Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Sunt arătate rezultatele de la 21 la 30 din 34

Subiect: Constructorii - Ziua 6

Fermier
    Data înregistrării
    27.02.2017

Implicit Re: Constructorii - Ziua 6

"Ne urmam drumul de la CAESAREA la GHERLA, când am întâlnit un convoi care călătorea de la JERUSALEM la EBURACUM. Ne-au povestit despre răscoala care a izbucnit în orașul nostru de baștină. Am decis sa ne întoarcem acolo cât de curând posibil, așadar ascunzând aurul la cinci pătrățele la vest de cel mai apropiat oraș aparținând Gărzii Imperiale.”

Nighthunter
    Ro3x

Fermier
    Data înregistrării
    28.02.2017

,,Ne urmam drumul de la CAESAREA la GHERLA, când am întâlnit un convoi care călătorea de la JERUSALEM la EBURACUM.''

Am facut armata la transmisiuni si nu credeam ca o sa ma ajute vreoadata tocmai in travian :)

gogoselul
    server: Speed 3x

Fermier
    Data înregistrării
    17.11.2016

Citat În prealabil postat de CM Yaenara Vizualizare mesaj

– Așadar, așa am ajuns să înțeleg unde mi-am lăsat banii - zise Mark Atilius, încheindu-și povestea.

Cei doi prieteni ședeau lângă șemineul din casa arhitectului și mâncau prune.

– Ești foarte isteț; ai făcut totul cum trebuia, zise Lucius aprobator. Apropo, când ai de gând să pleci?
    – Știi, Lucius, începu Mark Atilius dintr-o dată să mărturisească, nu voi mai conduce caravana de acum înainte.

Tarquinius își mută privirea de la ultima prună din farfurie la prietenul său, surprins.
    – De ce? întrebă el.
    – Ei bine, am călătorit cu caravana de cand eram un puști. Am vizitat toate regiunile, dar, de fapt, nu am văzut nimic. Ca un conducător al caravanei, nu te poți îndepărta prea mult de acele care… fir-ar să fie! zise Mark agitat. Și am vrut dintotdeauna să mă duc, să călătoresc singur, pe cont propriu. Înțelegi? repetă el.

Lucius Tarquinius Lepidus căzu pe gânduri o vreme.
    – Și ai hotarât deja unde vei merge? Întrebă arhitectul.
    – În urmă cu ceva timp am cumpărat un pergament, un fragment din jurnalul unui sfetnic care a fost comandantul legiunii dispărute. Vorbește de comori cucerite de ei întru-un raid îndepărtat, pe care au trebuit să le ascundă undeva in mijlocul a nicăieri, răspunse Mark. Dar încă nu am reusit să descifrez tot, sfetnicul a folosit un cod ciudat. Arunci și tu o privire, te rog?
    Arhitectul luă vechiul pergament din mâna prietenului său. Repede, se uită peste povestea legiunii dispărute și găsi ceea ce menționase conducătorul caravanei.
    – Cred ca ai fost înșelat, Mark! spuse el râzând scurt. Asta e o aiureală completă!

”Ne urmam drumul de la -.-. .- . ... .- .-. . .- la --. .... . .-. .-.. .-, când am întâlnit un convoi care călătorea de la .--- . .-. ..- ... .- .-.. . -- la . -... ..- .-. .- -.-. ..- --. Ne-au povestit despre răscoala care a izbucnit în orașul nostru de baștină. Am decis sa ne întoarcem acolo cât de curând posibil, așadar ascunzând aurul la cinci pătrățele la vest de cel mai apropiat oraș aparținând Gărzii Imperiale.”

Misiune:

Descifrează mesajul din jurnalul sfetnicului.

(Citiți regulile de participare la concurs; dacă nu le respectați, cu părere de rău, veți fi descalificați)
    De la nord la sud cand am intalnit un convoi care calatorea de la est la vest.
    Nike name: Adrianad server RoA x2

Fermier
    Data înregistrării
    26.12.2016

In mesaj este vorba de codul Morse

Ne urmam drumul de la -.-. .- . ... .- .-. . .- (CAESAREA) la --. .... . .-. .-.. .- (GHERLA), când am întâlnit un convoi care călătorea de la .--- . .-. ..- ... .- .-.. . -- (JERUSALEM) la . -... ..- .-. .- -.-. ..- -- (EBURACUM). Ne-au povestit despre răscoala care a izbucnit în orașul nostru de baștină. Am decis sa ne întoarcem acolo cât de curând posibil, așadar ascunzând aurul la cinci pătrățele la vest de cel mai apropiat oraș aparținând Gărzii Imperiale.”

Fermier
    Data înregistrării
    05.03.2017

Implicit

de la c a e s a r e a la g h e r l a, când am întâlnit un convoi care călătorea de la j e r u s a l e m la e b u r a c u m. (corect este eboracum, cred)

am uitat in raspunsul trecut sa pun numele si lumea. Rumunul, RoAx2 sper ca e bine. :) o zi usoara..
    Ultima modificare efectuată de CM Yaenara; 05.03.2017 la 17:39:08. Motiv: postări multiple

Fermier
    Data înregistrării
    23.11.2016

"Ne urmam drumul de la Caevarea la Gherla,cind am intilnit un convoi care calatorea de la Jerusale la Eburacum.Ne-au povestit despre rascoala care a izbucnit in orasul nostru de bastina. Am decis sa ne intoarcem acolo cit de curind posibil,asadar ascunzind aurul la cinci patratele la vest de cel mai apropiat oras apartinand Garzii Imperiale." zografi-Travian ro3

Fermier
    Data înregistrării
    02.03.2017

E scris cu codul Morse:
    CAESAREA
    GHEKLA
    JERUSALEM
    EBURACUM

Jucator: Sasha
    Server: ts4.travian.ro

Fermier
    Data înregistrării
    12.08.2016

VladutStaf Ro1
    ”Ne urmam drumul de la Crsarea la Gherla, când am întâlnit un convoi care călătorea de la Jerusalem la Eburacum. Ne-au povestit despre răscoala care a izbucnit în orașul nostru de baștină. Am decis sa ne întoarcem acolo cât de curând posibil, așadar ascunzând aurul la cinci pătrățele la vest de cel mai apropiat oraș aparținând Gărzii Imperiale.”

Fermier
    Data înregistrării
    11.02.2011

00x de pe RO3 ( la ziua 3 nu am mentionat nick si server)

daca e vorba de descifrarea codului morse, atunci aceasta e rezolvarea

Ne urmam drumul de CAESAREA la GHERLA, când am întâlnit un convoi care călătorea de la JERUSALEM la EBURACUM

Meșteșugar
    Data înregistrării
    22.04.2010

mp27 , ro3

”Ne urmam drumul de la CAESAREA la GHERLA , când am întâlnit un convoi care călătorea de la JERUSALEM la EBURACUM. Ne-au povestit despre răscoala care a izbucnit în orașul nostru de baștină. Am decis sa ne întoarcem acolo cât de curând posibil, așadar ascunzând aurul la cinci pătrățele la vest de cel mai apropiat oraș aparținând Gărzii Imperiale.”

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Constructorii - Ziua 5
    Postat de CM Yaenara în forumul Aventurile Eroului
    Răspunsuri: 60
    Ultimul mesaj: 04.03.2017, 13:14:23
  2. Constructorii - Ziua 4
    Răspunsuri: 72
    Ultimul mesaj: 03.03.2017, 12:30:36
  3. Constructorii - Ziua 3