Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Sunt arătate rezultatele de la 11 la 20 din 38

Subiect: Topic discuții - Concurs - Aventurile eroului

Fermier
    Data înregistrării
    06.10.2009

Implicit Re: Topic discuții - Concurs - Aventurile eroului

Pai si cele 10 minute pana au aflat romanii de atac le ignoram? In momentul in care s-a aflat de atac mai erau 10h. Din astea 10h mi se pare normal sa scazi 2:30 timp de pregatire si 6:45 drumul.

Fermier micro ice's Avatar
    Data înregistrării
    19.04.2009
    Locație
    Sibiu

Cand s-a aflat de atac erau 10:10h ,nu ignori nimic. In momentul discutiei calculand viteza de deplasare mai ramasesera 10:00 pana la impact,dar pregatirile planului si al trupelor incepusera deja:).
    Citeste cu atentie : "Considerând viteza lor, inamicii vor fi aici în zece ore"
    " În urmă cu zece minute am primit o depeșă de la spionii nostri"

Fermier
    Data înregistrării
    11.02.2011

Răspuns pentru misiunea din ziua a 3-a:
    APRECIEZ MULT FAPTUL CA NU ESTE IGNORATA ACEASTA POSTARE

scuze pentru caracterele ciudate aparute in urma procesului de copy-paste

Atacul dacilor:

Două lucruri importante în cazul de față:

1. Prefectul a spus „în urmă cu 10 minute [
]”
    2. „[...] , inamicii vor fi aici în zece ore”
    Prin urmare, armata dacilor parcurge distanța totală în 10 ore și 10 minute.
    Catapultele (fără arenă) se deplasează cu o viteză de 6 parcele pe oră.
    10 ore + 10 minute înseamnă că satul dacilor este la o distanță de 61 de parcele față de satul roman:

pana aici PERFECT CORECT

Atacul romanilor:

1. Arena în RoA are un efect mai puternic decât în lumile normale.
    2. Viteza este 2x.
    3. Arena este modernizată pe un sfert, adică are nivelul 5.

Trupele romane vor fi pe drum pentru 6:45:00 + 2 ore + 30 minute = 9:15:00.

Si pana aici PERFECT CORECT

Așadar, romanii vor putea distruge satul înainte să ajungă atacul dacilor. Diferența de timp este de 55 de minute.

timpul este TOTAL GRESIT !!!!!

Raspunsul CORECT este 45 minute, pentru ca cele 10 minute sunt utile doar la determinarea distantei intre sate.

nu se spune ca cele doua atacuri (inclusiv pregatirile) au fost lansate in acelasi timp si trebuie determinat care ajunge primul, ci foarte clar se zice ca in urma cu 10 minute am fost informati, deci contraatacam.

Deci momentul ZERO (insist : momentul Zero) al declansarii atacului roman este acela in care se ia aceasta decizie, la 10 minute dupa declansarea atacului dac. Ambele armate au de parcurs aceeasi distanta, dar momentele declansarii sunt DIFERITE.

Deci cele 10 minute nu pot fi atribuite ca avantaj trupelor romane pentru ca, citez:

Știți cu toții că suntem în apropierea graniței. În urmă cu zece minute am primit o depeșă de la spionii noștri. Știrea primită de la ei este foarte importantă și este necesar să luăm imediat măsuri. Unul dintre dușmanii noștri de moarte, satul dac, a trimis un atac către noi – o armată imensă, însoțită de berbeci și de catapulte. În primul rând, trebuie să ne pregătim defensiva. Apoi, cea mai bună defensivă este de fapt contraatacul. Cred că am putea distruge acel sat înainte ca armata lor să ajungă aici.

MASURILE (adica hotararea contraatacului) se iau la 10 minute dupa inceperea atacului dac.
    Se specifica clar : este necesar sa luam masuri, nicidecum NU se spune am luat deja masuri ......

!!!!! Acesta este momentul ZERO de la care incepe sa se scurga timpul pentru pregatire si drum !!!!!

Cel mai IMPORTANT si CLAR indiciu in privinta momentului ZERO este chiar in ultima propozitie:

citez: La treabă, să nu pierdem și mai mult timp!

Sper ca argumentul meu este clar si convingator (se pare ca in lista raspunsurilor sunt mai multi de aceeasi parere).

Astept cu nerabdare remedierea situatiei.

Cu respect

00x de pe RO3

PS: daca spui ca e prea tarziu si oricum nu se mai poate face nimic, te rog macar convinge-ma ca gresesc

e posibil sa fi trimis acest mesaj de mai multe ori. scuze. ma depaseste putin tehnica moderna si modul in care functioneaza acest forum
    Ultima modificare efectuată de remusrnaremus; 03.03.2017 la 12:39:46.

Fermier
    Data înregistrării
    11.02.2011

am postat ceva interesant (zic eu) despre ziua 3 la topicul despre discutii
    mi-ar placea sa nu fie ignorat.....

Fermier
    Data înregistrării
    02.03.2017

Constructorii -ziua 3

#47 Chelos - ai calculat corect, dar ai postat rezultatul greșit (ai scris 45 în loc de 55)

Eu am scris 45 si nu din greșeală.

Ținând cont că dacii aveau un avantaj de 10 minute, normal ar fi sa il luam si pe acesta în calcul.

Ca urmare, dacă ne-am raporta la ora ajungerii atacului, diferența ar fi de 45 minute.
    Daca ne referim la durata totală, atunci, corecte arfi cele 55 minute.

Întrebarea era oarecum cu 2 sensuri.

Fermier
    Data înregistrării
    06.10.2009

Citat În prealabil postat de remusrnaremus Vizualizare mesaj
    Răspuns pentru misiunea din ziua a 3-a:
    APRECIEZ MULT FAPTUL CA NU ESTE IGNORATA ACEASTA POSTARE

scuze pentru caracterele ciudate aparute in urma procesului de copy-paste

Atacul dacilor:

Două lucruri importante în cazul de față:

1. Prefectul a spus „în urmă cu 10 minute [
]”
    2. „[...] , inamicii vor fi aici în zece ore”
    Prin urmare, armata dacilor parcurge distanța totală în 10 ore și 10 minute.
    Catapultele (fără arenă) se deplasează cu o viteză de 6 parcele pe oră.
    10 ore + 10 minute înseamnă că satul dacilor este la o distanță de 61 de parcele față de satul roman:

pana aici PERFECT CORECT

Atacul romanilor:

1. Arena în RoA are un efect mai puternic decât în lumile normale.
    2. Viteza este 2x.
    3. Arena este modernizată pe un sfert, adică are nivelul 5.

Trupele romane vor fi pe drum pentru 6:45:00 + 2 ore + 30 minute = 9:15:00.

Si pana aici PERFECT CORECT

Așadar, romanii vor putea distruge satul înainte să ajungă atacul dacilor. Diferența de timp este de 55 de minute.

timpul este TOTAL GRESIT !!!!!

Raspunsul CORECT este 45 minute, pentru ca cele 10 minute sunt utile doar la determinarea distantei intre sate.

nu se spune ca cele doua atacuri (inclusiv pregatirile) au fost lansate in acelasi timp si trebuie determinat care ajunge primul, ci foarte clar se zice ca in urma cu 10 minute am fost informati, deci contraatacam.

Deci momentul ZERO (insist : momentul Zero) al declansarii atacului roman este acela in care se ia aceasta decizie, la 10 minute dupa declansarea atacului dac. Ambele armate au de parcurs aceeasi distanta, dar momentele declansarii sunt DIFERITE.

Deci cele 10 minute nu pot fi atribuite ca avantaj trupelor romane pentru ca, citez:

Știți cu toții că suntem în apropierea graniței. În urmă cu zece minute am primit o depeșă de la spionii noștri. Știrea primită de la ei este foarte importantă și este necesar să luăm imediat măsuri. Unul dintre dușmanii noștri de moarte, satul dac, a trimis un atac către noi – o armată imensă, însoțită de berbeci și de catapulte. În primul rând, trebuie să ne pregătim defensiva. Apoi, cea mai bună defensivă este de fapt contraatacul. Cred că am putea distruge acel sat înainte ca armata lor să ajungă aici.

MASURILE (adica hotararea contraatacului) se iau la 10 minute dupa inceperea atacului dac.
    Se specifica clar : este necesar sa luam masuri, nicidecum nu se spune am luat deja masuri ......

!!!!! Acesta este momentul ZERO de la care incepe sa se scurga timpul pentru pregatire si drum !!!!!

Cel mai IMPORTANT si CLAR indiciu in privinta momentului ZERO este chiar in ultima propozitie:

citez: La treabă, să nu pierdem și mai mult timp!

Sper ca argumentul meu este clar si convingator (se pare ca in lista raspunsurilor sunt mai multi de aceeasi parere).

Astept cu nerabdare remedierea situatiei.

Cu respect

00x de pe RO3

PS: daca spui ca e prea tarziu si oricum nu se mai poate face nimic, te rog macar convinge-ma ca gresesc

e posibil sa fi trimis acest mesaj de mai multe ori. scuze. ma depaseste putin tehnica moderna si modul in care functioneaza acest forum
    Bravo pentru raspunsul bine argmentat. Sper ca cineva sa citeasca si poate sa corecteze sau macar sa se recunoasca ca s-a gresit.
    Bafta in continuare in concurs.

Customer Service Representative & Community Manager CM Yaenara's Avatar
    Data înregistrării
    05.08.2008

Salut,

Vom verifica din nou solutiile posibile pentru ziua a treia. Revin cu un mesaj aici în această după-amiază sau diseară.

Fermier
    Data înregistrării
    25.12.2016

Citat În prealabil postat de CM Yaenara Vizualizare mesaj
    Salut,

Vom verifica din nou solutiile posibile pentru ziua a treia. Revin cu un mesaj aici în această după-amiază sau diseară.
    Memento Mori,Ro3
    Da,și eu consider necesară revizuirea câștigătorilor,în ce mă privește am luat în considerare indicația de a citi cu atenție textul.din acesta rezultă că romanii ridică o arena,că este ridicată,,pe sfert"adica nu este inca intreaga,adică nefinalizata,adica se construiește în continuare,adica trebuie văzut la ce nivel ajunge la momentul inițierii contraatacului.
    Acesta este unica varianta corecta de calcul,dacă de iau in considerare datele din enunț,deoarece nu numai trupele evoluează în timp,ci și constructia...Pentru asta vin carele încărcate cu lut,fier etc.

Customer Service Representative & Community Manager CM Yaenara's Avatar
    Data înregistrării
    05.08.2008

Bună seara,

am revizuit răspunsurile pentru cea de-a treia zi. Vă rog verificați în topicul respectiv.

Fermier
    Data înregistrării
    25.12.2016

Citat În prealabil postat de CM Yaenara Vizualizare mesaj
    Bună seara,

am revizuit răspunsurile pentru cea de-a treia zi. Vă rog verificați în topicul respectiv.
    Mi se pare echitabilă soluția finală.
    Textul privind arena mai putea primi o interpretare...Un sfert din TIMPUL total al ridicarii la nivel maxim...

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. :: diplomație :: RO-1 Runda XI - Topic discuții
    Postat de CM Yaenara în forumul Politica si diplomatie - Server 1
    Răspunsuri: 3
    Ultimul mesaj: 03.06.2017, 13:09:44
  2. Concurs - Aventurile eroului
    Postat de CM Yaenara în forumul Aventurile Eroului
    Răspunsuri: 7
    Ultimul mesaj: 06.03.2017, 14:13:13
  3. Topic discuții - Rise of Alliances 2
    Postat de CM Yaenara în forumul Server aniversar - RoA