Dragă comunitate,

A sosit timpul să ne mutăm pe o nouă platformă de forum.

De ce facem acest lucru?

Necesitatea a devenit destul de clară în ultimul timp. S-ar putea să vă mai amintiți ce s-a întâmplat în luna Septembrie, anul trecut, când a trebuit să închidem toate forumurile mai mult de o săptămână, pentru a rezolva o problemă de securitate.

Motivul principal al schimbării este acela de a avea o protecție mai puternică a datelor. Platforma Burning Board ne oferă mai multe opțiuni pentru un mediu sigur, motiv pentru care am decis să o folosim ca platformă a companiei, pentru toate jocurile noastre.
Un alt motiv este acela că schimbăm aspectul întregului joc și această platformă ne oferă mai multe posibilități de a face forumul să arate așa cum ne-am dori, pe lângă noua pagină de start (da, va exista o nouă pagină de start). Și ultimul motiv este că ne-ar plăcea să avem comunitățile noastre din diferitele domenii mai aproape una de cealaltă. Știm că mulți dintre voi jucați în țări diferite și dorim să vă oferim șansa de a avea un singur forum, din care să puteți aduna toate informațiile.

Acum dorim să vă oferim mai multe detalii despre ceea ce am făcut în ultimele două luni, pentru a pregăti această schimbare.
Am evaluat diferite soluții tehnice și am corectat unele probleme.
Una dintre principalele probleme în combinarea a mai mult de 40 de forumuri este spațiul. Cele mai multe forumuri au fost disponibile pentru mai mult de 10 ani și, evident, există o mulțime de mesaje postate de-a lungul timpului. Prin urmare, am decis să mutăm doar conținutul din ultimul an. Dar nu vă faceți griji, restul nu se va pierde. Tot istoricul forumului va fi stocat într-o arhivă, pe care o veți putea accesa (doar pentru a fi citită).
Arhiva, cel mai probabil, nu va fi disponibilă imediat după fuziune, deoarece trebuie să ne ocupăm de foarte multe lucruri în același timp.

Iată câteva informații tehnice:

• Vom muta toate subiectele (cu toate mesajele din ele) din ultimele 365 de zile, care au cel puțin un răspuns în ultimele 180 zile.
• Vom muta toate conturile care au fost accesate măcar o dată în ultimele 365 de zile
• Toate conturile vor avea la sfârșitul numelui sufixul țării, pentru a evita duplicatele. Veți putea să schimbați numele ulterior, dacă doriți acest lucru (exemplu: Yaenara#RO)
• Vom uni toate conturile care au aceeași adresă de email, din diferitele comunități (toate mesajele/subiectele vor fi unite), așadar dacă aveți mai multe conturi pe forumurile Travian: Legends, vă rugăm să vă asigurați că aveți aceeași adresă de email la toate, pentru că nu veți avea permisiunea de a utiliza mai mult de un cont pe forum, și nici nu vom mai avea posibilitatea de a le uni după ce procesul a început.
• Toate imaginile atașate mesajelor vor fi salvate și mutate pe noul forum.
• Toate avatarele vor fi mutate.
• Toate avertismentele și o istorie a sancțiunilor vor dispărea. Este un nou început, deci profitați de această șansă.
• Vor exista reguli internaționale de forum, care pot fi diferite față de regulile cu care sunteți obișnuiți. Vă rugăm să le citiți la momentul respectiv.

Odată ce forumul a fost fuzionat, conturile voastre vor fi alocate comunității voastre, în cadrul noului forum, și veți vedea mesajele acelei comunități. Puteți accesa profilul și să modificați aceste setări: aveți opțiunea de a adăuga mai multe limbi și astfel veți vedea mesajele și subiectele din mai multe comunități. Dacă ați setat mai multe limbi, atunci când creați un topic nou puteți să alegeți comunitatea în care vreți să scrieți.
Înțelegem faptul că unii dintre voi nu veți fi mulțumiți de această modificare, pentru că vă place forumul actual. Vrem să fim sinceri cu voi, iar din acest motiv am analizat argumentele pro și contra privind mutarea pe noua platformă și fuziunea forumurilor.

Argumente pro:
• Nivelul de securitate al forumului va fi îmbunătățit - nu va mai exista hacking.
• Comunicarea pe plan mondial - fuziunea forumului reprezintă un pas spre îmbunătățirea fluxului de comunicare către voi și, de asemenea, fluxul de comunicare de la voi către companie.
• Veți avea șansa de a intra mai ușor în contact cu mai mulți oameni și de a învăța din alte țări.
• Nu va trebui să aveți un cont în fiecare forum al fiecărei comunități în care jucați; Veți avea un singur cont și totul va fi la îndemână.
• Veți putea obține puncte de activitate - aceste puncte vă arată nivelul de participare și contribuția voastră la comunitate. Puteți obține puncte de activitate prin deschiderea de noi subiecte (10 puncte), răspunzând la subiectele existente (5 puncte) și, de asemenea, prin aprecierile primite pentru postările voastre (2 puncte).
• Burning Board oferă o modalitate mai bună de a sorta subiectele dintr-o anumită secțiune. Folosirea filtrului vă va ajuta să găsiți ceea ce căutați mult mai repede.
• Noul stil de forum se va potrivi cu noua pagină de start, ceea ce înseamnă un aspect și o experiență complet nouă.
• Mai multă interacțiune socială - veți putea să distribuiți subiectul favorit pe rețelele de socializare, cu un singur click.
• Veți putea urmări mai ușor activitatea subiectelor de care sunteți interesați, cu ajutorul paginii „Subiecte urmărite”.

Argumente contra:
• Trebuie să curățăm forumurile. După cum am menționat mai sus, vom muta doar activitatea din ultimul an. Restul conținutului va fi arhivat, și va deveni disponibil jucătorilor cel târziu până la finalul anului.
• Numărul de postări poate fi mai mic după fuziune, din cauza faptului că nu vom muta întreaga istorie a forumului – dar, pe de altă partă, veți putea obține puncte de activitate.
• Secțiunea „Tavernă”: mesajele din această secțiune nu contribuie în mod direct la jocul Travian, prin urmare am decis să dezactivăm numerotarea mesajelor și a punctele de activitate în această secțiune.
• Trebuie să învățați cum să utilizați un nou software și ar putea fi dificil la început. De asemenea, ar putea fi dificil să vă obișnuiți cu noua interfață – vom încerca să furnizăm cât mai multe informații în FAQ-urile noastre.
• Toate codurile personalizate (BBCode) nu vor mai funcționa, ceea ce ar putea cauza ca unele mesaje să apară un pic ciudat.
• Dacă aveți un titlu special de utilizator, este posibil să se piardă după fuziune. Dar puteți întotdeauna să intrați în contact cu CM-ul, sau să încercați să câștigați unul nou, contribuind la comunitate.
• Există o mică șansă ca numele vostru să fie luat de un alt utilizator. În acest caz ar trebui să luați legătura cu CM-ul comunității, care va evalua situația – acordăm prioritate utilizatorului care a contribuit mai mult la comunitatea jocului.
• Toate mesajele și notele private vor dispărea - asigurați-vă că le salvați pe cele care vă interesează.

Procesul va începe în data de 16 iulie. La acea dată vom închide toate forumurile și intenționăm să le repunem online până pe 31 iulie. Știm că este o perioadă lungă, dar dorim să realizăm schimbarea cu grijă.
Între timp, vă vom furniza toate informațiile importante prin intermeniul oficiului de informații din joc și pe pagina noastră de Facebook Travian: Legends.