Pagina 3 din 8 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Sunt arătate rezultatele de la 21 la 30 din 80

Subiect: Discutii Artefacte

Fermier Keootzu's Avatar
    Data înregistrării
    21.05.2009
    Locație
    Tulcea

Implicit

3. daca pe capitala exista si arhitect lvl20 si artefact arhitect, rezistenta lanurilor va fi de 7x (3 de la arhitect+4 de la artefact) mai mare sau va fi de 12x (3*4) mai mare?

in esenta va fi 12X efectul pe care il are.. dar mai bine lucreaza cu procente.. iti e mai usor

Meșteșugar RedSkin's Avatar
    Data înregistrării
    26.06.2007
    Locație
    ComX

Implicit

Nu stiu daca s-a mai intrebat...
    Sa presupunem ca am un artefact si in urma unui atac imi darama trezoreria dar atacatorul nu are erou (sau ii moare in timpul atacului).

Artefactul ramane la mine (chiar daca nu mai am trezorerie) ?
    Daca ramane la mine, mai este activ sau trebuie sa reconstruiesc trezoreria ca sa functioneze ?
    DIO com5, ex coplayer on 7keys (comX), ex Iapa Neagra (Spartans) first S4.ro, ex Ozzy (L.Farms*) first speed.ro

lampard64's Avatar
    Data înregistrării
    05.06.2009
    Locație
    Galati

Implicit

Citat În prealabil postat de RedSkin Vizualizare mesaj
    Nu stiu daca s-a mai intrebat...
    Sa presupunem ca am un artefact si in urma unui atac imi darama trezoreria dar atacatorul nu are erou (sau ii moare in timpul atacului).

Artefactul ramane la mine (chiar daca nu mai am trezorerie) ?
    Daca ramane la mine, mai este activ sau trebuie sa reconstruiesc trezoreria ca sa functioneze ?
    Daca nu are erou sau nu a supravietuit artefactul va ramane in posesia ta si in timp ce e in posesia ta functioneaza, totul e logic dar vei trebui sa construiesti trezoreria in cel mai rapid timp pentru a ingreuna situatia atacatorului
    Un jucator de travian are 2 copii si se gandeste la al 3 ...colonist

Data înregistrării
    03.06.2008

Implicit

Daca am trezorerie de level 20, si am deja un artefact mic pe ea, pot sa mai cuceresc un artefac unic, cu eroul, pe aceeasi trezorerie?

lampard64's Avatar
    Data înregistrării
    05.06.2009
    Locație
    Galati

Implicit

Citat În prealabil postat de 1xena Vizualizare mesaj
    Daca am trezorerie de level 20, si am deja un artefact mic pe ea, pot sa mai cuceresc un artefac unic, cu eroul, pe aceeasi trezorerie?
    Pai, nu, daca ai cucerit artefactul unic din trezorerie lvl20 numai poti cuceri altul, e ca vila cu senatorii si colonistii, practic ai slotul ocupat!
    Pentru a mai cuceri un artefact iti mai faci trezorerie pe alt sat!

exEchipa
    Data înregistrării
    29.08.2007
    Locație
    pe un nor cantand la harpa

Implicit

1 trezorerie = 1 artefact (indiferent de tip / efect)
    "Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus, daca vrei sa poti sa vezi foarte departe..." ~ C-tin Brancusi

"In dragoste si in Travian, totul e posibil! ...aproape!!!" ~ Anonim
    "Quis custodiet ipsos custodes!!!" ~ Juvenal
    128-10-93-85-10-128-98-112-6-6-25-126-39-1-68-78

Fermier
    Data înregistrării
    04.06.2009

Implicit nelamuriri

am si eu doua intrebari (de is cam noob si ma cam depasesc)

1. am inteles ca efectul artefactelor de 3,4,5x cladiri mai rezistente are efect si pe satele de ww, este adevarat? (aici ma refer doar la artefactele mari si cele unice care au valoare pe tot contul)
    2. se mai zvoneste ca daca ai artefactul de hambare/granare extinse poti mari lvl lanurilor peste 20, este adevarat?

si aici parerea mea:

1. daca acest artefact se aplica si pe satul cu minunea atunci este un joc dezechilibrat total, pentru ca nu se vor mai putea darama ziduriile tinand cont ca la o aparare de 500k cu artefact de rezistenta 5x, rezulta ca si cand ai da peste un deff de 2,5 mil... asta inseamna ca din start se dezavantajeaza jucatorii care nu sunt in acea tabara... nimeni nu va putea face o armata de peste 30k de berbeci + insotirea adecvata (la 500k deff cu bonusul oferit de artefact o armata de 80k executori, 40k teutoni si 30k berbeci ... este inutila, nu-l zgarie)

2. aici intervine problema logica, daca se pot face peste lvl 20 lanurile, de ce nu se modifica si in help buildingtree-ul? asa cum s-a facut rectificarea si la berarie (unde iti cerea lvl 99 la armurier), sau mi se pare logica ca sa poti da si la celelalte cladiri lvl peste 20 daca se poate si la lanuri

cu toata stima

crb

lampard64's Avatar
    Data înregistrării
    05.06.2009
    Locație
    Galati

Implicit

Citat În prealabil postat de crb Vizualizare mesaj
    am si eu doua intrebari (de is cam noob si ma cam depasesc)

1. am inteles ca efectul artefactelor de 3,4,5x cladiri mai rezistente are efect si pe satele de ww, este adevarat? (aici ma refer doar la artefactele mari si cele unice care au valoare pe tot contul)
    2. se mai zvoneste ca daca ai artefactul de hambare/granare extinse poti mari lvl lanurilor peste 20, este adevarat?

1.aici zice:
    Ce 'face' acest artefact ?
    - va creste rezistenta in fata atacurilor cu catapulte a tuturor cladirilor si minelor de resurse.

2.Daca ai acel artefact, iti poti construi granar/hambar extins si minele de resurse de pe capitala le vom ridica peste lvl18/19, dar cladirile nu vor fi ridicate peste lvl20.

Fermier
    Data înregistrării
    04.06.2009

Implicit

Citat În prealabil postat de lampard64 Vizualizare mesaj
    1.aici zice:
    Ce 'face' acest artefact ?
    - va creste rezistenta in fata atacurilor cu catapulte a tuturor cladirilor si minelor de resurse.

2.Daca ai acel artefact, iti poti construi granar/hambar extins si minele de resurse de pe capitala le vom ridica peste lvl18/19, dar cladirile nu vor fi ridicate peste lvl20.
    cred ca m-am exprimat gresit
    eu vroiam sa stiu daca bonusul oferit de aceste artefacte (mari si unice) se aplica si pe satele cu minunea lumii, stiam ca ofera rezistenta la toate cladiriile si minele de resurse, dar mi se pare aiurea sa ofere si pe satul cu minunea

pana sa apara acest artefact puteai duce linistit pe un cropper sau semicrop lanurile de grau peste lvl 18 (adica pana la lvl 19) si la resurse pe semicrop si sat normal mi se pare ca era lvl 19 la hrana si lvl 18 la resurse (din lipsa hambarelor nu se puteau realiza si restu)
    dar nu inteleg daca poti da peste lvl 20 la resurse, mai ales ca nu este specificat nicaieri, si sa nu se formeze iluzi ca se pot duce si sa realizezi ca 20 e maxim

scuze ca iti spun dar nu mi-ai oferit nici un indiciu plauzibil la ce am intrebat eu

Cu respect

Crb

Implicit Artefacte

Cum se realizeaza bonusul dat de urmatorul artefact:

Trupe mai rapide ?

Jucatorul x cucereste artefactul pe satul a .. si are trupe la antrenare.. odata cucerit artefactul trupele date la antrenare se fac mai repede sau ramane aceeasi durata si doar cele noi care se dau la antrenat se fac mai rapid..

Planuri HE / GE ..

Care ar fi costurile unui lan de crop level 21 sa zicem.. sau 22 ? Merita oare sa faci level 20 si 21?

Artefactul nebunului:

Care este rata de aparitie a efectelor pozitive/negative? daca se alege ptr 24 h un efect aleator urmatorul efect poate sa fie acelasi.. sau trebuie sa fie toate 8 si apoi revine respectivul efect? Ma gandesc ca am trupe mai rapid azi.. maine plan de he si poimaine sa am tot trupe mai rapide?

Multumesc.
    Intr-o lume prea rapida conteaza fiecare secunda, desi dispare intr-o secunda.

Pagina 3 din 8 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Discutii speed 5x
    Postat de Nicole în forumul Ambasadele pentru Travian - Server x5
    Răspunsuri: 536
    Ultimul mesaj: 27.01.2012, 21:57:23
  2. :: război :: Discutii - comx
    Postat de hahalera în forumul Ambasadele pentru Travian - Servere straine
    Răspunsuri: 253
    Ultimul mesaj: 25.02.2010, 19:03:41
  3. Discutii WW | S4 - Runda II
    Postat de sade în forumul s4.travian.ro