, Claudiu si Augustin.
    Nu stiu ce pot spune despre mine. Sunt din Piatra Neamt, am aproape 17 anisori si sunt elev. Imi plac jocurile online in care pot intractiona cu alte persoane. In real-life imi place sa ies in oras, sa ma plimb (pentru ca mersul pe jos face piciorul frumos ). Claudiu e din Piatra-Neamt si locuieste in Iasi iar Augustin este din Targoviste

Travian am inceput sa joc prin vara anului 2013 si incet incet, citind diverse forumuri/blog-uri am inceput sa inteleg jocul tot mai bine. Claudiu, co-playerul meu actual e cel care mi-a aratat jocul...tot statea pe travian ba pe laptop ba pe telefon si am zis sa vad si eu despre ce este vorba..

Destul de scurt, in 3 ani pot spune ca deja stiu foarte multe din acest joc, chiar daca nu prea am avut realizari importante in cadrul acestui joc. Nu ma pot numi un jucator de elita dar eu cred ca ma descurc destul de bine

Prietenii. Ei sunt cei care ma conving de fiecare data sa intru pe un nou server si sa joc alaturi de ei.

Eu am fost cel care mi-am format echipa dand mesaje pe diverse servere si pe skype. De la inceput am intrat cu gandul la victorie si asta ne-a motivat pe toti. Mesajele mele erau ceva de genul "Salut, ai vrea sa joci alaturi de noi pe finala travian 2016. Vom da ce avem mai bun pentru a castiga serverul, trebuie sa vii si tu !"

Toti jucatorii care au decis ca vor sa joace in echipa noastra au avut un loc, la inceput trebuia sa fie doar Dacia Z dar deja stransesem peste 100 persoane si a trebuit sa facem si alianta Dacia K

Inca de la inceput sarcinile noastre ne-au fost prezentate si stiam ca daca facem ce trebuie vom avea o sansa la castigarea serverului. Mesajele mass care erau date probabil ii motivau, echipa in general, victoriile (pe plan ofensiv cat si pe cel defensiv)

Nu cred ca nationalitatea conteaza dar cei care erau in alianta noastra au mai jucat pe serverele romanesti si ne cunosteam. Legat de nationalitate stiu ca au fost echipe in care au fost si jucatori spanioli..deci categoric nu.

Desigur, altfel nu am avea nici macar o sansa. Noi, romanii suntem prea putini sa facem fata rusilor si arabilor.

In functie de pozitionarea pe harta. Se stia de la bun inceput unde trebuie sa fondeze cei care fac hammere, cei care joaca la rupere iar defensivii in jurul lor.

Da, noi eram responsabili cu apararea artefactului unic de trupe, era in zona noastra (Dacia Z & K)

Am avut noroc ca ne-au lasat rusii in pace la inceput si am reusit sa ne dezvoltam destul de repede, apoi a fost simplu..trupe trupe si iar trupe

Nu stiu daca voi schimba ceva anume. Daca unii jucatori ar renunta la disputele lor personale ar fi mult mai bine.. dar asta nu tine de mine.

Cand au inceput sa ne loveasca arabii si rusii cu 100+ armate mari si maricele insa echipa de pe WW a reusit sa mute destul defense intr-un timp destul de scurt.

In afara de greci care nu au facut nimic, eu sunt multumit de toti. Ungurii au facut o treaba excelenta, ucrainienii la fel, bulgarii au fost putini si nu ne asteptam la prea multe de la ei si cehii cu care am inteles ca se colaboreaza de mult, si-au facut treaba bine.

Nu stiu exact..as renunta la greselile facute

Probabil experienta,timp,gold

Da, deoarece are bonus defensiv mult mai mare.

NightinGale (rus)
    Lubnani (ro)
    Almighty (ro)

Hmm..nu mi-as dori rusi/arabi langa mine

Cand am furat extinsele rusilor..no-comment

Primul server unde am jucat serios

Da, cel mai probabil voi juca si anul viitor. Sper ca in acceasi echipa.

Joc & comunitate

Nu am prins versiunile vechi, deci aceasta T4.4

Noi am jucat doar servere normale dar cu viteza dubla e si mai bine. Pe x3 deja necesita prea mult timp

Empire nu imi place mai deloc.. in schimb Legends mi se pare o versiune frumoasa

Da, chiar saptamana trecuta a fost intalnirea jucatorilor de travian de pe finala. Niste oameneni senzationali, parca e altceva dupa ce ii cunosti personal

Cea mai frumoasa este aceasta, castigarea finalei mondiale. Restul nu mai conteaza

Jucatorii noi trebuie sa fie atenti la ce se intampla pe server si sa asculte de jucatorii care au ceva experienta. Celor ce vor sa revina.. habar nu am, ii asteptam pe urmatoarea finala

Data înregistrării
    16.05.2013
    Locație
    at wit's end

Poveștile jucătorilor: Katyusha (Shevcenko)

Jucător & stil de joc

Katyusha, Dacia K, barbar, ofensiv, NV, lider Dacia K

Pe serverele romanesti am tot facut hammere, iar pe finala am dorit ceva actiune. Asa ca am decis sa mergem cat mai aproape de inamic,iar barbarul e cel mai potrivit pentru actiuni ofensivi(instruire rapida, refacere rapida si posibilitatea de a scoate mai multe armate). Singurul dezavantaj la maciucari+tk il reprezinta consumul, dar am intrat organizati pe server si pana intr-un punct n-a fost o problema.

Pe contul Katyusha au fost 3 persoane : Tudor, Gabi si eu(Cosmin). Eu sunt student la IT, anul 2, Universitatea Transilvania Brasov. In prezent fac practica/lucrez la o firma nemteasca.

Jocul l-am descoperit la sfarsitul anului 2009, iar vina si-o asuma mama mea

Primul server a fost un rox(nu mai stiu ce runda), unde am reusit sa fac 6-7 sate, fara alianta, eram intre 3 jucatori cu influenta in acel cadran si era greu sa ader la o alianta. Apoi am intrat pe servere normale, am stat pe langa veterani(Nosferatu, Vulp3 etc) si incepusem sa prind mersul lucrurilor. Pot spune ca am invatat destul de repede jocul, pe al doilea s7 am invatat sa fac hammer, iar pe s6 am invatat sa farmez(iar pe atunci farmai dupa rapoarte). Aveam doar 14 ani pe atunci si curiozitatea m-a facut sa joc din ce in ce mai mult, desigur ca am facut multe greseli la inceput, dar pe parcurs le-am indreptat. In prezent, sunt la un nivel destul de bun si am castigat respectul multor jucatori.

Oamenii din echipa mea.

Totul a inceput de la calificari. Eu, l-g si Irina am vrut sa facem un cont, sa fondam rapid satul 2 si sa il cedem cuiva, insa am incercat sa continuam, in final acel cont a ajuns o ruina pentru ca nimeni nu avea timp suficient(desi la artefacte era cea mai mare armata de pe server acolo). Dupa calificari, am fost acuzat de multe chestii care m-au deranjat si astfel am decis sa strang o echipa pentru finala.

Nu consider ca a fost foarte multa munca in aceasta privinta, fiecare a avut dorinta si ambitia lui de a juca in echipa Dacia si impotriva rusilor. Bine, o parte dintre noi cred ca au dat zeci de mesaje ca sa atraga cat mai multi romani.

Faptul ca joci finala mondiala este o motivatie mai mult decat suficienta. Liderii de alianta, jucatorii off care vin cu deffenderi trebuie sa creada in victorie pana la final si sa imparta din optimismul lor celorlalti jucatori.

In Dacia au fost doar jucatori romani, pentru strainii ce vroiau sa joace alaturi de Dacia au avut o alianta separata.

E singura cheie catre victorie, formarea unei meta. Rusii si arabii intra intr-un nume foarte mare, e greu sa castigi impotriva lor. Parerea mea, Dacia poate juca fara sa faca parte dintr-o meta, dar atunci nu te ma gandesti la ww lvl 100.

Aliantele Dacia si ale aliatilor, teoretic, au fost asezate de la bun inceput. De exemplu Dacia W a fost alianta de hammere fiind asezata de la 100/100 in sus, aliantele K&Z(fiind pe aceeasi zona) trebuiau sa alimenteze cu deff unicul de trupe, artefact foarte important pe finala (la urgente apara si Dacia E de pe granita cu SV). In cadranul arabilor, au intrat ucrainienii care s-au descurcat ok, insa puteau face mai mult.
    In Dacia au existat mai multi playeri care si-au schimbat stilul de joc pe parcus, din deff in off si invers, asta inseamna ca doreau sa faca ceva pentru echipa alegand stilul cel mai eficient pentru contul respectiv.

Si sa nu uit, strategia Daciei a fost putin data peste cap pentru ca noi asteptam rusii in SV, nu in SE.

Am raspuns mai sus.

Dacia K a fost alianta centrala, alianta 90% defensiva. Avand in vedere ca in mare, era formata din celula Katyusha, acestia au fondat in jurul contului Katyusha cat mai aproape posibil.
    Am vrut un cont de actiune de prima clasa si scopul a fost atins. Am jucat cu 3 extinse, s-au furat extinse cu clean de la noi , am scos cele mai mari armate de actiuni si cred ca avem cel mai mult deff spart(ma refer deff curat).

As incerca sa imbunatatesc comunicarea dintre liderii aliantelor si o triere a jucatorilor de la bun inceput. Se merge prea mult pe ideea de pile, prietenul lui x si etc.
    Iar pe plan personal, pe langa cele 3 extinse, as vrea si un hammer.

A fost acel moment cand arabii au ajuns in spatele nostru la doar o ora distanta cu minunea, ma gandeam ca poate aparea un hammer ‘’surpriza’’ si un level in minus insemna pierderea serverului. Insa, au fost mai multe momente care mi-au dat emotii, inclusiv la atacurile arabilor, unde ma asteptam la alte armate.

Pot spune ca s-a cam clatinat aceasta colaborare. Din partea grecilor si cehilor au existat mai mult pretentii decat fapte. Grecii si-au dus razboiul lor pe granita cu NE, desi nu era absolut necesar, cehii din KSN aveau pretentia ca aproape fiecare jucator de la ei sa aiba cropper, insa pana la final au aratat ca nu le meritau, cehii din Aegina au fost pe zona gri, o mana de oameni care n-au putut misca acolo, bulgarii prea putini ca sa ai prea multe asteptari, ungurii si ucrainienii sunt singurii aliati care s-au miscat exemplar, iar Dacia a fost alianta cea mai puternica si numeroasa din meta.

As incerca sa schimb mentalitatea jucatorilor romani, dar e un lucru aproape imposibil. Plus ca avem prea mult orgoliu si egoism.

Experienta, determinare si echipa de ww .

Are rezistenta cea mai mare, deci da.

Dintre adversari ar fi Nightingale, care a dat dovada ca e un atacator bun. Dintre aliati, ar fi mai multi pe care nu ii voi uita, insa i-as transmite un mesaj lui Crash&Burn : Serverul nu se joaca doar din ziua 100 si fara Dacia ar fi fost un jucator oarecare, pe locul 2 sau 3 in clasamentul WW-urilor.

Cu siguranta, rusii. Runda asta nu ne-au deranjat prea mult, dar e impresionat cate grupe de atacatori au, cat de corect se lanseaza etc.

Cum am putut juca cu l-g pe cont
    Serios acum, eu ma gandesc ca am fondat satul 2 primul pe finala mondiala, asta a insemnat activitate maxima, consum mare de gold si multa matematica

Crash&Burn EU WW level 100.

As vrea sa mai joc o finala, dar e inca prea devreme pentru alte detalii.

Joc & comunitate

T3.6

Normale

Consider ca cele 2 versiuni ar trebui sa mearga in paralel.

Comunicarea echipa travian-jucatori, reducerea numarului de servere pentru a dinamiza actiuniile dintre cadrane si asta nu numai pe .ro .

M-am intalnit si cu colegi si cu adversari, toti suntem niste persoane normale in spatele pc-ului(patru dintre respectivele persoane m-au ajutat si pe finala).

Au existat multe momente in care m-am bucurat ca am putut sa imi aduc contribuita pentru victoria echipei mele, ar fi prea mult de dezvoltat aici.

Jucatorii incepatori n-ar trebui sa mai fie asa incapatanati, sa asculte de sfaturile celor mai vechi. Celor care vor sa revina, le-as transmite ca nu mai e acelasi Travian care era cand s-au lasat ei.

Data înregistrării
    16.05.2013
    Locație
    at wit's end

Poveștile jucătorilor: Aurora

Jucător & stil de joc

Cont: Aurora, alianta Dacia K, rasa:dac, -44/53 - in zona alocata aliantei Dacia K. Pe scurt- coordonator Dacia K. Initial, cand s-au inceput discutiile cu privire la organizarea finalei 2015 preluasem rolul de diplomat Dacia (am fost diplomatul Daciei si pe finalele din 2012/2013 si 2013/2014). Am promovat finala in randul celor alaturi de care am jucat servere ro, calificari, finale. Apoi, din considerente personale, am decis ca nu pot juca finala 2015 insa, travian addicted fiind, nu am rezistat sa nu activez contul si apoi, usor-usor am preluat si rolul de diplomat, alaturi de emerik si ceilalti colegi care stabilisera contacte cu liderii straini. Nu a fost dificil pentru ca cei mai multi dintre liderii aliantelor care au compus meta NW erau cei alaturi de care jucasem si finalele precedente.

Ca si formatie sunt jucator ofensiv. Am ales sa joc cu dacii - profil defensiv- din motive legate de timp. A fost singura varianta posibila pentru a putea sa ma implic in coordonare. Pozitionarea a fost decisa cand s-a stabilit zona alocata aliantei Dacia K, de comun acord cu ceilalti lideri Dacia si respectand harta alocata Daciei, la negocierile cu liderii straini.

Simina, 38 ani, jurist, Rm.Valcea

In 2007, primul server jucat a fost s2.travian.ro. Sotul meu se inregistrase pe server si m-a rugat sa-l ajut cu cateva "click-uri" si mi-a trezit curiozitatea, mai ales ca nu intelegeam ce i se pare atat de interesant sa stea ore in sir la calculator in fata unei "placinte colorate" . Si asa a inceput totul...

Ar fi foarte mult de spus aici..Sintetizand, de la trupe trimise intariri la vecini si apoi atacate (nu eram lamurita cum sa le eliberez altfel ..), la coordonator de alianta, coordonator meta, diplomat Dacia pe finala 2012/2013 (contul falfal) si pe finala 2013/2014 (contul S U R A). Au trecut, asadar, cativa ani de la primul click...

In prezent, categoric echipa. Jucatorii alaturi de care "am trait", in travian, si bune si rele. Desi, din pacate, multi dintre ei au renuntat la joc.

Am jucat in "celula" ofensivului Katyusha, ca si deffender.

Fiecare a mediatizat finala in cercul de jucatori familiar lui.

Nu este deloc usor. Cateodata reusesti, altadata nu. Inceputul jocului este intotdeauna cel mai dificil, pe masura ce serverul devine animat si se contureaza un scop clar, o miza, jucatorii devin mult mai activi, mai "conectati". Si apoi, ca si lider, trebuie sa confirmi, server de server. Prin actiuni, prin rezultate. Respectul nu se impune, se castiga. Cand ai rezultate, jucatorii te urmeaza, sunt motivati.

Da, nationalitatea a fost criteriul principal. Pe finala ai nevoie de jucatori si accepti de la inceput riscul sa recrutezi jucatori din toate categoriile. Stiam ca ne vom lupta cu rusii care sunt numerosi si organizati. Meta a fost gandita asa incat sa putem concura cu ei, numeric si valoric. Sigur, nimic nu iti oferea garantia ca ce ai stabilit inainte de clickul de inceput de joc, va fi valabil 100%. Sunt foarte multe necunoscute, plus elementele surpriza (de exemplu arabii, mult mai organizati finala asta decat ne obisnuisera serverele precedente).

Nu te poti gandi la o victorie pe finala mondiala jucand in afara unei meta. Cum spuneam mai sus, ne batem cu "cifre mari". Avand ca si adversari siguri cel putin pe rusi si arabi, nu poti emite pretentii cu 500 de jucatori.

Alianta Dacia W a fost alocata zonei din jurul ww-ului - alianta cu hammere si jucatori defensivi mari. Celelalte aliante: Dacia K, Z, E,V,B au fost aliante mixte, preponderent defensive. Jocul a fost gandit, initial, din perspectiva unei confruntari active cu rusii, pe modelul finalelor precedente. Insa dinamica a fost diferita runda aceasta. Rusii au preferat un joc diferit fata de cel cu care eram noi obisnuiti- cu mult mai putine actiuni ofensive. As spune ca au raspuns doar actiunilor noastre de atac, dar nu intr-o maniera care sa ne surprinda (am reusit sa-i prindem cand au atacat conturi active, care au raportat atacurile in timp).

Cred ca raspunsul se poate extrage din intrebarea precedenta.

Am jucat defensiv. Pe final de joc am facut si o armata de atac micuta si am participat la cateva actiuni de atac. Alianta Dacia K a fost o alianta preponderent defensiva, construita in proportie de 70-80% in jurul contului katyusha. In etapa ww-urilor, ca si celelalte aliante Dacia, am sprijinit cu resurse si trupe ww-ul.

La nivel de cont, probabil voi juca ofensiv. La nivel de coordonare, daca voi mai juca ca si coordonator, strategia de joc se va stabili de comun acord cu ceilalti lideri Dacia.

Nu pot spune ca nu Nu poti sa nu ai emotii cand vezi ca tot serverul te ataca..Insa tocmai asta a generat o mobilizare extraordinara in randul aliantelor Dacia. Niciodata de cand joc travian- si am cativa ani buni la activ, nu am simtit jucatorii atat de conectati pe finalul de joc, atat de motivati sa sustina contul de ww.

Am avut aliati mai valorosi finalele precedente. Cehii (KSN), aliatii nostri traditionali, au fost, din pacate, mult mai organizati pe calificari decat pe finala. Ceilalti cehi (Aegina) au intrat pe finala foarte increzatori in fortele lor, aroganti as spune, insa, din pacate nu au confirmat, grecii au fost o dezamagire, bulgarii mult prea putini ca sa conteze. Ungurii si ucrainienii si-au facut bine treaba.

La nivel de cont, as fi jucat ofensiv si as fi facut hammer. Mi-am construit strategia de joc gandindu-ma la niste adversari (rusi) activi si agresivi si, tinand cont de timpul pe care il puteam aloca jocului, am ales stilul defensiv. La cum au decurs lucrurile, puteam juca ofensiv fara probleme.

Incredere, echipa suport, experienta de joc.

Din punctul meu de vedere, nu exista alta optiune decat un cont barbar pentru constructia unui ww.

Greu sa aleg doar 3, maxim 5 Sunt mult mai multi, insa nu-l pot uita pe:

34rrr- ca si jucator defensiv - pentru ca este un exemplu de jucator de echipa, capabil sa joace cu si pentru ofensivul din a carui celula face parte, intr-o maniera impecabila, sa-l sustina cu resurse si sa instruiasca totodata armate defensive de exceptie. Pentru organizarea, loialitatea si seriozitatea de care da dovada server de server.

hamster- ca si coordonator pe parte defensiva- greu sa gasesti un jucator atat de organizat si implicat in a-i coordona pe ceilalti defensivi.Si rabdator... Totodata, la nivel de cont, un sustinator exemplar al ofensivului caruia ii este alocat.

l-g (katyusha)- cel mai bun coordonator ofensiv alaturi de care am jucat - daca ar avea mai mult timp si mai multi jucatori ofensivi de clasa la dispozitie, capabili sa execute un plan de atac in mod corect, ar face ravagii printre adversari. Sa nu faca diplomatie insa

teutonic steel- pentru perseverenta, puterea de a o lua de la capat de fiecare data. Si pentru ca este "acolo" la fiecare inceput, intotdeauna optimist si increzator in sansele Daciei.

Shevcenko (katyusha) - pentru implicare si pentru contributia semnificativa in formarea aliantei Dacia K, in contextul in care a jucat prima lui finala.

Desi arabii au instruit armate grandioase, consider ca rusii sunt mult mai organizati si au in randurile lor, ca si coordonatori, jucatori de exceptie. Nu mi i-as dori insa aliati, pentru ca jocul n-ar mai prezenta interes in cazul asta. Un adversar de talia echipei Rusiei te stimuleaza sa joci performant, sa iti depasesti limitele, sa fii inventiv. Nu ai timp sa te plictisesti in felul asta.

"Construirea" celulei katyusha

Cu ce îți va ramâne în memorie Finala 2015? - în 5 cuvinte.

Diplomatie, trupe, crop, ww 100

Nu am inca un raspuns la aceasta intrebare.

Joc & comunitate

T3.5

Serverul 2x este ok. De cand joc finale, ma adaptez greu unui server cu viteza normala insa nu agreez nici speed-urile.

Nu sunt pe gustul meu.

Ma intereseaza in principal schimbarile necesare din punctul de vedere al coordonatorului, schimbari care vizeaza o mai buna comunicare intre liderii Dacia, o mai mare implicare, o diplomatie solida.

M-am intalnit cu multi dintre ei, am participat la cateva intalniri de final de joc. Toti sunt oameni deosebiti, n-as putea nominaliza pe cineva in mod special.

Ar fi prea mult de scris aici, n-as putea stabili o ierarhie.

Pentru jucatorii incepatori - sa respecte instructiunile coordonatorilor, sa se lase ghidati, formati. Liderii Dacia sunt, cei mai multi, jucatori cu experienta. Daca jucatorii incepatori le-ar acorda din start credit, s-ar economisi timp si nervi, in special pe inceputul de joc dar nu numai.
    Celor care vor sa revina in joc - finala este o provocare, este "altceva".

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. TT2015 - Finală: Poveștile jucătorilor
    Postat de Anthem în forumul Ambasadele pentru Travian - Turnee internationale
    Răspunsuri: 21
    Ultimul mesaj: 12.05.2016, 11:00:47
  2. Răspunsuri: 1
    Ultimul mesaj: 10.04.2016, 16:44:42

Reguli de postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți posta răspunsuri
  • Nu poți posta atașamente
  • Nu-ți poți edita mesajele
  •